Komunikacja z przemiennikami częstotliwości Astraada DRV po protokole CANopen - FALOWNIKI - SYSTEMY STEROWANIA - ASTRAADA - PRZEMIENNIK CZĘSTOTLIWOŚCI - STEROWANIE FALOWNIKIEM - CANOPEN - ASTRAADA DRV
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Komunikacja z przemiennikami częstotliwości Astraada DRV po protokole CANopen
drukuj stronę
poleć znajomemu

Komunikacja z przemiennikami częstotliwości Astraada DRV po protokole CANopen

fot. ASTOR

CANopen jest to bardzo popularny i – co najważniejsze – otwarty protokół, używany w różnego rodzaju sprzętach elektronicznych, przeważnie do komunikacji między mikrokontrolerami. W sieciach przemysłowych od paru lat zyskuje bardzo dużą popularność, ze względu na dobrze dopracowaną kontrolę błędów, wykrywanie uszkodzeń, możliwość przesyłania bardziej priorytetowych wiadomości. Sam protokół bazuje na sieci CAN (Controller Area Network), która powstała 25 lat temu i jest odtąd nieprzerwanie rozwijana.

CANopen jako opcja w przemiennikach częstotliwości Astraada DRV-27

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, udostępniliśmy do sprzedaży kartę rozszerzającą możliwości komunikacyjne przemiennika DRV-27 o protokół CANopen. Karta o numerze katalogowym AS27CAN0000 jest sprzedawana jako opcja rozszerzająca możliwości komunikacyjne.

Montaż samej karty jest dość prosty, sprowadza się do instalacji urządzenia na płytce przemiennika pod frontową obudową.

Karta udostępnia dwa równoległe złącza do komunikacji w protokole CANopen: złącze DB-9F oraz śrubową listwę zaciskową. Dodatkowo na urządzeniu zamontowano przełącznik do terminowania sygnałów CAN_H i CAN_L.

Komunikacja falowników Astraada DRV-27 z systemem sterowania

Komunikacja falowników Astraada DRV-27 z systemem sterowania


Konfiguracja Astraada DRV-27 do pracy w protokole CANopen

Poniżej opisano podstawową konfigurację przemiennika częstotliwości. W celu ustawienia bardziej zaawansowanych funkcji należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. W celu wywołania polecenia START i STOP przemiennika z poziomu protokołu CANopen, należy parametr P00.01 ustawić na wartość 2 (start z poziomu komunikacji), następnie ustawić P00.02 na wartość 3 (komunikacja za pomocą CANopen).

Jeżeli częstotliwość wyjściowa także ma być ustawiana za pomocą protokołu, parametr P00.06 powinien być ustawiony na wartość 11 (zadawanie częstotliwości za pomocą komunikacji).

Następnie należy przejść do grupy P15 (funkcje dedykowane dla PROFIBUS/CANopen) i w parametrze P15.00 wpisać 1 (przestawienie całej grupy z PROFIBUS na protokół CANopen), następnie w P15.01 podać ID przemiennika w sieci, a w P15.27 wybrać prędkość transmisji (20k do 1M bit/sek).

W celu zdefiniowania rejestrów edytowalnych przez mastera należy ustawić P15.02 do P15.12 (PZD2 do PZD12).

Dodatkowo należy zdefiniować rejestry jakie mają być odczytywane przez mastera. W tym celu należy ustawić parametry od P15.13 do P15.23 (PZD2 do PZD12). Wymienione powyżej rejestry służą do zdefiniowania budowy wiadomości SDO/PDO.

Karta komunikacyjna zapewnia dostęp do czterech PDO Tx (0x1800 do 0x1803) oraz czterech PDO Rx (0x1400 do 0x1403). PDO Rx to komendy, które przetwornica otrzymuje z mastera, natomiast PDO Tx to komendy, które przetwornica wysyła do mastera. Za pomocą CANopen można także parametryzować urządzenie, gdyż do każdego parametru użytkownik ma dostęp dzięki wykorzystaniu wiadomości PDO1. Dodatkowo karta daje możliwość obsługi wiadomości mniej priorytetowych, takich jak SDO.

 

Karta komunikacyjna CANopen do falowników Astraada DRV-27

Karta komunikacyjna CANopen do falowników Astraada DRV-27

 

Opis sygnałów na porcie karty CANopen

Opis sygnałów na porcie karty CANopen

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl