Moduły GSM, GPS firmy Fibocom – jakość w rozsądnej cenie - KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA - GPS - SIEĆ BEZPRZEWODOWA - GSM - TME - ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA - FIBOCOM - MODUŁY 3G
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Moduły GSM, GPS firmy Fibocom – jakość w rozsądnej cenie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Moduły GSM, GPS firmy Fibocom – jakość w rozsądnej cenie

fot. TME

Technika bezprzewodowa jest jedną z najlepiej rozwijających się technologii w dzisiejszych czasach. Przesyłanie sygnału na odległość bez użycia kabla jest już tak powszechne, że znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez telefonu komórkowego, czy nawigacji samochodowej.Technologię GSM, niegdyś zarezerwowaną tylko dla telefonii, dziś spotykamy w niezliczonych aplikacjach. Parkomaty, liczniki energii elektrycznej, automatyka budynkowa, systemy informacji drogowych. Taka sytuacja ma oczywiście swoje ekonomiczne uzasadnienie. Po co inwestować w kilometry kabla skoro można wykorzystać kilka tanich modułów GSM i przesyłać bez przeszkód niezliczone ilości informacji? W związku z tym chciałbym opisać takie moduły firmy Fibocom dostępne od niedawna w ofercie TME.

Najpopularniejszym modułem w ofercie firmy Fibocom jest G510-Q50. Jest, to moduł GSM/GPRS pracujący w zakresie częstotliwości 850/900/1800/1900 MHz. Sercem urządzenia jest 32 bitowy procesor RDA8851BL taktowany częstotliwością 312 MHz, posiadający 8 kB pamięci cache (4 kB na instrukcje, 4 kB na dane). Dzięki takiej konfiguracji moduł zapewnia dużą moc obliczeniową.

G510 CE (Q50-00)

G510-Q50 oferuje mnogość peryferiów. O ile interfejs audio RTC oraz zintegrowana pamięć Flash to raczej standard w tej klasie urządzeń, o tyle liczba interfejsów UART na pokładzie przewyższa konkurencję. G510 posiada ich 3 (basic UART, full UART, host UART) podczas gdy popularne konkurencyjne moduły tylko 2 (full UART, host UART).

G510, to także jeden z najmniejszych modułów na rynku. Obudowa LCC42, w którą zamknięto moduł posiada wymiary 20,2 mm x 22,2 mm x 2,5 mm. Aby ułatwić wdrożenie modułu do aplikacji, firma Fibocom udostępnia również wersję przylutowaną do płytki PCB z konektorami (ADAPTOR-G510).

G510 można zasilić napięciem z przedziału 3,3-4,5 V. Moduł doskonale nadaje się przy tym do aplikacji, w których istotną cechą jest niski pobór prądu – w stanie uśpienia nie przekracza 1 mA.

Moduł spełnia także restrykcyjne warunki środowiska w jakim pracuje. Temperatura w jakiej może funkcjonować to -40°C – +85°C.

Dla bardziej wymagających aplikacji, w których zachodzi potrzeba przesłania dużych ilości danych pakietowych w krótkim czasie, firma Fibocom oferuje moduły 3G. Pod tym względem urządzenia te są bardzo wydajne, pracują bowiem w oparciu o chipsety firmy Intel. Mowa tu o modułach H350 i H330.

H330 MINI PCIE

H350, to jeden z najmniejszych modułów 3G na rynku. Obudowa LGA110 o wymiarach 29,8 mm x 17,8 mm x 2 mm pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na płytce. Moduły dostępne są w wersji 4-zakresowej: 850/900/1900/2100MHz (UMTS/HSPA+), 850/900/1800/1900MHz (GSM/GPRS).

Na pokładzie modułu H350 znajdziemy bogaty wachlarz interfejsów takich jak: UART (full UART, host UART), I2C, SPI, I2S, USB 2.0, co czyni go bardzo uniwersalnym. Dodatkowo producent umieścił jednokanałowy, 10-bitowy przetwornik A/C do zastosowań w aplikacjach telemetrycznych oraz zegar czasu rzeczywistego. Podobnie jak w G510 znajdziemy tu również 1 GB pamięci Flash oraz 256 B DDRAM.

Flagowym produktem firmy Fibocom jest moduł H330. Podobnie jak w H350 mamy do dyspozycji 4 zakresy częstotliwości 850/900/1900/2100 MHz dla UMTS/HSPA+ oraz 850/900/1800/1900 MHz dla GSM/GPRS. Podobieństwo obu modułów dotyczy również wbudowanych interfejsów. H330 posiada ich dokładnie tyle samo co H350. Różnicę pomiędzy modułami dostrzeżemy zagłębiając się w peryferia. H330 posiada o 1 kanał przetwornika A/C więcej, a także wbudowany kodek audio, co czyni go idealnym do zastosowań multimedialnych. Kolejną cechą H330 jest dodatkowe złącze anteny. System ten pozwala na przełączanie się pomiędzy antenami aktywując tę, która w danej chwili odbiera sygnał o większej mocy.

H330 dostępny jest w obudowie LLG120 oraz miniPCI Express. Ta ostatnia ułatwia szybki montaż w modemach czy urządzeniach mobilnych.

Portfolio firmy nie ogranicza się jednak tylko do modułów GSM. Fibocom produkuje również moduły pozycjonowania satelitarnego GPS. GTS-4E-60, bo o nich mowa oparte są na chipsecie Sirf IV. Komunikacja z mikrokontrolerem odbywa się poprzez interfejs UART za pomocą protokołu NMEA 0183 lub SIRF OSP, a dane z GPS odświeżane są z częstotliwością 1 sekundy. Podobnie jak w przypadku pozostałych modułów Fibocom, dostępna jest wersja przylutowana do płytki PCB z wyprowadzeniami konektorowymi (ADAPTOR-GTS-4E), przez co wdrożenie modułu do aplikacji jest znacznie łatwiejsze.

Moduły firmy Fibocom choć znane na całym świecie w Polsce są nowością. Nie ulega wątpliwości, że dzięki dostępności dokumentacji oraz wsparciu technicznemu mogą stać się bardzo popularne również na polskim rynku.

Oficjalnym dystrybutorem firmy Fibocom w Polsce i Europie jest Transfer Multisort Elektronik. Więcej informacji o produktach i ofercie znajduje się na www.tme.eu.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl