Najnowsze światowe trendy w oprogramowaniu przemysłowym - ASTOR - CLOUD COMPUTING - OPROGRAMOWANIE PRZEMYSŁOWE - HMI/SCADA - INTOUCH ACCESS ANYWHERE - ZDALNY DOSTĘP - WONDERWARE MES - BYOD
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Najnowsze światowe trendy w oprogramowaniu przemysłowym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Najnowsze światowe trendy w oprogramowaniu przemysłowym

fot. ASTOR

Ostatnie lata to zauważalny na całym świecie, dynamiczny rozwój rynku oprogramowania przemysłowego. Eksperci wskazują, że oprócz typowych systemów klasy SCADA/HMI, firmy z branży coraz częściej wprowadzają do swoich portfolio narzędzia wykorzystujące rosnące możliwości urządzeń mobilnych, cloud computingu i dostępu webowego. Wpływa to nie tylko na optymalizację produkcji i wzrost jakości wytwarzanych wyrobów, ale także zmniejsza dystans pomiędzy człowiekiem a zaawansowaną technologią.

 

Urządzenia mobilne, cloud computing i zaawansowane rozwiązania webowe w zakładach produkcyjnych

Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych jest zainteresowanych wykorzystaniem potencjału drzemiącego w nowoczesnym oprogramowaniu przemysłowym. Po innowacyjne rozwiązania z tego zakresu sięgają już nie tylko duże, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa – co pozwala specjalistom wysnuwać tezę o wzrastającej świadomości produkcyjnej firm. Najnowszym wyzwaniem dostawców oprogramowania przemysłowego staje się więc dostarczenie przyjaznych dla użytkownika, przejrzystych i zrozumiałych systemów usprawniających pracę w różnych typach zakładów produkcyjnych. Tym samym rynkiem technologii i urządzeń wykorzystywanych przez przemysł na całym świecie zaczynają częściowo rządzić trendy widoczne także w życiu codziennym.

Urządzenia mobilne i ich możliwości

Tablety i smartfony stanowią już od dłuższego czasu codzienne narzędzia pracy wielu osób. Bardzo popularny, szczególnie w przypadku wykonywania obowiązków biurowych jest obecnie trend BYOD (z ang. Bring Your Own Device), polegający na wykorzystywaniu przez pracowników swoich prywatnych urządzeń mobilnych w miejscu pracy. Możliwości, jakie niosą ze sobą smartfony czy tablety dostrzegają także dostawcy oprogramowania przemysłowego, czyniąc z nich narzędzia pracy automatyków czy osób odpowiedzialnych za nadzorowanie linii produkcyjnych.

Co można zrobić mobilnie w fabryce? Wykorzystując smartfon czy tablet wyposażony w odpowiednią aplikację, użytkownik jest w stanie nie tylko uzyskać dostęp do bieżących wizualizacji trwających w firmie procesów, ale również do ustawień pozwalających na generowanie raportów, zmianę parametrów urządzeń czy też do zaawansowanych funkcji związanych z całym procesem produkcyjnym. Wymagania techniczne nie są przy tym specjalnie skomplikowane, bowiem np. w przypadku popularnego oprogramowania InTouch Access Anywhere zarządzanie produkcją jest możliwe z poziomu dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową obsługującą HTML5.

 – Na całym świecie widoczny jest wzrost zainteresowania firm produkcyjnych technologiami mobilnymi. Przedsiębiorstwa coraz częściej zdają sobie sprawę, że dzięki ich zastosowaniu można dbać o odpowiednie utrzymanie ruchu na liniach produkcyjnych. Mobilnie można uzyskać już nie tylko dostęp do wizualizacji danych, ale także rozwiązać ewentualne problemy czy zmienić ustawienia dotyczące procesu – komentuje Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR, zajmującej się automatyką i robotyką.

Fabryka z głową w chmurach

Przeniesienie procesu przetwarzania oraz składowania danych z lokalnych komputerów i serwerów do wyspecjalizowanych dostawców, czyli cloud computing, to coraz chętniej wykorzystywany w przedsiębiorstwach model dostarczania usług oraz rozwiązań z zakresu IT. Chmura obliczeniowa pozwala na udostępnianie różnych usług przez sieć internetową, w tym także kompleksowych systemów zarządzania liniami produkcyjnymi czy całymi przedsiębiorstwami. W takim modelu klient najczęściej nie musi nabywać sprzętu i oprogramowania, ani budować złożonej infrastruktury. Wszystko, czego potrzebuje, kupuje od zewnętrznego dostawcy jako usługę. Dla wielu firm wytwórczych ważne jest zatem to, że wirtualne chmury pozwalają na redukcję kosztów infrastruktury, a także jej późniejszego utrzymania. Niektórzy użytkownicy obawiają się jednak przekazywania swoich cennych, niejednokrotnie poufnych informacji na serwery dostawców, nad którymi de facto nie ma bezpośredniej kontroli.

Jak podkreślają eksperci, wątpliwości te mogą przyczynić się do nieco wolniejszego popularyzowania technologii cloud computing w przemyśle. Najnowsze systemy uwzględniają jednak rosnące zainteresowanie klientów przemysłowych chmurą, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom i obawom. Przykładem rozwiązania dla firm produkcyjnych, wykorzystującego cloud computing, jest Wonderware Historian Online Edition - usługa agregacji danych produkcyjnych w chmurze. Informacje z lokalnych serwerów umieszczonych w różnych miejscach, mogą być dzięki niej archiwizowane i przechowywane na zdalnych serwerach. Z dowolnego miejsca na całym świecie można uzyskać do nich dostęp dzięki smartfonom i tabletom wyposażonym w oprogramowanie Wonderware SmartGlance.

Dostęp webowy z coraz większymi perspektywami

Zarówno nowoczesne oprogramowanie przystosowane do potrzeb urządzeń mobilnych, jak i systemy wykorzystujące technologie cloud computingu – zostały od podstaw zbudowane z myślą o stałym dostępie do internetu i jego maksymalnym wykorzystaniu. Nowe możliwości, związane z dostępem do sieci, są także coraz częściej wdrażane w kolejnych edycjach narzędzi będących już „klasykami” oprogramowania przemysłowego – np. w systemach klasy MES, służących do zarządzania produkcją. Ich producenci coraz częściej wychodzą np. naprzeciw aktualnym trendom związanym z rozwojem aplikacji webowych opartych o technologię HTML5. Tak stało się m.in. w przypadku najnowszej wersji oprogramowania Wonderware MES, najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. W jej skład wchodzi nowy klient webowy - aplikacja o nazwie Wonderware MES Web Portal. Pozwala ona na konfigurację systemu oraz monitorowanie produkcji z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. W zależności od rodzaju posiadanych uprawnień, użytkownik jest w stanie przeprowadzić za jej pośrednictwem konfigurację linii, zleceń, a także jednostek produkcyjnych oraz stanów maszyn i przyczyn przestojów. Operatorzy mogą za pośrednictwem interfejsu ręcznie rejestrować przestoje, wykonywać transakcje produkcyjne, jak również zmieniać statusy poszczególnych zadań i zleceń produkcyjnych.

 – Rynek oprogramowania przemysłowego dynamicznie się rozwija. Wiodący producenci oprogramowania typu MES, wraz z każdą nową wersją dostarczają użytkownikom szeregu nowych funkcjonalności, wyznaczających nowe trendy na rynku. Obecnie bardzo ważnym elementem jest przyjazny interfejs i proste menu, pozwalające na jeszcze łatwiejszą i efektywniejszą pracę z systemem. Na tym poziomie aplikacje przemysłowe także coraz bardziej „zbliżają się” do tych internetowych, które znamy z codziennego, prywatnego użytkowania – podsumowuje Stefan Życzkowski.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl