Ekonomiczna automatyka w małych systemach sterowania - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - STEROWNIKI PLC - FALOWNIKI - BMS - SYSTEMY STEROWANIA LINIĄ PRODUKCYJNĄ - GE INTELLIGENT PLATFORMS - HORNER APG - PANELE DOTYKOWE - PANELE OPERATORSKIE - VERSAMAX - ASTRAADA HMI - SWITCH ETHERNETOWY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Ekonomiczna automatyka w małych systemach sterowania
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ekonomiczna automatyka w małych systemach sterowania

fot. ASTOR

Małe systemy sterowania to ponad 30% polskiego rynku automatyki przemysłowej. Dla wielu małych firm integratorskich, mocno konkurujących w tym segmencie, jest to najczęściej główny obszar działania. Konieczność optymalizacji kosztów wdrożenia systemów powoduje, że firmy aktywnie poszukują na rynku funkcjonalnych i jednocześnie atrakcyjnych cenowo rozwiązań.

 

Mały system - Duży problem? 

Za mały system ogólnie przyjęło się aplikacje obsługujące nie więcej niż 128 sygnałów obiektowych. Mały system sterowania wcale nie oznacza, że nie będzie wykorzystywał elementów jakie spotykamy w systemach średnich i dużych. Przemiennik częstotliwości, panel operatorski, konwerter protokołów, urządzenia komunikacyjne – to elementy, które są wykorzystywane równie często jak sterowniki PLC.

Najczęstszym problemem w małych systemach sterowania jest nie tylko mały budżet, ale niedoszacowanie kosztów na etapie opracowywania koncepcji oraz zmieniająca się wizja końcowa systemu. Konsekwencją tego jest cięcie budżetów na kolejnych etapach, co powoduje, że dobranie odpowiedniego sprzętu jest jeszcze trudniejsze.

Nieświadomie jesteśmy zmuszeni do kupowania elementów u różnych dostawców, a jeśli nie mamy doświadczenia, połączenie ich w jeden spójny system automatyki może okazać się trudne. Na to wszystko nakładają się również wyśrubowane ramy czasowe. Jeśli coś nie działa tak, jak zakładano, to winą obarcza się oczywiście integratora – bo przecież on wybrał sprzęt, oszacował niezbędny czas i odpowiada za wdrożenie. Brzmi znajomo?

Dobór i zakup elementów w jednym miejscu

Rozumiejąc potrzeby integratorów, firma ASTOR dała dostęp do swojej oferty w internetowym sklepie z ekonomiczną automatyką przemysłową. Ta forma zakupów staje się coraz bardziej popularna – oszczędzamy swój czas, wszystko mamy w jednym miejscu, możemy liczyć na lepsze warunki handlowe.
Zakup towarów w jednym miejscu daje też gwarancję łatwego rozwiązania pojawiających się zagadnień związanych np. z konfiguracją sprzętu czy współpracą z innym komponentem – wsparcie techniczne w ramach obu urządzeń świadczy cały czas jeden dostawca, co zdecydowanie skraca czas.

Przykładowy schemat małego systemu sterowania

Przykładowy schemat małego systemu sterowania

Ogromną zaletą sklepu ASTOR24.pl jest odpowiednio dobrana oferta – wszystkie oferowane produkty zostały dokładnie przetestowane pod kątem swoich możliwości oraz integracji z innymi elementami, dzięki czemu integrator decydujący się na zakup całej oferty w jednym miejscu ma pewność, że w łatwy i szybki sposób będzie w stanie połączyć je ze sobą uzyskując zakładaną funkcjonalność. Swoim zakresem oferta sklepu obejmuje elementy do zasilania, sterowania, wizualizacji pracy obiektu, obsługi funkcji ruchu oraz komunikacji przemysłowej.

Kompletna oferta sterowania i wizualizacji

Nieodłącznym elementem każdego systemu sterowania jest sterownik PLC – w małych aplikacjach bardzo często zastosowanie znajduje VersaMax Micro od GE Intelligent Platforms. Kilkanaście dostępnych modeli różniących się ilością i typem obsługiwanych sygnałów oraz możliwościami komunikacyjnymi i rozbudowy, pozwala łatwo dobrać odpowiednie rozwiązanie. Ta seria potwierdza swoją wysoką niezawodność na tysiącach instalacji w każdej gałęzi przemysłu. Produkt zasługujący na specjalną uwagę to 20-punktowy sterownik IC200UDD020-SP wyposażony w 12 wejść dyskretnych 24 VDC oraz 8 wyjść dyskretnych 24 VDC. Sterownik wyposażony jest w port RS232 oraz Ethernet i można go rozbudować o maksymalnie 4 moduły rozszerzeń. Cena katalogowa to 1045 PLN netto.

Elementem uzupełniającym system jest panel operatorski. Obecnie najpopularniejsze modele to 7", dotykowe panele Astraada HMI, które oprócz wizualizacji wartości procesowych wykorzystywane są do obsługi i składowania alarmów, logowania zdarzeń, obsługi skryptów. Model AS43TFT0725 wyposażony w 3 porty szeregowe i port Ethernet to koszt 2100 PLN netto. Jeśli wystarczy mniejszy panel (4.3") o tych samych możliwościach koszt jego zakupu to 700 – 1250 PLN netto.

Dla osób preferujących rozwiązania zintegrowane, oferta sklepu obejmuje produkty Horner APG – sterowniki PLC wyposażone w panel operatorski. Bardzo popularnym rozwiązaniem tego producenta jest sterownik serii XL4e o numerze katalogowym HEXT251C112 w cenie 2300 PLN netto. Wyposażone w 12 wejść dyskretnych 24 VDC, 6 wyjść przekaźnikowych 2 A oraz 4 wejścia analogowe urządzenie sprawdza się idealnie w małych systemach sterowania maszyn oraz w systemach klasy BMS. Dwa porty szeregowe, port Ethernet, USB, CAN oraz MicroSD dają bardzo duże możliwości komunikacyjne, a 3.5" dotykowy, kolorowy ekran operatorski gwarantuje prostą i intuicyjną obsługę.

Małe systemy sterowania projektowane są w taki sposób, aby ograniczały koszty eksploatacji oraz zużycia energii. Z tego powodu przemiennik częstotliwości jest bardzo często wykorzystywany we wszystkich instalacjach, których elementem składowym jest silnik elektryczny. Coraz większą popularność w takich aplikacjach zdobywają produkty Astraada Drive i seria ekonomicznych falowników małej mocy GD10. Model GD10-0R4G-S2-B o mocy 0.4 kW kosztuje około 400 PLN, posiada wbudowany port RS485 pozwalający na ławą integrację z systemem sterowania, zabudowany moduł hamujący oraz wbudowany regulator PID. Niewielkie gabaryty, konfiguracja z wykorzystaniem odłączanego panelu, a także wbudowany potencjometr oraz port komunikacyjny sprawiają, że urządzenie można szybko zaimplementować do pracy jako niezależny układ napędowy lub zintegrowane z resztą aplikacji.

Komunikacja - małe systemy też wymieniają dane

Bez wglądu na rozmiary systemu, wymiana danych jest kluczowa z punktu widzenia optymalizacji pracy, serwisowania i zdalnego sterowania. Switche Ethernetowe, urządzenia do komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi czy konwertery sieci i protokołów to elementy, które znajdziemy w prawie każdej szafie sterowniczej, dlatego w ofercie sklepu ASTOR24 również dostępne są takie rozwiązania.

Przykładowy mały system sterowania

Spróbujmy zatem policzyć, ile może wynieść cena katalogowa systemu sterowania dla małej aplikacji (np. przepompowni), zakładając, że będziemy obsługiwać 10 wejść dyskretnych, 6 wyjść dyskretnych, 2 wejścia analogowe. Do wizualizacji potrzebny będzie panel operatorski, a za naprzemienne sterowanie 2 pompami będą odpowiedzialne 2 falowniki o mocy 2.2 kW. Komunikacja z systemem nadrzędnym będzie realizowana przy pomocy połączenia Ethernet.

Przykładowy mały system sterowania

 Nr katalogowy Opis modułu Ilość sztukcena katalogowa
w PLN
IC200UDD020-SPVersaMax Micro; PLC; 12 DI; 8 DO; RS232, ETH, 24 VDC11 045
IC200UEX626-SPVersaMax Micro; Expander; 4 AI; 2 AO; 24 VDC1950
AS44TFT0422Dotykowy panel operatorski o przekątnej 4.3", matryca TFT o rozdzielczości 480 x 272, 65535 kolorów1664
GD10-2R2G-S2-BPrzemiennik częstotliwości 2,2 kW, zasilanie 1x230 V, wbudowany panel sterowania LED i port RS-48521330
AST-PWR-7524Zasilacz impulsowy (110-220 VAC / 24 V / 3,2 A DC)1219
Suma: 4208

Powyższe zestawienie pokazuje, że katalogowa cena podstawowych elementów do sterowania małym obiektem przemysłowym to niewiele ponad 4000 PLN. Cena może być jeszcze niższa – wystarczy zalogować się w sklepie ASTOR24.pl i sprawdzić, jakie upusty przysługują firmom integratorskim.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl