7 Stanowisko pomiarowe
Rozróżnia się dwa rodzaje badań:
- badania typu wykonywane w laboratoriach;
- badania w miejscu zainstalowania wykonywane w odniesieniu do urządzenia znajdującego się w swoich docelowych warunkach instalacyjnych.
Preferowana jest metoda badań typu wykonywanych w laboratoriach.
Urządzenie badane należy ustawić zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi instalacji (jeżeli takie istnieją).
7.1 Sprzęt pomiarowy
Stanowisko pomiarowe jest wyposażone w następujący sprzęt (patrz rysunek 6):
- ziemię odniesienia;
- urządzenie sprzęgające (układ lub klamrę);
- układ odsprzęgający;
- generator pomiarowy, łącznie z osprzętem do kalibracji lub pomiaru.
7.2 Stanowisko pomiarowe do badań typu wykonywanych w laboratoriach
7.2.1 Warunki badań
Następujące wymagania dotyczą badań wykonywanych w laboratoriach, w środowiskowych warunkach odniesienia określonych w 8.1.
Urządzenie badane (EUT) należy umieścić na ziemi odniesienia, izolując je od niej za pomocą podstawy izolacyjnej o grubości 0,1 m ± 0,01 m.
W przypadku urządzeń ustawianych na stole, EUT należ/ umieścić 0,8 m ± 0,08 m powyżej ziemi odniesienia.
Ziemią odniesienia powinien być arkusz metalowy (miedziany lub aluminiowy) o minimalnej grubości 0,25 mm; dopuszczalne jest stosowanie innych materiałów metalowych, ale ich minimalna grubość powinna wynosić co najmniej 0,65 mm.
Minimalny wymiar ziemi odniesienia wynosi 1 m x 1 m. Wymiar rzeczywisty zależy od wymiarów urządzenia badanego (EUT).
Ziemia odniesienia powinna wystawać poza urządzenie żądane (EUT) o co najmniej 0,1 m ze wszystkich stron.
Ziemia odniesienia powinna być połączona z uziemieniem ochronnym („ground" w terminologii amerykańskiej).
Urządzenie badane (EUT) należy ustawić i połączyć w sposób odpowiadający wymaganiom funkcjonalnym stosownie do instalacyjnych warunków technicznych dotyczących tego urządzenia.
Należy zachować odległość co najmniej 0,5 m między urządzeniem badanym (EUT) i wszystkimi innymi elementami przewodzącymi (na przykład ścianami kabiny ekranowanej), z wyjątkiem znajdującej się pod spodem ziemi odniesienia.
Urządzenie badane (EUT) należy połączyć z uziemieniem stosownie do instalacyjnych warunków technicznych określonych przez producenta; nie są dopuszczalne żadne dodatkowe połączenia uziemiające.
Połączenie kabli uziemiających urządzenia badanego z ziemią odniesienia oraz wszystkie połączenia wyrównawcze powinny mieć minimalną indukcyjność.
Do przykładania napięcia probierczego należy stosować urządzenia sprzęgające. Urządzenia te należy sprzęgać z liniami między urządzeniem badanym (EUT) i układem odsprzęgającym lub między dwoma modułami urządzenia poddawanego badaniu.
Stosując klamrę sprzęgającą, należy zachować odległość co najmniej 0,5 m między płytami sprzęgającymi klamry i wszystkimi innymi elementami przewodzącymi, z wyjątkiem ziemi odniesienia znajdującej się pod klamrą sprzęgającą i pod urządzeniem badanym (EUT).
Długość linii sygnałowych i zasilających między urządzeniem sprzęgającym i urządzeniem badanym powinna wynosić 1 m lub mniej.
Jeżeli razem z urządzeniem producent dostarcza nierozłączny kabel zasilający o długości większej niż 1 m to nadmiar długości tego kabla należy zebrać w formie płaskiej pętli o średnicy 0,4 m i ułożyć w odległości 0,1 m nad ziemią odniesienia. Należy zachować odległość 1 m lub mniejszą między urządzeniem badanym (EUT) i urządzeniem sprzęgającym.
Artykuł współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działania 8.1