Moduły GSM, GPS firmy Fibocom – jakość w rozsądnej cenie - KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA - GPS - SIEĆ BEZPRZEWODOWA - GSM - TME - ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA - FIBOCOM - MODUŁY 3G
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Moduły GSM, GPS firmy Fibocom – jakość w rozsądnej cenie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Moduły GSM, GPS firmy Fibocom – jakość w rozsądnej cenie

fot. TME

Technika bezprzewodowa jest jedną z najlepiej rozwijających się technologii w dzisiejszych czasach. Przesyłanie sygnału na odległość bez użycia kabla jest już tak powszechne, że znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez telefonu komórkowego, czy nawigacji samochodowej.Technologię GSM, niegdyś zarezerwowaną tylko dla telefonii, dziś spotykamy w niezliczonych aplikacjach. Parkomaty, liczniki energii elektrycznej, automatyka budynkowa, systemy informacji drogowych. Taka sytuacja ma oczywiście swoje ekonomiczne uzasadnienie. Po co inwestować w kilometry kabla skoro można wykorzystać kilka tanich modułów GSM i przesyłać bez przeszkód niezliczone ilości informacji? W związku z tym chciałbym opisać takie moduły firmy Fibocom dostępne od niedawna w ofercie TME.

Najpopularniejszym modułem w ofercie firmy Fibocom jest G510-Q50. Jest, to moduł GSM/GPRS pracujący w zakresie częstotliwości 850/900/1800/1900 MHz. Sercem urządzenia jest 32 bitowy procesor RDA8851BL taktowany częstotliwością 312 MHz, posiadający 8 kB pamięci cache (4 kB na instrukcje, 4 kB na dane). Dzięki takiej konfiguracji moduł zapewnia dużą moc obliczeniową.

G510 CE (Q50-00)

G510-Q50 oferuje mnogość peryferiów. O ile interfejs audio RTC oraz zintegrowana pamięć Flash to raczej standard w tej klasie urządzeń, o tyle liczba interfejsów UART na pokładzie przewyższa konkurencję. G510 posiada ich 3 (basic UART, full UART, host UART) podczas gdy popularne konkurencyjne moduły tylko 2 (full UART, host UART).

G510, to także jeden z najmniejszych modułów na rynku. Obudowa LCC42, w którą zamknięto moduł posiada wymiary 20,2 mm x 22,2 mm x 2,5 mm. Aby ułatwić wdrożenie modułu do aplikacji, firma Fibocom udostępnia również wersję przylutowaną do płytki PCB z konektorami (ADAPTOR-G510).

G510 można zasilić napięciem z przedziału 3,3-4,5 V. Moduł doskonale nadaje się przy tym do aplikacji, w których istotną cechą jest niski pobór prądu – w stanie uśpienia nie przekracza 1 mA.

Moduł spełnia także restrykcyjne warunki środowiska w jakim pracuje. Temperatura w jakiej może funkcjonować to -40°C – +85°C.

Dla bardziej wymagających aplikacji, w których zachodzi potrzeba przesłania dużych ilości danych pakietowych w krótkim czasie, firma Fibocom oferuje moduły 3G. Pod tym względem urządzenia te są bardzo wydajne, pracują bowiem w oparciu o chipsety firmy Intel. Mowa tu o modułach H350 i H330.

H330 MINI PCIE

H350, to jeden z najmniejszych modułów 3G na rynku. Obudowa LGA110 o wymiarach 29,8 mm x 17,8 mm x 2 mm pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na płytce. Moduły dostępne są w wersji 4-zakresowej: 850/900/1900/2100MHz (UMTS/HSPA+), 850/900/1800/1900MHz (GSM/GPRS).

Na pokładzie modułu H350 znajdziemy bogaty wachlarz interfejsów takich jak: UART (full UART, host UART), I2C, SPI, I2S, USB 2.0, co czyni go bardzo uniwersalnym. Dodatkowo producent umieścił jednokanałowy, 10-bitowy przetwornik A/C do zastosowań w aplikacjach telemetrycznych oraz zegar czasu rzeczywistego. Podobnie jak w G510 znajdziemy tu również 1 GB pamięci Flash oraz 256 B DDRAM.

Flagowym produktem firmy Fibocom jest moduł H330. Podobnie jak w H350 mamy do dyspozycji 4 zakresy częstotliwości 850/900/1900/2100 MHz dla UMTS/HSPA+ oraz 850/900/1800/1900 MHz dla GSM/GPRS. Podobieństwo obu modułów dotyczy również wbudowanych interfejsów. H330 posiada ich dokładnie tyle samo co H350. Różnicę pomiędzy modułami dostrzeżemy zagłębiając się w peryferia. H330 posiada o 1 kanał przetwornika A/C więcej, a także wbudowany kodek audio, co czyni go idealnym do zastosowań multimedialnych. Kolejną cechą H330 jest dodatkowe złącze anteny. System ten pozwala na przełączanie się pomiędzy antenami aktywując tę, która w danej chwili odbiera sygnał o większej mocy.

H330 dostępny jest w obudowie LLG120 oraz miniPCI Express. Ta ostatnia ułatwia szybki montaż w modemach czy urządzeniach mobilnych.

Portfolio firmy nie ogranicza się jednak tylko do modułów GSM. Fibocom produkuje również moduły pozycjonowania satelitarnego GPS. GTS-4E-60, bo o nich mowa oparte są na chipsecie Sirf IV. Komunikacja z mikrokontrolerem odbywa się poprzez interfejs UART za pomocą protokołu NMEA 0183 lub SIRF OSP, a dane z GPS odświeżane są z częstotliwością 1 sekundy. Podobnie jak w przypadku pozostałych modułów Fibocom, dostępna jest wersja przylutowana do płytki PCB z wyprowadzeniami konektorowymi (ADAPTOR-GTS-4E), przez co wdrożenie modułu do aplikacji jest znacznie łatwiejsze.

Moduły firmy Fibocom choć znane na całym świecie w Polsce są nowością. Nie ulega wątpliwości, że dzięki dostępności dokumentacji oraz wsparciu technicznemu mogą stać się bardzo popularne również na polskim rynku.

Oficjalnym dystrybutorem firmy Fibocom w Polsce i Europie jest Transfer Multisort Elektronik. Więcej informacji o produktach i ofercie znajduje się na www.tme.eu.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl