Sprawny przepływ danych produkcyjnych dzięki integracji systemów MES i ERP - MES - ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ - APLIKACJE KLASY ERP - WONDERWARE ENTERPRISE INTEGRATOR - SYSTEMY KLASY MES - OPROGRAMOWANIE PRZE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Sprawny przepływ danych produkcyjnych dzięki integracji systemów MES i ERP
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sprawny przepływ danych produkcyjnych dzięki integracji systemów MES i ERP

fot. ASTOR

Wiodący producenci oprogramowania klasy ERP oferują klientom wykorzystanie modułów produkcyjnych systemów ERP do bieżącego monitorowania i zarządzania produkcją, jednak przeważnie takie rozwiązanie nie pozwala na uzyskanie pełnej funkcjonalności systemów klasy MES. Tak naprawdę w przedsiębiorstwie, które posiada system ERP i planuje wdrożyć MES, zarówno moduł produkcyjny systemu ERP jak i system MES znajdą zastosowanie, ale należy mieć świadomość, jakie są między nimi różnice i do jakich celów oraz dla kogo zostały one stworzone.

Artykuł ten ma na celu wskazanie różnic pomiędzy systemami MES i modułami produkcyjnymi systemów ERP, wskazanie zróżnicowanych potrzeb różnych grup docelowych takich systemów oraz przedstawienie korzyści, jakie może przynieść integracja strefy biznesowej z produkcją poprzez integrację systemu ERP z systemem MES.

MODUŁ PRODUKCYJNY SYSTEMU ERP 

Zdecydowana większość systemów klasy ERP posiada moduły produkcyjne, które jednak nie posiadają one typowych cech oprogramowania potrzebnego na produkcji. Częstość przetwarzania danych w systemach ERP jest stosunkowo niska (jak na warunki produkcyjne), a dane są wprowadzane do systemu w sposób ręczny, co jest odpowiednie i wystarczające dla biura, ale nieoptymalne i niedostatecznie wiarygodne dla produkcji.

OPROGRAMOWANIE DO ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ KLASY MES 

System Wonderware MES jest dedykowany do monitorowania procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Na bieżąco przetwarza dane (z rozdzielczością co do minut czy sekund), umożliwiając sprawne zarządzanie produkcją dzięki informacjom dostarczanym na bieżąco użytkownikom z produkcji. W przeciwieństwie do systemu ERP, oprogramowanie MES umożliwia automatyczne gromadzenie danych wprost z maszyn oraz eliminuje możliwości pomyłek, które często mają miejsce podczas ręcznego wprowadzania danych.

RÓŻNE POTRZEBY NA RÓŻNYCH POZIOMACH 

Potrzeby oraz oczekiwania pracowników produkcyjnych odnośnie systemu zarządzania produkcją są zdecydowanie różne od potrzeb strefy biznesowej i zarządu firmy. Na produkcji potrzebny jest dostęp do wiarygodnych danych gromadzonych najlepiej w sposób automatyczny wprost z maszyn i urządzeń przeznaczonych do realizacji produkcji. Z kolei zarząd i pracownicy strefy biznesowej oczekują wiarygodnych informacji o stanie i kosztach produkcji, ale rozdzielczość czasowa nie jest w tym przypadku taka niska jak w warstwie produkcyjnej. Istotne jest posiadanie wiarygodnych informacji, które do systemu ERP może dostarczyć system klasy MES, rejestrujący dane w sposób automatyczny. Pozwala to na wyeliminowanie częstych błędów powstających podczas ręcznego wprowadzania danych na produkcji.

Z punktu widzenia wdrożenia systemu do zarządzania produkcją, które będzie spełniało oczekiwania grup na różnych poziomach organizacji, optymalną sytuacją jest funkcjonowanie w firmie zarówno systemu ERP z modułem produkcyjnym, jak i systemu MES, które mogą zostać ze sobą zintegrowane . Wtedy taką integrację można łatwo zrealizować - ponieważ mapowanie danych jest naturalne.

Możliwości integracji systemów IT z wykorzystaniem Wonderware Enterprise Integrator

Możliwości integracji systemów IT z wykorzystaniem Wonderware Enterprise Integrator

WONDERWARE ENTERPRISE INTEGRATOR - INTEGRACJA PRODUKCJI Z BIZNESEM

Propozycją firmy ASTOR na usprawnienie procesu integracji systemów klasy MES oraz ERP jest zastosowanie oprogramowania Wonderware Enterprise Integrator, które umożliwia łatwe projektowanie, budowanie, instalowanie i utrzymywanie bezpiecznych, ustandaryzowanych aplikacji integrujących operacje produkcyjne z aplikacjami biznesowymi przedsiębiorstwa.

Do głównych cech oprogramowania Wonderware Enterprise Integrator należą:

  • architektura informatyczna zapewniająca wysoki poziom dostępności,
  • specjalna wspólna przestrzeń nazw dla wszystkich systemów produkcyjnych i systemów sterowania,
  • swoboda wyboru architektury połączona z wbudowanym systemem bezpieczeństwa,
  • dostępna z półki integracja z setkami aplikacji w obszarach automatyzacji produkcji i biznesowego zarządzania przedsiębiorstwem,
  • łatwa konfiguracja i utrzymanie systemu poprzez graficzne komponowanie reguł transformacji komunikatów i detekcji zdarzeń, bez konieczności pisania dedykowanego kodu programu,
  • wsparcie dla standardów integracyjnych takich jak: SQL, ODBC, XML i OLE.

Więcej: www.astor.com.pl/wonderware

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl