Efektywne wykorzystanie zasobów z systemem Saia S-Monitoring - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - MONITORING I STEROWANIE - ZARZĄDZANIE ENERGIĄ - SYSTEM INTELIGENTNEGO MONITORINGU
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Efektywne wykorzystanie zasobów z systemem Saia S-Monitoring
drukuj stronę
poleć znajomemu

Efektywne wykorzystanie zasobów z systemem Saia S-Monitoring

fot. SABUR

Saia S-Monitoring to spójny i elastyczny system, który pozwala przedsiębiorstwom zwiększać wydajność zasobów – energii, gazu, wody, a nawet czasu. Dostarcza przejrzyste dane dotyczące zużycia zasobów oraz pozwala bezpiecznie zwiększyć wydajność budynków i obiektów przemysłowych. Dostępna wizualizacja webowa pozwala użytkownikowi na kontrolę i przeglądanie rejestrowanych danych z dowolnego miejsca w dowolnym czasie.

Poszukiwanie rozwiązań zmniejszających energochłonność biur, zakładów produkcyjnych i wszelkiego rodzaju budynków stało się naszą codziennością. Natomiast wyposażenie obiektów w platformy monitorujące i zarządzające zużyciem mediów jest niemałym wyzwaniem. Rynek obfituje bowiem w różne rozwiązania, nowe systemy pojawiają się jak grzyby po deszczu, a producenci prześcigają się w promowaniu ich zalet. Warto zachować rozwagę i znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb naszego obiektu, elastyczne i łatwe do rozbudowy. Przykładem systemu, który pozwala na stopniowe wdrożenie w dowolnym tempie i swobodną rozbudowę w przyszłości jest Saia S-Monitoring, kompleksowe rozwiązanie wspomagające podnoszenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw, oparte o znane z przemysłowej jakości produkty do automatyki.

Saia S-Monitoring to system, który dostarcza przejrzyste dane dotyczące zużycia mediów oraz pozwala bezpiecznie zwiększyć wydajność budynków i obiektów przemysłowych. Dane mogą być odczytywane zarówno z liczników z interfejsem S-Bus, jak i urządzeń komunikujących się za pomocą protokołów Modbus lub M-Bus. Istnieje także możliwość komunikacji w protokole HTTP.
Ta otwartość komunikacyjna umożliwia odczyt danych praktycznie z każdego licznika zużycia mediów (energii, gazu, wody i ciepła).

S-Monitoring oferuje wizualizację, prezentację i przetwarzanie informacji o zużyciu mediów w postaci aplikacji webowej, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wzrost świadomości i odpowiedzialności zmniejsza marnotrawstwo energii i wpływa na racjonalne podejmowanie kolejnych decyzji zakupowych (np. wybór mniej energochłonnych maszyn).

 

System Saia S-Monitoring wykorzystuje istniejące komponenty i pozwala na całkowitą integrację na poziomie automatyki!

Instalacja i eksploatacja systemu Saia S-Monitoring jest możliwa zupełnie niezależnie od zastosowanych wcześniej technologii automatyki. S-Monitoring można w prosty i bezpieczny sposób zintegrować praktycznie z każdym systemem automatyki, a następnie rozwijać funkcje monitoringu i zarządzania zasobami. Dane pomiarowe mogą być zapisywane, przetwarzane i wizualizowane bezpośrednio w szafie sterowniczej. Technologie  web i IT są zaimplementowane na poziomie obiektowym, co znacznie ułatwia dostęp do danych.

System Saia S-Monitoring nie wymaga wprowadzania zmian na poziomie automatyki w istniejącym systemie, dzięki czemu pierwszy krok do optymalizacji zużycia zasobów jest łatwiejszy.
Wbudowane interfejsy komunikacyjne dla poziomu automatyki i zarządzania umożliwią jednak pełną integrację z systemem, jeśli zachodzi taka potrzeba.

System Saia S-Monitoring wykorzystuje istniejące komponenty i pozwala na całkowitą integrację na poziomie automatyki!

Atuty technologii PLC połączone z zaletami sterowników Saia PCD 

Sercem systemu Saia S-Monitoring jest sterownik swobodnie programowalny Saia PCD wyposażony we wstępnie skonfigurowaną aplikację do monitoringu, którą można dowolnie modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Dostępne w  aplikacji S-Monitoring funkcje umożliwiają uruchomienie systemu zarządzania zużycia mediów bez potrzeby programowania, pozwalając m.in. na:

  • porównanie odczytów i cykli rozliczeniowych (zestawienia tygodniowe, dzienne, roczne, miesięczne).
  • wykrywanie szczytów mocy - funkcja profilu obciążenia w systemie S-Monitoring służy do rejestrowania, wizualizacji i analizowania wartości  zużycia mediów pod kątem wykrywania tzw. poziomów szczytowych, które są szczególnie niekorzystne ze względów finansowych.
  • automatyczne wysyłanie e-maili z danymi i alarmami.
  • logowanie danych do pliku CSV z krótkimi interwałami czasowymi.
  • podłączenie modułów wejść impulsowych PCD7.H104SE obsługujących liczniki z wyjściami impulsowymi.
  • zdalny dostęp do interfejsu użytkownika ‒ w standartowej przeglądarce www lub smartfonie, dzięki aplikacji Saia Microbrowser, przygotowanej w wersjach dla urządzeń Apple i z systemem operacyjnym Android.

Saia S-Monitoring umożliwia dopasowania właściwego rozwiązania do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Producent proponuje następujące modele rozwiązań:

1)      Optymalizacja zasobów i sterowanie za pomocą E-Controllera

sterownik E-Controller

E-Controller to sterownik stworzony specjalnie do monitoringu i zarządzania zużyciem energii oraz innych mediów. Jego specyficzna budowa pozwala na montaż w szafach elektrycznych o standartowych wymiarach, obok liczników energii i innej aparatury elektrycznej. Dzięki ustawieniom domyślnym E-Controller jest gotowy do użycia, bez konieczności konfiguracji i programowania ‒ ma wbudowaną aplikację S-Monitoring do rejestracji pomiarów, monitorowania i zarządzania zużyciem mediów. Automatycznie wykrywa podłączone przy pomocy magistrali S-Bus liczniki energii i koncentratory impulsów PCD7.H104SE (zliczające impulsy np. z wodomierzy czy liczników ciepła i chłodu).

Oprócz wbudowanych funkcjonalności  E-Controller oferuje możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Dzięki modułowej konstrukcji do urządzenia można dołączyć moduły pamięci i komunikacyjne. Dzięki nim możliwa jest komunikacja w standardach takich jak: Modbus, M-Bus, BACnet, LON IP i in.
Za pomocą pakietu narzędziowego Saia PG5 Controls Suite można rozszerzać także funkcjonalności aplikacji S-Monitoring w celu wizualizacji odczytów z liczników Modbus i M-Bus.

Już 1-dniowe szkolenie wystarczy, by zdobyć podstawową umiejętność programowania w PG5 i rozbudować aplikację do monitoringu wbudowaną w E-Controllera.

2)      Sterowanie i optymalizacja z użyciem sterowników Saia PCD i programowalnych paneli webowych

Aplikacja S-Monitoring dostępna jest także w sterownikach PCD1.M2160 i PCD3.Power (PCD3.M5560, PCD3.M6560 i PCD3.M6860) oraz w programowalnych panelach webowych PCD7.D4xxVT55F. Dostępne interfejsy komunikacyjne, na których można obsłużyć różne protokoły (np. Modbus, M-Bus) pozwalają budować i monitorować większy systemy. Wbudowane wejścia i wyjścia oraz opcja rozszerzenia o dodatkowe moduły we/wy umożliwiają zaawansowaną regulację i sterowanie bardziej rozbudowanymi instalacjami. Bogatsze zasoby pamięci sterowników PCD3 Power pozwalają na rejestrowanie większej ilości danych.

Podstawowe funkcjonalności aplikacji S-Monitoring, którą producent udostępnia w wersji źródłowej można swobodnie rozwijać i dopasowywać do indywidualnych potrzeb za pomocą pakietu narzędziowego PG5 Controls Suite. Bogate biblioteki bloczków funkcyjnych F-box dostępne w PG5 umożliwiają szybkie i efektywne programowanie. Rozbudowa części wizualizacyjnej aplikacji webowej odbywa się za pomocą Web-Editora (element pakietu PG5 Control Suite).

Pierwsze własne projekty można realizować już po 3-dniowym przeszkoleniu (dotyczy osób nie znających pakietu PG5).

Istotną właściwością systemu S-Monitoring, niezależnie od wybranego sterownika, są elastyczność i otwartość pozwalająca na łączenie w większe systemy oraz integrację z  systemami MES, ERP czy BI. System może być wdrażany sukcesywnie i krok po kroku obejmować kolejne obszary działalności firmy. Dzięki temu nie ma konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i skomplikowany zwykle system informatyczny. Takie stopniowe działania dają wymierne efekty już od samego początku, po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu, a jego rozbudowa jest możliwa w dowolnym, przystosowanym do indywidualnych wymagań tempie.

Szkolenia dopasowane do indywidualnych potrzeb i wybranego modelu systemu S-Monitoring: 

I.                    1-dniowe, podstawowe szkolenie z rozbudowy aplikacji S-Monitoring o proste funkcje monitorowania , sterowania i serwisowania (sterowanie za pomocą E-Controllera)

II.                  3-dniowe szkolenie, które umożliwia realizację pierwszych, własnych projektów (zastosowanie sterowników Saia PCD lub programowalnych Web-paneli).

Aby uzyskać więcej informacji o możliwościach szkolenia z zakresu Saia S-Monitoring prosimy o kontakt: szkolenia@sabur.com.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
SABUR Sp. z o.o.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303, Warszawa
tel.  22 549 43 53
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl