Przekaźniki programowalne NEED, wyjścia tranzystorowe - do aplikacji DC o wysokich wymaganiach - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - PLC - RELPOL - PRZEKAŹNIKI PROGRAMOWALNE - NEED - WYJŚCIA TRANZYSTOROWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Przekaźniki programowalne NEED, wyjścia tranzystorowe - do aplikacji DC o wysokich wymaganiach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przekaźniki programowalne NEED, wyjścia tranzystorowe - do aplikacji DC o wysokich wymaganiach

fot. RELPOL

Tradycyjne przekaźniki elektromagnetyczne używane są od dziesięcioleci, ale jako ich alternatywne uzupełnienie stosowane są półprzewodniki. Dzisiaj praktycznie nie możemy wyobrazić sobie świata bez tranzystorów, układów scalonych, procesorów.. Jednak w zależności od różnych wymagań, stosowane są zarówno przekaźniki tradycyjne jak i półprzewodnikowe. Tak jest np. w automatyce – w sterownikach PLC ,gdzie znajdują zastosowania zarówno wyjścia tranzystorowe, jak i przekaźnikowe.

 

 

Spojrzenie do wewnątrz – czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Wyjścia tranzystorowe w przekaźnikach programowalnych NEED to najwyższej jakości standard. Stanowi je układ VN340SP posiadający cztery kanały tranzystorów CMOS z zabezpieczeniem zwarciowym i temperaturowym. Napięcie znamionowe pracy to 24V DC, a prąd przypadający na jedno wyjście to 0,5A. Taki prąd z pewnością wystarczy na załączenie zewnętrznego przekaźnika czy np. małego stycznika. Oprócz wewnętrznych zabezpieczeń użytego układu scalonego, na płytce PCB występuje także zewnętrzny bezpiecznik, który dodatkowo chroni podłączane do wyjść NEED’a urządzenia.

Dodatkowo wyjścia są optycznie izolowane od wejść, a także od złącza komunikacyjnego – co stanowi kolejną zaporę chroniącą cały układ, którym steruje przekaźnik programowalny NEED.

Spojrzenie od zewnątrz – czyli połącz i twórz!

NEED z wyjściami półprzewodnikowymi zaprojektowany jest dla napięcia zasilania 24V DC – czyli z łatwością można NEED’a zasilić napięciem powszechnie stosowanym dziś w sterowaniach układów automatyki.

W zależności od typu NEED’a mamy do dyspozycji 4 wyjścia – przekaźnik NEED-24DC-..-08-4T (Basic) lub osiem wyjść: NEED-24DC-..-16-8T(MAX). W porównaniu z wersją NEED’a z przekaźnikami elektromagnetycznymi zmienia się także układ połączeń wyjść. Wyraźne nadruki na obudowie pomagają użytkownikowi i pokazują mu, gdzie należy podłączyć zasilanie i odpowiednio wyjścia.

NEED-24DC-..-16-8T (przód)

Dla dużego NEED’a – MAX’a – wyjścia są podzielone na dwie grupy osobno zasilane. Pierwsza grupa to wyjścia Q1 – Q4, a drugą grupę stanowią wyjścia Q5 – Q8. Chcąc używać tylko np. Q1 i Q8 należy doprowadzić zasilanie do obydwu grup. Dla Basic’a jest tylko jedno podłączenie zasilania wyjść. Sposób podłączenia wyjść tranzystorowych przedstawiono na rysunku poniżej.

Wyjścia tranzystorowe to wyjścia typu source – czyli prąd „wypływa” z wyjścia, „płynie” przez obciążenie i „wpływa” do masy.

Wyjść tranzystorowych należy używać w aplikacjach:

  • gdzie ważny jest czas reakcji wyjścia – np. do generowania krótkich impulsów.
  • do szybkich przełączeń,
  • tam, gdzie chcemy wyeliminować drgania styków,
  • gdzie ważna jest trwałość styków.

 

Sposób podłączenia przekaźników NEED z wyjściami półprzewodnikowymi:

NEED-24DC-..-08-4T

NEED-24DC-..-08-4T (Basic)

NEED-24DC-..-16-8T

NEED-24DC-..-16-8T (MAX)

 

Podsumowanie

Przekaźnik programowalny NEED od lat dostępny na rynku, został zastosowany już w wielu aplikacjach. Wersja z półprzewodnikami na wyjściach, dodatkowo poszerza zakres tych aplikacji i zwiększa funkcjonalność NEED’a. 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Relpol SA
ul. 11 Listopada 37, Żary
tel.  +48 68 4790822
fax.  +48 68 4790824
www.relpol.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl