Proszę sobie wyobrazić mieszkanie, które przeszło generalny remont. Piękne, żywe kolory świeżo malowanych ścian, nowe gniazda i włączniki elektryczne. Do zakończenia pozostał montaż oświetlenia. Zadanie, wydawać by się mogło, dość łatwe, szczególnie dla zaprawionej w bojach ekipy remontowo-budowlanej. Przygotowujemy niezbędne narzędzia, rozpakowujemy lampę, wchodzimy na drabinę, żeby zaznaczyć miejsca na otwory montażowe. W tym momencie zaczynamy się zastanawiać: którędy poprowadzony jest kabel?
Brzmi znajomo? Przez głowę przechodzi myśl: żeby tylko nie uszkodzić przewodu. Każdy wie ile to kłopotów: niepotrzebna dziura (czy na pewno uda się ją zamaskować?), możliwość zwarcia (żeby tylko nie doprowadziło do pożaru, a może wymienić przewód?). Podobne problemy możemy spotkać przy montażu wieszaka do telewizora czy choćby nowego obrazu. Po co się zastanawiać i liczyć na szczęście? Lepiej mieć pewność. Tylko jak ją zyskać?
Z pomocą przyjdzie nam detektor kabli AXIOMET AX-T2090, dzięki któremu można wykryć obecność napięcia w przewodzie, który znajduje się pod warstwą tynku.
Zdarza się jednak, że w blokach zbudowanych z płyt żelbetowych druty zbrojeniowe konstrukcji wprowadzają zakłócenia, które uniemożliwiają prawidłową pracę detektora lub zmniejszają jego dokładność. Jeśli w trybie detektora napięcia nie możemy znaleźć przewodu lub znajdujemy go z niewystarczającą dokładnością, będziemy musieli użyć detektora w konfiguracji z aktywnym nadajnikiem, który wprowadza do kabla sygnał o wysokiej częstotliwości.
Jednak nie zagłębiając się w teorię – elektryczne sygnały wysokoczęstotliwościowe zanikają szybciej w funkcji odległości od źródła niż niskoczęstotliwościowe i są lepiej wykrywane przez detektor. Wpływa to znacząco na wzrost dokładności określenia lokalizacji przewodu.
Inną ciekawą funkcją detektora AX-T2090 jest możliwość dokładnego wykrycia miejsca przerwy w instalacji elektrycznej. Awarie tego typu często występują w starzejących się instalacjach elektrycznych wykonanych z aluminium, które było powszechnie wykorzystywane ze względu na cenę i dostępność. Aluminium posiada jednak jedną zasadniczą wadę: jest kruche, co po kilkudziesięciu latach użytkowania prowadzi do jego pękania.
W celu znalezienia miejsca takiego pęknięcia podłączamy nadajnik AX-T2090 do odpowiedniego przewodu, w którym brakuje zasilania i śledzimy odbiornikiem kabel. W momencie zaniku odbioru sygnału nadajnika wiemy, że napotkaliśmy przerwę. Większą precyzję wykrycia miejsca przerwy możemy uzyskać korzystając z detektora w konfiguracji dwóch nadajników (w zestawie znajduje się jeden nadajnik i odbiornik). W takim przypadku podłączamy dwa nadajniki na obu końcach badanego kabla, ustawiając różne kody nadawanego sygnału. Przesuwając detektor wzdłuż badanego przewodu zmiana odbieranego kodu informuje nas o dokładnym miejscu wystąpienia uszkodzenia.
Urządzenie AXIOMET nie jest jednak przydatne wyłącznie do wykrywania kabli. Sygnał nadajnika doskonale przenosi się po wszelkich materiałach przewodzących. Możemy też więc użyć tandemu nadajnik-detektor do znajdowania w ścianach przebiegu rur stalowych lub miedzianych.
Dzięki dużej czułości urządzenia, możemy również użyć go do śledzenia kabli ułożonych pod ziemią. Dodatkowo detektor posiada jeszcze jedną zaletę – przystępną cenę w porównaniu do innych markowych urządzeń tego typu.
Więcej informacji na temat urządzenia AXIOMET AX-T2090 można znaleźć w nocie katalogowej na stronie internetowej dystrybutora – firmy Transfer Multisort Elektronik – www.tme.eu.
Urządzenie może nie jest niezbędne w domowym warsztacie, jednak każdy profesjonalny instalator, serwisant instalacji elektrycznych czy profesjonalna „złota rączka” z pewnością doceni przydatność detektora AXIOMET AX T2090.
REKLAMA |
REKLAMA |