Pełna ochrona instalacji zasilania budynku - Nowa rodzina ograniczników przepięć w technologii Safe Energy Control - OCHRONA PRZECIWPRZEPIĘCIOWA - OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ - PHOENIX CONTACT - PRĄDY PIORUNOWE - OGRANICZNIKI ISKIERNIKOWE - OCHRONA PRZED PRZEPIĘCIAMI - SEC - SAFE ENERGY CONTROL
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Pełna ochrona instalacji zasilania budynku - Nowa rodzina ograniczników przepięć w technologii Safe Energy Control
drukuj stronę
poleć znajomemu

Pełna ochrona instalacji zasilania budynku - Nowa rodzina ograniczników przepięć w technologii Safe Energy Control

fot. Bezpieczeństwo w przemyśle i we własnym domu – przy wsparciu nowych rozwiązań ochrony przed przepięciami z rodziny SEC firmy Phoenix Contact.

Ze statystyk biur ubezpieczeniowych już wiadomo, że w systemach zasilania budynku oraz dla znajdujących się w nim odbiorników energii elektrycznej niezbędna jest skuteczna ochrona przed prądami piorunowymi i przed przepięciami.

 

Z uwagi na wartość sprzętu w obiekcie jak i szkód powstałych przez zatrzymanie procesu technologicznego poza wyborem odpowiedniego rodzaju sprzętu, należy zwrócić szczególną uwagę także na ich jakość i trwałość. Tylko w ten sposób można na długo zapobiec kosztom wynikającym z napraw i przestojów. Nowa rodzina produktów w technologii Safe Energy Control (w skrócie SEC) firmy Phoenix Contact łączy te wymagania.

Dzięki nowemu wszechstronnemu programowi produktów w technologii Safe Energy Control firmy Phoenix Contact prawidłowy dobór odgromników i ograniczników przepięć jest tak łatwy, jak nigdy dotąd.

Dzięki nowemu wszechstronnemu programowi produktów w technologii Safe Energy Control firmy Phoenix Contact prawidłowy dobór odgromników i ograniczników przepięć jest tak łatwy, jak nigdy dotąd. 

Ich wyjątkowa trwałość i najwyższa wydajność stanowią nowy krok w dziedzinie ochrony odgromowej i ochrony przed przepięciami. 

Technologia Safe Energy Control 

Safe Energy Control, w skrócie SEC, to synonim niezwykłej trwałości i najwyższej mocy w dziedzinie ochrony odgromowej i ochrony przed przepięciami.

Ograniczniki z rodziny SEC stanowią doskonałą ochronę przed prądami piorunowymi i przepięciami.

Nowo opracowane iskierniki w połączeniu z ogranicznikami typu 2 i typu 3 wypełniają w praktyce każdą koncepcję bezpieczeństwa dla instalacji zasilania. Jednolita, kompaktowa konstrukcja i uniwersalna możliwość podłączenia wtykowego sprawiają, że linia SEC stanowi kompletny pakiet dla skutecznej ochrony jak i do wygodnej instalacji.

Optymalna ochrona na wejściu do budynku

Ochrona rozdzielni głównej i podrozdzielni w środowisku przemysłowym jest nie miej ważna jak w sektorze prywatnym. Często konieczna jest tutaj  optymalna ochrona obiektu i znajdujących się w nim urządzeń elektronicznych bezpośrednio już na wejściu głównych przewodów do budynku. Jest to ważne zwłaszcza w tym miejscu aby znalazły się odpowiednio wydajne urządzenia ponieważ taka ochrona skutecznie zapewnia maksymalną żywotność a tym samym niskie koszty utrzymania ruchu.

Najważniejszym pytaniem jakie pojawia się w tej fazie planowania jest: Czy budynek jest wyposażony w zewnętrzną ochronę odgromową? W budynkach z zewnętrzną ochroną odgromową ogromne energie bezpośrednich uderzeń piorunów mogą przeniknąć do chronionego budynku. Dlatego na wejściu do obiektu zgodnie z wymaganiami norm PN [2] czy z przepisami VDE [1] wymagany jest ogranicznik typu 1. Najskuteczniejsze odgromniki to konstrukcje iskiernikowe. Nowa rodzina ograniczników typu 1 z zastosowaną technologią SEC zasługuje tutaj na szczególną uwagę. Dzięki ogromnemu doświadczeniu jak i własnemu laboratorium opracowano pierwsze ograniczniki przepięć typu 1 w technologii iskiernikowej bez prądów następczych. Powstała w ten sposób lepsza ochrona instalacji zapewnia większą dyspozycyjność systemu jak i mniejsze przestoje.

Akredytowane laboratorium ochrony przed przepięciami Phoenix Contact, które w istotny sposób przyczyniło się do narodzin nowej rodziny SEC

Akredytowane laboratorium ochrony przed przepięciami Phoenix Contact, które w istotny sposób przyczyniło się do narodzin nowej rodziny SEC
 

Definicja prądu następczego

Prąd następczy stanowi część przepływu prądu, jaka przepływa z sieci zasilającej po ograniczeniu przepięcia przez iskiernik. Taki prąd następczy może trwać do kilku milisekund i mieć natężenie prądu zwarciowego. Prądy następcze stanowią obciążenie dla całej instalacji, co może powodować w systemie przerwanie napięcia i w następstwie wadliwe działanie. Dochodzi do tego, że w niektórych okolicznościach wywołuje wyzwolenie wyżej położonego w instalacji nadprądowego urządzenia ochronnego.

Ponadto ograniczniki typu 1 z rodziny SEC w instalacji zabezpieczanej do 315 A nie wymagają żadnego osobnego dobezpieczenia przy okablowaniu odgałęźnym. Dla przypadku instalacji z dużymi prądami znamionowymi, w której trzeba ze względu na miejsce zrezygnować także z dobezpieczenia obwodu ogranicznika, mamy również odpowiednie rozwiązanie. Nowy ogranicznik FLT-SEC-HYBRID to pierwsze wtykowe połączenie odgromnika typu 1 z wbudowanym bezpiecznikiem dobezpieczającym.

FLT-SEC-HYBRID jest pierwszym wtykowym ogranicznikiem typu 1 ze zintegrowanym bezpiecznikiem dobezpieczającym w połączeniu z iskiernikiem dużej mocy bez prądu następczego.

FLT-SEC-HYBRID jest pierwszym wtykowym ogranicznikiem typu 1 ze zintegrowanym bezpiecznikiem dobezpieczającym w połączeniu z iskiernikiem dużej mocy bez prądu następczego.
 

Ochrona rozdzielni głównej i podrozdzielni

W budynkach bez zewnętrznej instalacji odgromowej i przy niższym zagrożeniu uderzeniami piorunów odpowiednie są również ograniczniki przepięć typu 2 zainstalowane na wejściu przewodów energetycznych do budynku. W każdym jednak przypadku te urządzenia ochronne są stosowane też głębiej jako następny stopień ochrony typu 2 w celu odpowiedniego zabezpieczenia instalacji tym razem w podrozdzielni. W ten sposób wprzęgnięte przepięcia są bezpiecznie redukowane do dopuszczalnych wartości dla kolejnych fragmentów i elementów instalacji. Mając na uwadze wypełnienie standardów min. tendencja do zastosowaniu rozwiązań zajmujących możliwie mało miejsca, nowy ogranicznik typu 2 z rodziny SEC wyróżnia się dwoma szczególnymi właściwościami. Po pierwsze ogranicznik o nazwie VALVETRAB-SEC jest obecnie najcieńszym ogranicznikiem przepięć na rynku światowym. Po drugie urządzenie to znajduje zastosowanie w instalacji zabezpieczanej do 315 A również bez dodatkowego własnego dobezpieczenia przy okablowaniu odgałęźnym. Wpływa to nie tylko na oszczędność miejsca, ale daje także znaczące oszczędności kosztów jak i czasu podczas instalacji. Kolejną zaletą tych konstrukcji jest również znacznie lepszy poziom ochrony dzięki krótkim obwodom przewodzenia.

Ochrona urządzeń końcowych

Jako ostatni stopień ochrony w koncepcji pełnej ochrony stosowane są ograniczniki przepięć typu 3. Te urządzenia ochronne, nazywane również ochroną dokładną, stosuje się bezpośrednio przed chronionym urządzeniem końcowym i powinny one chronić w szczególności przed wprzęgniętymi pikami napięć. Ograniczniki typu 3 należące do rodziny SEC są dostępne dla wszystkich powszechnie stosowanych poziomów napięć i mogą być również wykorzystywane w większości instalacji bez dobezpieczenia. Nowo opracowane wewnętrzne urządzenie odłączające jak i elementy aktywne wewnątrz tych ograniczników umożliwiają zastosowanie ich zarówno w instalacjach prądu przemiennego jak i prądu stałego, dzięki czemu znacznie rozszerza się obszar możliwości tego produktu.

Duże powierzchnie na opis, prosta obsługa obrotowego wtyku i kompaktowa budowa to tylko kilka zalet produktów z nowej rodziny SEC.

Duże powierzchnie na opis, prosta obsługa obrotowego wtyku i kompaktowa budowa to tylko kilka zalet produktów z nowej rodziny SEC.
 

Podsumowanie

Aby zapewnić skuteczną ochronę elementów instalacji elektrycznej w budynkach, podstawowym krokiem jest prawidłowy dobór odgromników i ograniczników przepięć. Analizując wszelkie obwody pod kątem kompleksowej ochrony można na długo i skutecznie ochronić budynek przed skutkami przepięć. Dzięki nowej linii produktów SEC firmy Phoenix Contact dobór i montaż odpowiednich urządzeń ochronnych jest teraz tak łatwy jak nigdy dotąd. Optymalnie skoordynowane urządzenia ochronne zapewniają bezpieczne współdziałanie ograniczników poszczególnych typów. Rewolucyjny, bez prądów następczych iskiernik jak i możliwość stosowania bez dobezpieczenia w każdej aplikacji i klasie ogranicznika wyznaczają nowe standardy w dziedzinie ochrony przed przepięciami. Nadal też te nowoczesne ograniczniki przepięc rodziny SEC mogą być badane elektrycznie w jednakowych odstępach czasu, wg PN-EN 62305-3:2010, przy pomocy mobilnego laboratorium o nazwie CHECKMASTER, obecnie wersja 2. 

CHECKMASTER 2, unikatowe mobilne laboratorium do okresowego badania ograniczników przepięć o konstrukcji gniazdo- wtyk.

CHECKMASTER 2, unikatowe mobilne laboratorium do okresowego badania ograniczników przepięć o konstrukcji gniazdo- wtyk.

A gdyby jednak wskaźnik statusu jednego z ograniczników z rodziny SEC zasygnalizował konieczność wymiany, klient otrzymuje jeszcze jedną korzyść: Firma Phoenix Contact wymienia je nieodpłatnie w okresie pięciu lat od daty zakupu. 

Literatura:

[1] VDE 0185-305-3 Blitzschutz - Teil 3 (Ochrona odgromowa - część 3) Schutz von baulichen Anlagen und Personen (Ochrona instalacji w budynkach i ludzi)

[2] PN-EN 62305:2011

  • Ochrona odgromowa - Część 1: Zasady ogólne
  • Ochrona odgromowa – Część 2: Zarządzanie ryzykiem
  • Ochrona odgromowa - Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia
  • Ochrona odgromowa - Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach

Więcej informacji: www.phoenixcontact.pl/SEC

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Phoenix Contact Sp. z o.o.
Phoenix Contact Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, Wrocław
tel.  071 39 80 410
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl