O nowym wydaniu zestawu oprogramowania Wonderware noszącym zgodną z aktualnym rokiem nazwę ‘2014’ już wielu z czytelników czytało i z pewnością mogło się przekonać o jego rzeczywistych zaletach. Warto więc zebrać garść istotnych elementów stanowiących o jego innowacyjności, a przede wszystkim użyteczności w codziennych zadaniach stawianych takim narzędziom przemysłowym.
W opinii wielu użytkowników takiego oprogramowania, elementy wizualizacyjne wpływają najmocniej na pierwsze wrażenie użytkownika. Jeśli więc użyjemy obiektów, które w prosty sposób, nie nadużywając kolorów i zachowując harmonię przekazu graficznego pokażą najistotniejsze dla danej instalacji parametry, to będziemy mogli zapewnić zarówno intuicyjny dostęp do informacji w ramach kontekstu konkretnej wizualizacji, jak też przekazać klarowny obraz całego procesu bez zbędnych upiększeń i rozpraszających detali.
W efekcie operator będzie miał lepszy wgląd w system, a przez to podejmie decyzje szybciej i trafniej. Taki efekt może zostać osiągnięty poprzez stosowanie elementów graficznych biblioteki SAL (Situational Awareness Library), wchodzącej w skład standardowej wizualizacji InTouch 2014. Każda aplikacja wizualizacyjna jest inna i inne stawiane są jej cele, dlatego też w cenie jest szybkość i łatwość rekonfiguracji standardowych obiektów – zmniejsza to czas potrzebny na wykonanie aplikacji, a tym samym obniża koszty jej wykonania.
Wonderware tworząc InTouch 2014 bazuje na ponad 20-letnim doświadczeniu i w efekcie proponuje rozwiązania, które sprawdzają się w wielu branżach na całym świecie. Efektem jest obecność tych produktów w 1/3 fabryk na świecie, a to gwarantuje nie tylko jakość, ale też jest wyjątkowo mocną referencją zgodności proponowanych rozwiązań z potrzebami użytkowników.
Wizualizacja korzystająca z gotowych obiektów Situational Awareness Library
Przykładowe obiekty Situational Awareness Library
Globalizacja czy też zwykłe rozproszenie oddziałów firm stawia nowe wyzwania komunikacyjne aplikacjom wspierającym produkcję. Częstym wymogiem jest nie tylko dostęp do danych, ale też możliwość zdalnego podglądu produkcji, czy nawet ingerencji w ustawienia i parametry. To wymusza poszukiwania nowych technik komunikacyjnych i rozwiązań pozwalających na uniezależnienie od odległości od linii produkcyjnej osób posiadających wiedzę technologiczną i wspomagających operatorów. Jeśli więc będziemy mogli skorzystać z naszego tabletu bądź smartfonu i na żywo, za pomocą znanych i standardowych narzędzi wizualizacyjnych uzyskamy wgląd w sytuację, to bez wątpienia będzie to lepsze wykorzystanie naszej wiedzy i, co za tym idzie, obniży koszty potencjalnie złych decyzji, jakie mogłyby zostać wdrożone bez szybkiej konsultacji z osobą dokładnie odczytującą on-line wszystkie parametry. InTouch Access Anywhere to odpowiedź na potrzebę użycia standardowego narzędzia wizualizacyjnego w niestandardowych okolicznościach podróży lub nawet chwilowego przebywania w innej lokalizacji, gdzie szybkie zdalne połączenie pozwoli na ograniczenie kosztów nieoptymalnej decyzji.
Mobilność użytkowników systemów wymusza także zmiany w sposobie dostępu do informacji. Do wielu danych z naszego życia mamy już dostęp zdalny – konta bankowe, zakupy internetowe, płatności przez komórki. Zagregowane raporty czy wręcz tworzenie własnych zestawień korzystających z danych zebranych w trakcie produkcji pozwalają na szybszą korektę jej parametrów lub wspomagają jej przełożenie na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa. Taki scenariusz jest skutecznie wspierany poprzez zdalny dostęp do danych w technologii Cloud czyli w „chmurze”, inaczej On-line.
Certyfikowany ośrodek serwerowy aplikacji On-line
Tak jak wiele profesjonalnych firm globalnych korzysta z certyfikowanych ośrodków serwerowych Microsoft czuwających nad nieprzerwanym dostępem do ich serwisów, tak też Wonderware, wykorzystując istniejącą infrastrukturę, zapewnia nieprzerwany i - co najważniejsze – bezpieczny dostęp do danych oraz udostępnia mechanizm ich bezpiecznego przesyłu.
Historian jako narzędzie do składowania i udostępniania przetworzonych raportów wchodzi także w obszar serwisów Cloud – a więc udostępniania usługi ograniczającej koszty posiadania wymagającej infrastruktury IT na korzyść wykorzystania zdalnego dostępu do danych. To nowatorskie dla świata automatyki podejście do tematu przemysłowych baz danych jest podyktowane wymogami firm używających różnego rodzaju usług zewnętrznych jedynie w określonym czasie i dla zadanego zestawu parametrów, co charakteryzuje nowe, ale dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa produkcyjne.
Oczywiście nie tylko nowe technologie i nowinki funkcjonalne są powodem wybierania nowszych wersji oprogramowania – także przemysłowego. Powodem do zmian jest często sięganie po stabilniejsze i zawierające najnowsze usprawnienia techniczne produkty, dostarczające coraz doskonalsze narzędzia do codziennej pracy w coraz szybciej zmieniającym się środowisku nowych maszyn, wymagań informatycznych, bezpieczeństwa i niezmiennego podwyższania wydajności.
Zarówno wizualizacja InTouch, jak i przemysłowa baza danych Historian wraz ze wszystkimi elementami Platformy Systemowej Wonderware 2014 już zdążyły udowodnić swą przydatność, stabilność i otwartość systemową na pracę w wielu lokalizacjach na świecie. Informacje o funkcjonalności następnych wersji (2014 R2 i planowanych kolejnych) dają obraz logicznie rozwijającej się platformy do budowania systemów przemysłowych, nie tylko podążających za rozwojem technologicznym, ale wyznaczającej ich nowe trendy przy stabilnym wzroście jakości produktów wielokrotnie już uznawanych za wzór na rynku oprogramowania przemysłowego.
REKLAMA |
REKLAMA |