Schematy elektryczne – do czego służą? - DEFINICJE - SCHEMATY ELEKTRYCZNE - PLANY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Schematy elektryczne – do czego służą?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Schematy elektryczne – do czego służą?

fot. Schemat elektryczny

Kiedy znajdujemy się na nieznanym terenie, bez mapy i wskazówek raczej się nie obędzie. Naturalnie w dzisiejszych czasach każdy może uruchomić swojego smartfona i przy pomocy nawigacji dotrzeć gdzie tylko chce, jednak to tak właściwie ulepszona mapa (która mówi). Na geografii poznaliśmy jedno z jej zastosowań lecz w życiu poza szkołą koncepcja ta wykorzystywane jest w o wiele szerszy sposób. I tak rozwój technologi i układów elektronicznych sprawił, że również ta dziedzina zapragnęła skorzystać z tego rozwiązania. Tu co prawda mamy schematy zamiast map, jednak idea jest ta sama – pomóc znaleźć cel. Do czego służą? O tym poniżej.

Definicja

Schemat elektroniczny to pojęcie zarezerwowane dla rysunków technicznych, które przedstawiają budowę układu elektrycznego, jaki znajduje się w danym urządzeniu, a nawet budynku. Choć wydaje się to być dość proste rozwiązanie, to stanowi nieoceniona pomoc podczas sytuacji, gdy wymagana jest interwencja specjalisty. Osoba, która nie zna układu przewodów i urządzeń bardzo szybko może zlokalizować wszystkie potrzebne jej do pracy punkty układu i zaoszczędzić sobie trudu poszukiwań. Korzystają z nich między innymi elektrycy. Definicja ta obejmuje jednak aż cztery różne rodzaje schematów elektronicznych, które różnią się od siebie zastosowaniem:

  • schematy podstawowe,
  • schematy wyjaśniające,
  • schematy wykonawcze,
  • plany.

Schematy podstawowe

Także i ta kategoria schematów dzieli się na dwie inne podkategorie. W obrębie schematów podstawowych mamy więc:

  • strukturalne mapy elektryczne,
  • funkcjonalne mapy elektryczne.

Jak nietrudno się domyślić podkategoria strukturalna skupia się na budowie danego układu (rozmieszczeniu poszczególnych elementów), natomiast funkcjonalna ogniskuje swoją przydatność na dostarczaniu nam wiedzy o możliwościach danego urządzenia lub układu, dokładnie określając w jakiej części należy szukać odpowiedzialnych za nie podzespołów.

Schematy wyjaśniające

Jak wiadomo dobra i dokładna mapa nie może obyć się bez swojej legendy. W tym przypadku rolę tę przejmują właśnie schematy wyjaśniające, które w prosty sposób są w stanie wyjaśnić specjaliście zawiłości danego układu elektrycznego. Stworzono je w głównej mierze by uczynić skomplikowane instalacje prostymi w zrozumieniu dla osób zajmujących się ich naprawą i ewentualną konserwacją.

Schematy wykonawcze

W tej grupie map elektronicznych odnaleźć możemy aż trzy podkategorie porządkujące ich zastosowanie. Są to:

  • schematy połączeń wewnętrznych (np. wewnątrz urządzenia, budynku),
  • schematy połączeń zewnętrznych (np. linii energetycznych oraz połączonych z nimi transformatorów),
  • schematy przyłączeń (np. dodatkowych elementów układu, które zostały dodane i nie decydują bezpośrednio o jego działaniu).

Plany

Ostatnia grupa schematów są plany. W tym przypadku jednak ich przydatność rozszerza się także na osoby, które niekoniecznie muszą być specjalistami. Do ich odczytania wystarczy podstawowa wiedza, a przydają się szczególnie podczas remontu, kiedy to przypadkowo możemy trafić na wmurowany w ścinę kabel. Taka sytuacja może być niebezpieczna dla naszego zdrowia dobrze jest więc posiadać takową dokumentację i umieć z niej skorzystać.

Źródło: Elektro-Techniczny.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl