Detektor kabli AXIOMET AX-T2090 – nieoceniona pomoc każdego instalatora - TME - PRACE REMONTOWE - DETEKTORY - AXIOMET - KABLE I PRZEWODY ELEKTRYCZNE - LOKALIZATOR KABLI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Detektor kabli AXIOMET AX-T2090 – nieoceniona pomoc każdego instalatora
drukuj stronę
poleć znajomemu

Detektor kabli AXIOMET AX-T2090 – nieoceniona pomoc każdego instalatora

fot. TME

Proszę sobie wyobrazić mieszkanie, które przeszło generalny remont. Piękne, żywe kolory świeżo malowanych ścian, nowe gniazda i włączniki elektryczne. Do zakończenia pozostał montaż oświetlenia. Zadanie, wydawać by się mogło, dość łatwe, szczególnie dla zaprawionej w bojach ekipy remontowo-budowlanej. Przygotowujemy niezbędne narzędzia, rozpakowujemy lampę, wchodzimy na drabinę, żeby zaznaczyć miejsca na otwory montażowe. W tym momencie zaczynamy się zastanawiać: którędy poprowadzony jest kabel?

Brzmi znajomo? Przez głowę przechodzi myśl: żeby tylko nie uszkodzić przewodu. Każdy wie ile to kłopotów: niepotrzebna dziura (czy na pewno uda się ją zamaskować?), możliwość zwarcia (żeby tylko nie doprowadziło do pożaru, a może wymienić przewód?). Podobne problemy możemy spotkać przy montażu wieszaka do telewizora czy choćby nowego obrazu. Po co się zastanawiać i liczyć na szczęście? Lepiej mieć pewność. Tylko jak ją zyskać?

Z pomocą przyjdzie nam detektor kabli AXIOMET AX-T2090, dzięki któremu można wykryć obecność napięcia w przewodzie, który znajduje się pod warstwą tynku.

Zdarza się jednak, że w blokach zbudowanych z płyt żelbetowych druty zbrojeniowe konstrukcji wprowadzają zakłócenia, które uniemożliwiają prawidłową pracę detektora lub zmniejszają jego dokładność. Jeśli w trybie detektora napięcia nie możemy znaleźć przewodu lub znajdujemy go z niewystarczającą dokładnością, będziemy musieli użyć detektora w konfiguracji z aktywnym nadajnikiem, który wprowadza do kabla sygnał o wysokiej częstotliwości.

Jednak nie zagłębiając się w teorię – elektryczne sygnały wysokoczęstotliwościowe zanikają szybciej w funkcji odległości od źródła niż niskoczęstotliwościowe i są lepiej wykrywane przez detektor. Wpływa to znacząco na wzrost dokładności określenia lokalizacji przewodu.

Inną ciekawą funkcją detektora AX-T2090 jest możliwość dokładnego wykrycia miejsca przerwy w instalacji elektrycznej. Awarie tego typu często występują w starzejących się instalacjach elektrycznych wykonanych z aluminium, które było powszechnie wykorzystywane ze względu na cenę i dostępność. Aluminium posiada jednak jedną zasadniczą wadę: jest kruche, co po kilkudziesięciu latach użytkowania prowadzi do jego pękania.

W celu znalezienia miejsca takiego pęknięcia podłączamy nadajnik AX-T2090 do odpowiedniego przewodu, w którym brakuje zasilania i śledzimy odbiornikiem kabel. W momencie zaniku odbioru sygnału nadajnika wiemy, że napotkaliśmy przerwę. Większą precyzję wykrycia miejsca przerwy możemy uzyskać korzystając z detektora w konfiguracji dwóch nadajników (w zestawie znajduje się jeden nadajnik i odbiornik). W takim przypadku podłączamy dwa nadajniki na obu końcach badanego kabla, ustawiając różne kody nadawanego sygnału. Przesuwając detektor wzdłuż badanego przewodu zmiana odbieranego kodu informuje nas o dokładnym miejscu wystąpienia uszkodzenia.

Urządzenie AXIOMET nie jest jednak przydatne wyłącznie do wykrywania kabli. Sygnał nadajnika doskonale przenosi się po wszelkich materiałach przewodzących. Możemy też więc użyć tandemu nadajnik-detektor do znajdowania w ścianach przebiegu rur stalowych lub miedzianych.

Dzięki dużej czułości urządzenia, możemy również użyć go do śledzenia kabli ułożonych pod ziemią. Dodatkowo detektor posiada jeszcze jedną zaletę – przystępną cenę w porównaniu do innych markowych urządzeń tego typu.

 

Detektor kabli AXIOMET AX-T2090 w walizce

 

Więcej informacji na temat urządzenia AXIOMET AX-T2090 można znaleźć w nocie katalogowej na stronie internetowej dystrybutora – firmy Transfer Multisort Elektronik – www.tme.eu.

Urządzenie może nie jest niezbędne w domowym warsztacie, jednak każdy profesjonalny instalator, serwisant instalacji elektrycznych czy profesjonalna „złota rączka” z pewnością doceni przydatność detektora AXIOMET AX T2090.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl