Kiedy znajdujemy się na nieznanym terenie, bez mapy i wskazówek raczej się nie obędzie. Naturalnie w dzisiejszych czasach każdy może uruchomić swojego smartfona i przy pomocy nawigacji dotrzeć gdzie tylko chce, jednak to tak właściwie ulepszona mapa (która mówi). Na geografii poznaliśmy jedno z jej zastosowań lecz w życiu poza szkołą koncepcja ta wykorzystywane jest w o wiele szerszy sposób. I tak rozwój technologi i układów elektronicznych sprawił, że również ta dziedzina zapragnęła skorzystać z tego rozwiązania. Tu co prawda mamy schematy zamiast map, jednak idea jest ta sama – pomóc znaleźć cel. Do czego służą? O tym poniżej.
Schemat elektroniczny to pojęcie zarezerwowane dla rysunków technicznych, które przedstawiają budowę układu elektrycznego, jaki znajduje się w danym urządzeniu, a nawet budynku. Choć wydaje się to być dość proste rozwiązanie, to stanowi nieoceniona pomoc podczas sytuacji, gdy wymagana jest interwencja specjalisty. Osoba, która nie zna układu przewodów i urządzeń bardzo szybko może zlokalizować wszystkie potrzebne jej do pracy punkty układu i zaoszczędzić sobie trudu poszukiwań. Korzystają z nich między innymi elektrycy. Definicja ta obejmuje jednak aż cztery różne rodzaje schematów elektronicznych, które różnią się od siebie zastosowaniem:
Także i ta kategoria schematów dzieli się na dwie inne podkategorie. W obrębie schematów podstawowych mamy więc:
Jak nietrudno się domyślić podkategoria strukturalna skupia się na budowie danego układu (rozmieszczeniu poszczególnych elementów), natomiast funkcjonalna ogniskuje swoją przydatność na dostarczaniu nam wiedzy o możliwościach danego urządzenia lub układu, dokładnie określając w jakiej części należy szukać odpowiedzialnych za nie podzespołów.
Jak wiadomo dobra i dokładna mapa nie może obyć się bez swojej legendy. W tym przypadku rolę tę przejmują właśnie schematy wyjaśniające, które w prosty sposób są w stanie wyjaśnić specjaliście zawiłości danego układu elektrycznego. Stworzono je w głównej mierze by uczynić skomplikowane instalacje prostymi w zrozumieniu dla osób zajmujących się ich naprawą i ewentualną konserwacją.
W tej grupie map elektronicznych odnaleźć możemy aż trzy podkategorie porządkujące ich zastosowanie. Są to:
Ostatnia grupa schematów są plany. W tym przypadku jednak ich przydatność rozszerza się także na osoby, które niekoniecznie muszą być specjalistami. Do ich odczytania wystarczy podstawowa wiedza, a przydają się szczególnie podczas remontu, kiedy to przypadkowo możemy trafić na wmurowany w ścinę kabel. Taka sytuacja może być niebezpieczna dla naszego zdrowia dobrze jest więc posiadać takową dokumentację i umieć z niej skorzystać.
Źródło: Elektro-Techniczny.pl
REKLAMA |
REKLAMA |