Obwody odbiorcze są zespołem elementów instalacji elektrycznej wspólnie zasilanych poprzez urządzenie pomiarowe i chronionych przed przetężeniem wspólnym zabezpieczeniem. Przez obwody odbiorcze doprowadzona jest energia elektryczna do wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego.
W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych powinno się wyodrębnić następujące obwody odbiorcze (obwody elektryczne) [4]:
– oświetlenia,
– gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia,
– gniazd wtyczkowych w łazience,
– gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni,
– odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.
Poprzez wydzielenie obwodów odbiorczych osiągamy konkretne korzyści [2]:
– zapewniamy niezawodną pracę odbiorników energii elektrycznej,
– ograniczamy negatywne skutki w razie zaistnienia uszkodzenia w jednym z obwodów,
– ułatwienie bezpiecznego sprawdzenia i konserwacji instalacji.
Wyodrębniając potrzebną ilość obwodów odbiorczych należy pamiętać, aby do jednego obwodu nie przyłączać więcej niż 10 gniazd, przy czym gniazda podwójne i potrójne liczy się jako jedno gniazdo. Ponadto odbiorniki o mocy 2kW i większej należy zasilać z osobno wydzielonych obwodów bez względu na to czy są zainstalowane na stałe czy też zasilane poprzez gniazda wtyczkowe i wtyczki. Wśród tych odbiorników znajdują się [2]:
– kuchenki elektryczne, rożna,
– zmywarki do naczyń,
– pralki,
– przepływowe podgrzewacze wody,
– zbiornikowe podgrzewacze wody o znacznych mocach i pojemnościach.
Wskazane jest wykonanie osobnych obwodów odbiorczych zasilających [2]:
– warsztaty podręczne i pracownie,
– garaże,
– oświetlenie zewnętrzne,
– sprzęt komputerowy,
– inne pomieszczenia gospodarcze.
Zaleca się zastosowanie odpowiedniej minimalnej liczby obwodów odbiorczych w zależności od powierzchni danego mieszkania. Przytoczoną zależność opisuje Tabela 2 [2].
Tabela 2. Zalecana, minimalna liczba obwodów elektrycznych (gniazd wtyczkowych ogólnego użytku i obwodów oświetleniowych w instalacji odbiorczej w mieszkaniu
Wyposażenie mieszkań w urządzenia elektryczne zależy od sposobu rozwiązania warunków bytowych, a w szczególności od upodobań użytkowników i ich finansowych możliwości.
W przypadku projektowania instalacji elektrycznej dla klienta indywidualnego, tak jak to jest w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, niezbędnym jest ustalenie ilości i usytuowania konkretnego wyposażenia w mieszkaniu. Takie podejście dyktowane jest zazwyczaj gotowym już projektem aranżacji wnętrz lub osobliwą wizją klienta i powinno umożliwić mieszkańcom prawidłowe i wygodne użytkowanie odbiorników energii elektrycznej.
Często jednak podczas projektowania instalacji nie możemy tego ustalić. W takim przypadku należy podejść w sposób uniwersalny do problemu i ustalić standardowe wyposażenie mieszkań, które wyznacza pewne funkcjonalne minimum.
Stosując się do zaleceń COBR Elektromontaż w pomieszczeniach mieszkalnych należy przewidzieć [1]:
– w pokojach 1 gniazdo wtyczkowe podwójne na każde 4-6m2 powierzchni, nie mniej jednak niż 2 gniazda,
– w kuchni 4-5 gniazd ze stykiem ochronnym, w tym jedno gniazdo 16A z przeznaczeniem do zasilenia kuchenki,
– w przedpokoju co najmniej jedno gniazdo w miejscu ogólnie dostępnym,
– w łazience 1 lub 2 gniazda ze stykiem ochronnym, w tym jedno 16A z przeznaczeniem do zasilenia pralki.
Zgodnie z normami niemieckimi zaleca się instalowanie wyłącznie gniazd wtyczkowych ze stykiem ochronnym oraz doprowadzenie przewodu ochronnego PE do wypustów oświetleniowych. Stosowane w Polsce gniazda z bolcem ochronnym uniemożliwiają korzystanie z powszechnie stosowanych odbiorników o 0 klasie ochronności, wyposażonych we wtyczką dwubiegunową. Tego rodzaju utrudnienie nie występuje przy stosowaniu odbiorników II klasy ochronności. Chcąc porównać ustalenia normy SEP, N-SEP-E-002, zgodnej z wytycznymi norm niemieckich DIN, które dotyczą liczby gniazd wtyczkowych odbiorników w pomieszczeniach mieszkalnych, spójrzmy na Tablicę 3 [1].
Tablica 3. Minimalne wyposażenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach mieszkalnych wg. N-SEP-E-002
Powrót do głównego bloga
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Optoelektronicy Grupa zrzeszająca osoby, których pasją jest wykorzystanie niesamowitej natury promieniowania optycznego. ... |
Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej |
Fotografia cyfrowa Grupa dedykowana pasjonatom i amatorom fotografii cyfrowej. Rozmawiamy o sprzęcie fotograficznym ... |
Amatorskie urządzenia ... Zapraszam do zbierania, prezentowania, dyskutowania nad amatorskimi rozwiązaniami energetycznymi, ... |
REKLAMA |