Amerykańska firma Digilent założona w 1990 roku jest znana jako producent zestawów uruchomieniowych zbudowanych z wykorzystaniem następujących platform sprzętowych:
|
Do rozbudowy funkcjonalności wyżej wymienionych zestawów można wykorzystać opracowane przez firmę Digilent płytki rozszerzające o wspólnej nazwie Pmod™. Zawierają one, w zależności od typu, różne rodzaje czujników, układów interfejsowych, pamięci, urządzeń wejścia/wyjścia itp. Płytki rozszerzające komunikują się z płytami bazowymi za pomocą 6- lub 12-pinowych konektorów (w postaci dwurzędowej listwy kołkowej). Znaczna część z opracowanych płytek Pmod™ zbudowana jest z wykorzystaniem cenionych układów firm Analog Devices oraz Linear Technology.
Digilent Inc. jest również producentem programatorów z interfejsem high-speed JTAG oraz SPI/USB2.0, które współpracują z zestawami uruchomieniowymi dedykowanymi układom Xilinx oraz z mikrokontrolerami ATMEL AVR. Do obsługi programatorów (konfiguracja i programowanie układów docelowych) producent udostępnia bezpłatny, prosty w obsłudze program Adept.
W celu przybliżenia możliwości zestawów uruchomieniowych opracowanych przez firmę Digilent Inc. przyjrzyjmy się dwóm z nich:
Do niedawana barierą dla konstruktorów chcących użyć w swoim projekcie/aplikacji układu FPGA był relatywnie wysoki koszt zakupu podstawowych narzędzi sprzętowych. Nie bez znaczenia jest również postępująca miniaturyzacja układów scalonych (pojawienie się ciekawych układów w obudowach typu BGA oraz LGA z setkami wyprowadzeń), co może powodować trudności z opracowaniem prototypu (związane z poprawnością montażu układu na płytce). Remedium na to są zestawy uruchomieniowe firmy Digilent, wśród nich Basys™3.
Sercem omawianego zestawu jest układ FPGA XILINX z rodziny Artix™-7 zawierający:
W skład otoczenia układu FPGA wchodzi:
Na płycie prezentowanego zestawu zintegrowano także programator-konfigurator FPGA wyposażony w interfejs USB. Zestaw uruchomieniowy Basys™3 został zaprojektowany do współpracy ze środowiskiem programistycznym Xilinx Vivado Design Suite, oferującym między innymi rozbudowany analizator stanów logicznych/sygnałów na szeregowych portach wejścia/wyjścia.
chipKIT™ jest nazwą produkowanych przez Digilent Inc. serii zestawów uruchomieniowych z mikrokontrolerami PIC32 oraz płytek rozszerzeniowych. Zestaw został zbudowany z użyciem mikrokontrolera PIC32MZ2048ECG.
Jego podstawowe cechy to:
Jeżeli chodzi o dostępne peryferia, zestaw chipKIT™ Wi-FIRE jest wyposażony w:
Zestaw uruchomieniowy Wi-FIRE jest obsługiwany (podobnie jak inne zestawy z serii chipKIT™) przez bezpłatne, opracowane przez firmę Digilent Inc. środowisko programistyczne MPIDE, które jest bardzo podobne do powszechnie znanego Arduino™ IDE. Oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalnie dużą kompatybilność z istniejącymi kartami rozszerzeń (shield), aplikacjami, materiałami i programami szkoleniowymi Arduino™. Zestaw Wi-FIRE może być również obsługiwany z poziomu środowiska MPLAB X firmy Microchip, lecz w tym wypadku wymaga zastosowania zewnętrznego, dedykowanego programatora/debuggera (np. PICKit-3).
Przedstawione w niniejszym opracowaniu zestawy to jedynie niewielki wycinek z oferty produktów firmy Digilent Inc. Należy jeszcze wspomnieć o fakcie, że możliwe jest uzyskanie zniżki na zakup niektórych zestawów uruchomieniowych z przeznaczeniem dla szkół i uczelni, co powinno ułatwić wyposażenie sal laboratoryjnych w nowoczesny sprzęt. Szczegółowe informacje produktach firmy Digilent Inc. są dostępne na stronie dystrybutora Digilent Inc., firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu).
Źródło: TME
REKLAMA |
REKLAMA |