Bramy różnego typu, najczęściej wjazdowe, to praktyczne uzupełnienie posiadłości, wizytówka wielu firm, podstawowy element ochrony budynku. Trzeba jednak zrozumieć pewne kwestie związane z automatyzacją ich działania.
Zabezpieczenie bramy przed niepożądanymi zanikami energii elektrycznej
Profesjonalne automaty do bram powinny koniecznie opierać się przerwom w dostawach prądu. Jeżeli jesteś właścicielem posesji musisz mieć pełną kontrolę nad otwieraniem i zamykaniem bramy. Jeżeli siłowniki nie zwolnią się ręcznie w razie kłopotów z awarią prądu możesz zostać więźniem we własnym domu, a to nie jest zbyt efektywna perspektywa. Ręcznie odblokowanie siłowników pozwala zoptymalizować tak rozumiane zagrożenie i warto ten punkt potraktować priorytetowo podczas montażu.
Awaryjne zasilanie i kontrola płynności bramy kluczowymi założeniami instalacji
Alternatywą do ręcznego otwierania bramy jest awaryjne zasilanie siłownika, uruchamiające się samodzielnie po wykryciu kłopotów z przewodzeniem prądu. Pamiętaj, aby automaty do bram funkcjonowały w filozofii płynności. Zbyt szybkie i dynamiczne ruchy skrzydeł mogą skończyć się drogimi uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet tragedią osobistą, gdy ktoś znajdzie się przypadkowo w promieniu otwarcia lub zamknięcia. Używaj poza tym cichych automatów do bram, aby nie zaburzyć wygody użytkowej.
Fotokomórka i automatyczne testowanie jakości otwierania bramy
Fotokomórka w automatach do bram sprawdza się najlepiej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo domowników i osób postronnych. Kiedy brama napotka przeszkodzę po prostu się zatrzyma. Siłowniki testujące się samodzielnie pod tym względem to rarytas rynkowy, na który warto wydać trochę więcej pieniędzy. System bramy może bowiem samodzielnie przeprowadzić test i zrealizować funkcję otwierania dopiero po pozytywnym wyniku. Gdyby z bramą coś się stało czujnik powinien cię poinformować zawczasu o problemach technicznych.
Oświetlenie i odporność bramy na zmienne warunki środowiskowe
Automaty do bram powiąż z systemem zewnętrznego oświetlenia. Zapewnisz sobie lepszą widoczność podczas nocnych powrotów na posesję. Poza tym warto, aby instalacja siłowników zakładała uodpornienie na zamienne warunki atmosferyczne. Bramy są bowiem stale narażone na przeciążenia względem temperatury, opadów śniegu, deszczu, itp. Wodoodporna osłona to minimum technologiczne.
Ochrona posesji i dodatkowy monitoring
Nie wprowadzaj siłowników w sposób widoczny dla otoczenia, ponieważ narazisz się na uszkodzenia mechaniczne. Ludzie postronni mogą zniszczyć instalację, świadomie lub nieświadomie. Dodatkowy system monitoringu przy bramie robi wrażenie profilaktyczne i zazwyczaj wystarczy do ochrony tak rozumianej inwestycji.
Obniżanie kosztów montażu
Niektóre osoby wybierają zamiast typowej energii elektrycznej baterie słoneczne podczas zasilania bramy. To całkiem niezła opcja, chociaż wymaga porównania ogólnych kosztów. Obniżyć koszty możesz także poprzez oddzielne wybranie elementów technicznych bramy u konkretnego, taniego, fachowo wyselekcjonowanego producenta i np. lokalnej ekipy montażowej.
Podsumowanie w zakresie automatyzacji bram
Teraz wiesz już, jak używać nowoczesnych automatów do bram i na jakie cechy postawić, aby uzyskać instalację użyteczną długoterminowo. Wykorzystaj porady z artykułu podczas rozmowy z fachowcem. Bezpieczeństwo, płynność otwierania i zamykania, oświetlenie, uzależnienie się od dostaw energii elektrycznej to właściwości obowiązkowe. Reszta to funkcje dodatkowe, zwiększające wygodę użytkową.
Źródło: Automacik.pl, przedsiębiorstwo montujące automatykę do bram wjazdowych i wymieniające siłowniki w tego typu mechanizmach.
REKLAMA |
REKLAMA |