Odwadnianie wykopów budowlanych za pomocą igłofiltrów - WOD-KAN - WYKOPY BUDOWLANE - IGŁOFILTRY - ODWADNIANIE
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Odwadnianie wykopów budowlanych za pomocą igłofiltrów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Odwadnianie wykopów budowlanych za pomocą igłofiltrów

Jedną z wydajniejszych technologii odwadniania, jest odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów. Technologia ta, wykorzystywana jest głównie w przypadku konieczności obniżenia poziomu wody gruntowej, w sytuacji, kiedy prace budowlane mają być przeprowadzane na terenie podmokłym. Z reguły będą to prace związane z budową dróg i autostrad (np. wykopy pod przęsła mostów, przepusty itp.), jak również z ciągnięciem sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, rurociągów gazowych i innych.

Zalety stosowania igłofiltrów w odwadnianiu

Zastosowanie igłofiltrów do prac odwodnieniowych niesie za sobą spore korzyści. Przede wszystkim, teren można bardzo skutecznie osuszyć, jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót ziemnych. Woda jest odsysana prosto z gleby a następnie odprowadzana na bezpieczną odległość, gdzie nie będzie miała jakiegokolwiek wpływu na tempo prowadzenia prac. Bardzo ważnym jest tutaj także kwestia tego, iż zestaw igłofiltrowy powinien pracować przez cały okres prowadzenia robót ziemnych w terenie podmokłym, bowiem wody gruntowe będą stale wypływać ku górze, co utrudniałoby a wręcz uniemożliwiało prowadzenie jakichkolwiek prac.

Z czego składa się zestaw igłofiltrowy?

Podstawy zestaw igłofiltrowy składa się przede wszystkim z igłofiltrów, kolektora ssącego oraz agregatu pompowego. Igłofiltr w zakresie budowy do element rurowy zakończony filtrem, który będzie umieszczona w gruncie, gdzie będzie stanowić punkt ujęcia wody. Wszystkie igłofiltry z kolei podłączone są do ciągu kolektora ssącego do jego króćców przyłączeniowych. Ostatnim elementem jest agregat pompowy, do którego podłączone są kolektory ssące, który poprzez pracę pompy, zapewnia wytwarzanie ciśnienia w instalacji i pobór wody z niej, celem jej wydalenia na bezpieczną dla pracy odległość.

Praca z zestawem igłofiltrowym

Wydajna praca z zestawami igłofiltrowymi, uzależniona jest od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, końcówka robocza igłofiltra, powinna być wprowadzona do gleby poprzez wpłukiwanie, na głębokość co najmniej 1-2m większą, niż zakładana głębokość obniżenia wody gruntowej. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj także szczelność instalacji, bowiem w przypadku braku szczelności, w instalacji nie będzie możliwe wytworzenie ciśnienia, które zapewni nam odprowadzanie wody poprzez agregat pompowy. Kolejne igłofiltry powinny być ustawiane w glebie,z reguły  w odległości około 1m od siebie, po jednej lub obydwóch stronach wykopów (zależnie od projektu odwodnienia i warunków gruntowych), zapewniając tym samym utworzenie leja roboczego – tzw. krzywej depresji, pozwalającego na swobodne prowadzenie robót w odwodnionym gruncie. Igłofiltry przede wszystkim mają zastosowanie w gruntach o średniej przepuszczalności (np. piaski drobne, piaski gliniaste)

Wpłukiwanie igłofiltrów

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest wpłukiwanie igłofiltrów, czyli prawidłowe ich umieszczanie w gruncie. W przypadku najpopularniejszych rodzajów systemów igłofiltrowych, do tego celu wykorzystywana specjalna rura wpłukująca, do której podprowadzana wężami wpłukującymi, jest woda pod ciśnieniem. Pozwala to na skuteczne zatopienie w gruncie rury wpłukującej na odpowiednią głębokość (zwykle 4-6m). Po osiągnięciu zadanego poziomu przez rurę wpłukującą, odłączane są od niej węże, natomiast do jej wnętrza wprowadzany jest igłofiltr. Następnie można już usunąć rurę wpłukującą z gruntu pozostawiając w nim sam igłofiltr. Następnie igłofiltr podłączany jest do kolektora ssącego. Tę samą czynności należy powtórzyć z każdym igłofiltrem.

Możliwości zestawów igłofiltrowych

Umiejętne i przede wszystkim poprawne zamontowanie zestawu igłofiltrowego, umożliwia nam obniżenie poziomu wody gruntowej o około 4 metry. Warto jednak uwzględnić fakt, iż możliwe jest także stworzenie piętrowej instalacji odwadniającej, która zapewni nam jeszcze większy poziom obniżenia wody gruntowej, nawet do kilkudziesięciu metrów.

Główne zastosowanie instalacji igłofiltrowych

Technologia odwadniania igłofiltrami znajduje zastosowanie w bardzo wielu przypadkach. Będą to między innymi sytuacje takie jak:

  • odwadnianie wykopów budowlanych,
  • obniżanie poziomu wody gruntowej i zwiększanie zwartości gruntu,
  • odwadnianie geotechniczne,
  • odwodnienia stosowane w rolnictwie (rzadziej stosowane).

Stosowane rozwiązania technologiczne w zakresie igłofiltrów

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów igłofiltrów i konstrukcji systemów igłofiltrowych. Od lat, wiodącym rozwiązaniem są nasze rodzime produkty, czyli instalacje igłofiltrowe IGE-81/32, oraz IGE-81/63, różniące się od siebie przede wszystkim średnicą samych igłofiltrów, oraz tym, iż instalacja IGE-81/63 zawiera zmodyfikowany kolektor dopasowany do większej średnicy igłofiltrów. Wśród rozwiązań alternatywnych, niekiedy można napotkać systemy igłofiltrowe oparte o igłofiltry stalowe (typ niemiecki lub włoski) lub PCV (holenderski). Systemy igłofiltrowe IGE-81, wiele lat temu były projektowane dla polskich warunków gruntowych, co właśnie jest przyczyną tego, że sprawdzają się w zadaniach odwadniania. W większości przypadków, przez wykonawców krajowych, stosowany jest system IgE 81/32, oparty o igłofiltry elastyczne.

Artykuł został przygotowany przez firmę Klaudia sp. z o.o. specjalizującej się w technikach pompowych, oraz sprzedaży i wynajmie pomp, igłofiltrów i agregatów pompowych dla branży budowlanej, wod-kan i przemysłu.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl