Prawa konsumenta energii elektrycznej - URE - PRAWO ENERGETYCZNE - ZMIANA SPRZEDAWCY ENERGII
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Prawa konsumenta energii elektrycznej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prawa konsumenta energii elektrycznej

Urząd Regulacji Energetyki zwraca szczególną uwagę na prawa odbiorców na rynku energii. Co warto wiedzieć przed wakacjami?

Prawo do zmiany sprzedawcy

Konsument ma prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i paliw gazowych od kilku już lat. Przed przeprowadzeniem zmiany warto jednak poświęcić dłuższą chwilę na lekturę oferty, aby dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanej umowy. Należy zwrócić szczególną uwagę na opcje płatności, okres obowiązywania kontraktu i warunki jego wypowiedzenia, a także sprawdzić, czy nie ma w nim tzw. ukrytych opłat, np. ubezpieczenia. Urlop to dobra okazja, by spokojnie i bez pośpiechu poznać procedurę zmiany sprzedawcy oraz sposoby porównywania ofert. Dokonanie trafnego wyboru przyniesie z pewnością wiele korzyści, w tym m.in. oszczędność finansową.

Przygotowana przez Urząd Regulacji Energetyki strona internetowa www.maszwybor.ure.gov.pl pomoże odbiorcom w gospodarstwach domowych w porównaniu ofert sprzedawców energii. Na stronie tej znajduje się Cenowy Energetyczny Kalkulator Internetowy - CENKI. Korzystając z kalkulatora możemy zapoznać się z ofertami sprzedawców energii i policzyć jej ceny, tj. koszty zakupu i dostarczenia do domu. Pamiętajmy przy tym, że kalkulator pokazuje różnicę w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Gdy jednak podpisujemy umowę wieloletnią skala oszczędności może ulec zmianie. Niektóre oferty sprzedawców zawierają bowiem różne ceny energii w kolejnych latach trwania umów wieloletnich. Dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z ofertą przedstawianą przez sprzedawcę energii.

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość

Wakacje to dobry czas na rozważenie możliwości zmiany sprzedawcy energii. Prawo do zmiany sprzedawcy wszyscy mamy już od kilku lat. Nie każdy jednak wie, że w przypadku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość może od tej umowy odstąpić w terminie 10 dni od dnia jej podpisania. Jeśli zatem umowa - po wnikliwej analizie jej zapisów - nie odpowiada odbiorcy, może ulec rozwiązaniu w ciągu 10 dni od momentu jej zawarcia. W tym celu informację o odstąpieniu od umowy należy wysłać pocztą, koniecznie za potwierdzeniem odbioru. Odstąpienia można dokonać także osobiście, w siedzibie przedsiębiorstwa.

Prawo do informacji

Odbiorca energii elektrycznej i paliw gazowych ma także prawo dostępu do informacji. Jeśli podczas urlopu konsument korzysta z Internetu, może dowiedzieć się o możliwości zmiany sprzedawcy i stosowanej przy tym procedurze, wchodząc na stronę internetową wybranego przedsiębiorstwa energetycznego - dystrybutora w przypadku energii elektrycznej bądź sprzedawcy w przypadku paliw gazowych.

Konsumentowi przysługuje także prawo do uzyskania od przedsiębiorstwa informacji na temat zasad rozliczeń oraz aktualnych taryf, co jest szczególnie ważne w kontekście zmian, które zostaną wprowadzone od 1 sierpnia 2014 r. Od tego dnia przedsiębiorstwa gazowe zobowiązane są do prowadzenia rozliczeń za dostarczony gaz oraz świadczone usługi przesyłania i dystrybucji w jednostkach energii. Oznacza to, że na rachunkach, które będą otrzymywać konsumenci, zamiast ceny gazu za m3 znajdować się będzie cena za kWh (kilowatogodzinę) wyrażoną w groszach. W przybliżeniu 1 m3 odpowiada ok. 11 kWh gazu wysoko metanowego. Wato zaznaczyć, że wysokość rachunków końcowych z powodu zmiany jednostek nie ulegnie zmianie. Celem wprowadzanej zmiany jest dostosowanie reguł obowiązujących na polskim rynku gazu do zasad Unii Europejskiej.

Zasady rekomendowane przez URE

Oprócz praw odbiorców szczegółowo opisanych w dostępnych na stronie internetowej URE opracowaniach: Zbiorze Praw Konsumenta Energii Elektrycznej i Zbiorze Praw Konsumenta Paliw Gazowych, po które warto sięgnąć jeszcze przed wakacjami, dobrze także pamiętać o trzech prostych zasadach. Przestrzeganie ich pozwoli urlopowiczom zabezpieczyć się na wypadek przykrych niespodzianek po powrocie z wakacji.

Zasada nr 1 - uregulowanie rachunku za energię

Ważne, aby przed wyjazdem na urlop upewnić się, czy rachunek za energię i gaz został uregulowany we właściwym terminie lub czy termin ten nie upływa podczas wakacyjnej nieobecności. Wprawdzie przedsiębiorstwo energetyczne nie pozbawi konsumenta dostaw gazu czy energii jeśli termin ten zostanie nieznacznie przekroczony, niemniej jednak może wstrzymać ich dostarczanie w przypadku co najmniej miesięcznej zwłoki z zapłatą. Zanim jednak przedsiębiorstwo energetyczne pozbawi odbiorcę dostaw mediów, musi on zostać powiadomiony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia przez to przedsiębiorstwo umowy. Ponadto, jest ono zobowiązane wyznaczyć odbiorcy dodatkowy, dwutygodniowy termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Należy także pamiętać, że wznowienie dostawy energii czy gazu wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty, której wysokość określona jest w taryfie przedsiębiorstwa. Dlatego przed planowaniem dłuższej podróży, warto upewnić się co do terminu widniejącego na rachunku.

Zasada nr 2 - zabezpieczenie urządzeń na wypadek wyładowań atmosferycznych

Zmieniające się warunki klimatyczne coraz częściej powodują ekstremalne skoki temperatury powietrza, upały, nagłe wichury czy burze połączone wyładowaniami atmosferycznymi. Zwłaszcza wyładowania mogą być szczególnie szkodliwe dla podłączonych do sieci urządzeń. Dlatego, przed wyjazdem, urządzenia najlepiej całkowicie wyłączyć z sieci lub - w razie konieczności -pozostawić podłączone do sieci za pośrednictwem listy ochronnej, zabezpieczającej przed skutkami nagłych zmian napięcia (w przypadku wrażliwych urządzeń elektronicznych) czy skorzystać z gniazdek z uziemieniem (w przypadku np.: lodówki).

Zasada nr 3 - racjonalne użytkowanie energii

Wyłączenie z sieci urządzeń podczas wakacyjnej nieobecności zarówno w domu jak i w rodzinnej firmie, to nie tylko najskuteczniejsza i zarazem najprostsza metoda ich zabezpieczenia przed awarią, lecz także znakomity sposób oszczędzania energii. W ten właśnie sposób można zmniejszyć rachunek za prąd i wykazać się ”eko” podejściem, tj. racjonalnie użytkować energię z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Więcej przydatnych informacji w Poradniku dla Odbiorców Paliw i Energii.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Łącza Radiowe i Bezprzewodowe Łącza Radiowe i ... Łącza radiowe punkt-punkt, punkt-wielopunkt, Sieci dostępowe WiFi, Stacje Bazowe telefonij ...
Rolnictwo energetyczne Rolnictwo energetyczne Informacje dotyczące rolnictwa energetycznego, biogazowni, biopaliw, roślin energetycznych itp.
Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Elektroinstalatorzy - ... Forum w którym są poruszane tematy związane z branżą elektroinstalacyjną, osprzętem. Porady, opinie, ...
Energetyka Energetyka Zagadnienia poświęcone przemysłowi, źródłom energetycznym, rynkowi energii i polityce energetycznej.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl