Rodzaje obwodów odbiorczych i ich wyposażenie - OBWODY ODBIORCZE - RODZAJE OBWÓDÓW ODBIORCZYCH - WYPOSAŻENIE OBWODÓW ODBIORCZYCH
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Rodzaje obwodów odbiorczych i ich wyposażenie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rodzaje obwodów odbiorczych i ich wyposażenie

Obwody odbiorcze są zespołem elementów instalacji elektrycznej wspólnie zasilanych poprzez urządzenie pomiarowe i chronionych przed przetężeniem wspólnym zabezpieczeniem. Przez obwody odbiorcze doprowadzona jest energia elektryczna do wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego.

W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych powinno się wyodrębnić następujące obwody odbiorcze (obwody elektryczne) [4]:

– oświetlenia,

– gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia,

– gniazd wtyczkowych w łazience,

– gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni,

– odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

Poprzez wydzielenie obwodów odbiorczych osiągamy konkretne korzyści [2]:

– zapewniamy niezawodną pracę odbiorników energii elektrycznej,

– ograniczamy negatywne skutki w razie zaistnienia uszkodzenia w jednym z obwodów,

– ułatwienie bezpiecznego sprawdzenia i konserwacji instalacji.

Wyodrębniając potrzebną ilość obwodów odbiorczych należy pamiętać, aby do jednego obwodu nie przyłączać więcej niż 10 gniazd, przy czym gniazda podwójne i potrójne liczy się jako jedno gniazdo. Ponadto odbiorniki o mocy 2kW i większej należy zasilać z osobno wydzielonych obwodów bez względu na to czy są zainstalowane na stałe czy też zasilane poprzez gniazda wtyczkowe i wtyczki. Wśród tych odbiorników znajdują się [2]:

– kuchenki elektryczne, rożna,

– zmywarki do naczyń,

– pralki,

– przepływowe podgrzewacze wody,

– zbiornikowe podgrzewacze wody o znacznych mocach i pojemnościach.

Wskazane jest wykonanie osobnych obwodów odbiorczych zasilających [2]:

– warsztaty podręczne i pracownie,

– garaże,

– oświetlenie zewnętrzne,

– sprzęt komputerowy,

– inne pomieszczenia gospodarcze.

Zaleca się zastosowanie odpowiedniej minimalnej liczby obwodów odbiorczych w zależności od powierzchni danego mieszkania. Przytoczoną zależność opisuje Tabela 2 [2].

Tabela 2. Zalecana, minimalna liczba obwodów elektrycznych (gniazd wtyczkowych ogólnego użytku i obwodów oświetleniowych w instalacji odbiorczej w mieszkaniu


Wyposażenie mieszkań w urządzenia elektryczne zależy od sposobu rozwiązania warunków bytowych, a w szczególności od upodobań użytkowników i ich finansowych możliwości.

W przypadku projektowania instalacji elektrycznej dla klienta indywidualnego, tak jak to jest w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, niezbędnym jest ustalenie ilości i usytuowania konkretnego wyposażenia w mieszkaniu. Takie podejście dyktowane jest zazwyczaj gotowym już projektem aranżacji wnętrz lub osobliwą wizją klienta i powinno umożliwić mieszkańcom prawidłowe i wygodne użytkowanie odbiorników energii elektrycznej.

Często jednak podczas projektowania instalacji nie możemy tego ustalić. W takim przypadku należy podejść w sposób uniwersalny do problemu i ustalić standardowe wyposażenie mieszkań, które wyznacza pewne funkcjonalne minimum.

Stosując się do zaleceń COBR Elektromontaż w pomieszczeniach mieszkalnych należy przewidzieć [1]:

– w pokojach 1 gniazdo wtyczkowe podwójne na każde 4-6m2 powierzchni, nie mniej jednak niż 2 gniazda,

– w kuchni 4-5 gniazd ze stykiem ochronnym, w tym jedno gniazdo 16A z przeznaczeniem do zasilenia kuchenki,

– w przedpokoju co najmniej jedno gniazdo w miejscu ogólnie dostępnym,

– w łazience 1 lub 2 gniazda ze stykiem ochronnym, w tym jedno 16A z przeznaczeniem do zasilenia pralki.

Zgodnie z normami niemieckimi zaleca się instalowanie wyłącznie gniazd wtyczkowych ze stykiem ochronnym oraz doprowadzenie przewodu ochronnego PE do wypustów oświetleniowych. Stosowane w Polsce gniazda z bolcem ochronnym uniemożliwiają korzystanie z powszechnie stosowanych odbiorników o 0 klasie ochronności, wyposażonych we wtyczką dwubiegunową. Tego rodzaju utrudnienie nie występuje przy stosowaniu odbiorników II klasy ochronności. Chcąc porównać ustalenia normy SEP, N-SEP-E-002, zgodnej z wytycznymi norm niemieckich DIN, które dotyczą liczby gniazd wtyczkowych odbiorników w pomieszczeniach mieszkalnych, spójrzmy na Tablicę 3 [1].

Tablica 3. Minimalne wyposażenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach mieszkalnych wg. N-SEP-E-002Powrót do głównego bloga

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
No nie wiem czy w rozporządzeniu tak jest napisane o obwodach z myslnikami. Jest po przeicnkach, awiec obwody mieszane mogą też być stosowane, oświetleniowo-gniazdkowe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
INTELIGENTNE BUDYNKI INTELIGENTNE BUDYNKI Rynek budownictwa energooszczędnego w Polsce dopiero się rozwija, rośnie również zainteresowanie ...
Elektroenergetycy Elektroenergetycy Zapraszam serdecznie wszystkich, których pasją lub zamiłowaniem jest zajmowanie się wysokim napięciem, ...
Energetyka Energetyka Zagadnienia poświęcone przemysłowi, źródłom energetycznym, rynkowi energii i polityce energetycznej.
Systemy mikroprocesorowe Systemy mikroprocesorowe Grupa skierowana do konstruktorów, programistów i hobbystów zajmujących się systemami ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl