Bezpieczniki firmy Schurter w sprzęcie medycznym - ZABEZPIECZENIA PRZECIĄŻENIOWE - MEDICAL - BEZPIECZNIKI - SCHURTER - ELEKTRONICZNA APARATURA MEDYCZNA - OCHRONA PRZECIWPORAŻENIOWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Bezpieczniki firmy Schurter w sprzęcie medycznym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezpieczniki firmy Schurter w sprzęcie medycznym

fot. Schurter

Bezpieczeństwo i niezawodność urządzeń elektronicznych w medycynie jest jednym z najistotniejszych czynników branych pod uwagę przy projektowaniu. Zdrowie i życie ludzi zależy często od sprzętu , który nie tylko powinien być niezawodny, ale również w przypadku wystąpienia usterki nie powinien stwarzać żadnych dodatkowych zagrożeń. Nakłada to większe wymagania na komponenty, z jakich budowany jest sprzęt medyczny stosowany do ratowania czy monitorowania czynności życiowych.

Bezpieczeństwo należy rozpatrywać już od punktu podłączenia do sieci energetycznej, poprzez zabezpieczenia przeciążeniowe, ochronę przeciwporażeniową, jak również zastosowanie odpowiednich przełączników i elementów filtrujących.

Elementy urządzeń medycznych, takie jak: złącza zasilające, obudowy bezpieczników, przełączniki czy filtry zasilania powinny spełniać specyficzne wymagania, jakie opisane są w normie  IEC 60601-1 odnoszącej się m.in. do bezpieczeństwa elektrycznego sprzętu medycznego.

Firma Schurter oferuje całą gamę produktów dedykowanych dla przemysłu medycznego. Są to miedzy innymi serie bezpieczników SMD odpowiednich do zastosowań w urządzeniach medycznych:

  • UMF 250,
  • UMT 250,
  • UMT-H,
  • UMZ 250.

Przy doborze bezpieczników dla konkretnego urządzenia należy uwzględnić szereg czynników, m.in :

  • prąd i napięcie znamionowe,
  • charakterystyka czasowa,
  • zdolność wyłączania (maksymalna wartość  prądu możliwa do skutecznego rozłączenia przez bezpiecznik),
  • spełniane normy,
  • typ obudowy.

Bardzo korzystny stosunek kosztów do korzyści powoduje, że bezpieczniki są niezwykle pożądanymi elementami w urządzeniach elektrycznych. Przede wszystkim ograniczają skutki ewentualnych awarii układów elektronicznych, ograniczając koszty napraw, jak też wprost podnoszą bezpieczeństwo użytkowania, chroniąc personel medyczny czy pacjenta przed skutkami awarii. Przecież w skrajnych przypadkach brak lub nieodpowiednio dobrany bezpiecznik może doprowadzić do pożaru czy nawet eksplozji w urządzeniu.

Wymienione UMT 250 i UMF 250 to bezpieczniki firmy Schurter do zastosowań w urządzeniach medycznych. Ich obudowy przeznaczone są do zamontowania bezpośrednio do płytki drukowanej (PCB, SMT) , prądy znamionowe są od 0,5 (od 0,08 dla UMT250) do 10 A z podziałem na 14 wartości prądu znamionowego (lub 22 dla UMT250), a napięcia do 250 VAC lub 125 VDC. UMF 250 to bezpiecznik tzw. szybki (charakterystyka F) wskazany do zabezpieczeń wrażliwych obwodów urządzeń elektronicznych. UMT 250 to natomiast bezpiecznik tzw. zwłoczny (charakterystyka T).

Dla obwodów, gdzie spodziewany maksymalny prąd zwarciowy może być duży, odpowiedni może być UMT-H – bezpiecznik zwłoczny o wysokiej wartości maksymalnego prądu wyłączania, aż 1500 A. Powoduje to, że jest on skutecznym zabezpieczeniem przed zwarciami w obwodach elektrycznych. Może być stosowany jako główne zabezpieczenie w modułach zasilania, gdzie napięcia sięgają 277 VAC. Ma większe wymiary niż dwa poprzednie, możliwe prądy znamionowe mieszczą się w granicach 0,16 A-10 A (z podziałem na 19 prądów znamionowych), napięcia 250 - 277 VAC lub 125 - 250 VDC.

Rys. 1. Bezpiecznik serii UMF 250

Rys. 1. Bezpiecznik serii UMF 250

Jedynym bezpiecznikiem, różniącym się od poprzednich sposobem montażu, jest bezpiecznik tzw. zwłoczny UMZ 250. Montuje się go do płytki drukowanej za pomocą specjalnego złącza. Jego parametry elektryczne to prąd znamionowy od 0,08 A do 4 A , napięcie 250 VAC lub 125 VDC.

W niektórych przypadkach przy doborze bezpieczników należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia w jakiej będzie on pracował. Ma to bezpośredni wpływ na wartość maksymalnego prądu znamionowego bezpiecznika. W notach katalogowych dostarczane są wtedy wykresy, na podstawie których można określić współczynnik korekcji prądu znamionowego (w procentach) w zależności od temperatury zewnętrznej. Na rys.2 pokazano taką zależność dla bezpiecznika UMF 250:

Rys. 2. Zależność korekcji prądu znamionowego bezpiecznika UMF250 w funkcji temperatury otoczenia.
Rys. 2. Zależność korekcji prądu znamionowego bezpiecznika UMF250
w funkcji temperatury otoczenia.

Opisane w artykule bezpieczniki dostępne są w ofercie firmy Transfer Multisort Elektronik – oficjalnego dystrybutora firmy Schurter. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej tme.eu i zapoznania się z pozostałymi produktami firmy Schurter, dostępnymi w ofercie. Elementy niedostępne w stałej sprzedaży katalogowej można zamówić w TME na życzenie.

Źródło: schurter.com

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl