Dobry serwer w firmie - czyli jaki? - SERWERY - INFRASTRUKTURA IT - SERWERY DEDYKOWANE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka Dobry serwer w firmie - czyli jaki?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dobry serwer w firmie - czyli jaki?

fot. Flickr/CC BY 2.0

Dobry serwer w firmie to tak naprawdę podstawa jej funkcjonowania. Powinien on być niezawodny, o dużej pojemności, a przy tym stosunkowo niedrogi. Przecież przyzwyczailiśmy się już do sprawnie działającej poczty mailowej, elektronicznego obiegu dokumentów, szybkiego aktualizowania strony internetowej, bezpiecznego i ciągłego dostępu do potrzebnych dokumentów. Jak zatem nabyć serwer, który odpowiadałby wszystkim tym potrzebom?

Wiele osób przekonało się już, że sprawne funkcjonowanie firmy w elektronicznym świecie w dużej mierze zależy od niezawodnej pracy własnego serwera. Wielu właścicieli zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw noszących się z zamiarem zakupu sprzętu komputerowego do firmy staje przed dylematem, jaki serwer wybrać. Warto mieć na uwadze, że zakup serwera to inwestycja na kilka następnych lat. Stąd też jego parametry muszą uwzględniać nie tylko obecne, ale i przyszłe potrzeby firmy.

Serwer na dziś i w przyszłości

Tu dochodzimy do sedna sprawy. O ile określenie bieżących potrzeb nie nastręcza wielu trudności, to przełożenie wizji rozwoju firmy na język informatyczny może być, zwłaszcza dla osób nie mających na co dzień styczności z branżą IT, sporym wyzwaniem. W tym zakresie naprawdę warto skorzystać z fachowej porady specjalistów, którzy na co dzień się tym zajmują. Oszczędzimy nie tylko pieniądze. Mamy również pewność, że inwestujemy w sprzęt, który sprosta wymaganiom rynku i dopasuje się do coraz to nowych rozwiązań informatycznych w perspektywie kilku lat. Jednym słowem w dobry serwer, który zapewni nam bezawaryjną i komfortową pracę.

 – Do rozmowy ze sprzedawcą sprzętu komputerowego trzeba się nieco przygotować. Zastanówmy się, jakie funkcje ma spełniać nasz serwer dzisiaj i jakie zadania będą niezbędne w przyszłości. Zwróćmy uwagę np.: na prognozowane zwiększenie liczby zatrudnionych osób, nowe oprogramowanie, przejście na elektroniczny obieg dokumentów, przesyłanie lub udostępniane dużej ilości danych przez ftp, umożliwienie zatrudnionym pracy w domu – mówi Paweł Marczyński z thomas-it, firmy specjalizującej się w sprzedaży i konfiguracji sprzętu komputerowego dla firm.

Kiedy własny serwer?

Zakup własnego serwera przyda się też, jeśli pojawia się konieczność udostępnienia drukarki, czy faksu większej liczbie pracowników, gdy chcemy mieć pewność, że wszystkie dane w firmie mają kopie zapasowe, gdy pojawia się potrzeba udostępniania danych większej grupie pracowników lub zagwarantowania dostępu do nich na wypadek awarii, czy podczas podróży służbowych. Inne okoliczności przemawiające za zakupem własnego serwera to możliwość posiadania własnego adresu pocztowego i serwera www, udostępnienie aplikacji branżowych grupie użytkowników, ciągłość dostępności danych, bieżące odciążenie sprzętu.

W tym miejscu często pojawia się pytanie, czy nie lepiej jest w tym zakresie skorzystać z zewnętrznych serwerów. Upraszczając można powiedzieć, że kto miał własny serwer, nie wróci już do hostingu. Możliwość zagwarantowania sobie szybkiego transferu danych, zawsze aktualne kopie zapasowe, brak konieczności czekania na realizację zgłoszenia w przypadku usterek czy błędów, możliwość dowolnej konfiguracji to tylko kilka plusów płynących z posiadania własnego serwera.

Ile to kosztuje? 

Na cenę serwera na wpływ szybkość pracy, pojemność dysków, sposób zabezpieczenia danych i tworzenia kopii zapasowych, wymiary. Dodatkowo warto przeanalizować możliwość rozbudowy, cenę usług serwisowych i z koszty związane z bieżącą eksploatacją. Decydując się na zakup serwera musimy pamiętać, że samo urządzenie nie gwarantuje nam jeszcze możliwości użytkowania. By serwer mógł rozpocząć pracę konieczne jest również dokupienie odpowiedniego oprogramowania.

Jak podkreśla Paweł Marczyński, właściwe połączenie tych elementów pod okiem specjalisty, czyli odpowiednie parametry techniczne serwera, dobranie do niego oprogramowania, a także bieżące wsparcie serwisowe pozwala mieć pewność, że nasz sprzęt w pełni zasługuje na określenie dobry serwer.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl