Wraz z nadchodzącą zimą warto zainteresować się stanem akumulatora w samochodzie, aby nie było niespodzianki w mroźny poranek lub po weekendzie, gdy nie korzystaliśmy z auta.
Warto więc przed zimą, ale nie tylko:
- sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze (w razie braku uzupełniamy wodą destylowaną)
- oczyścić klemy i bieguny akumulatora drobnym papierem ściernym lub szczotką drucianą i zabezpieczyć je po założeniu wazeliną techniczną (zabezpiecza przed utlenianiem)
- sprawdzić napięcie ładowania akumulatora za pomocą multimetru lub woltomierza, prawidłowe mieści się w granicach od 13,8V do 14,4V
- sprawdzić napięcie akumulatora za pomocą multimetru lub woltomierza np. po zimnej nocy lub kilkudniowym postoju, naładowany akumulator powinien mieć napięcie w granicach 12,4V – 12,8V. Jeśli napięcie jest niższe musimy się liczyć z koniecznością wymiany akumulatora.
Jeśli sami nie mamy możliwości wykonania powyższych czynności sami warto odwiedzić sklep z akumulatorami lub elektromechanika, gdzie najczęściej bezpłatnie lub za drobną opłatą zostanie sprawdzony stan naszego akumulatora.
Przy uruchamianiu auta w niskich temperaturach pamiętajmy, aby wyłączyć wszystkie zbędne odbiorniki prądu: światła, radio, dmuchawa itp.
W przypadku rozładowania akumulatora pozostaje nam uruchomienie auta za pomocą kabli rozruchowych lub naładowanie akumulatora za pomocą prostownika małym prądem.
Kable rozruchowe szczególnie te z marketów za kilkanaście złotych, mają bardzo małe przekroje (izolacja jest gruba, a w środku kabel 1,5mm^2) i raczej nie damy rady odpalić na nich samochodu.
Dlatego jak ktoś ma trochę zdolności to warto samemu kupić przewód w izolacji silikonowej (będzie elastyczny na mrozie) o przekroju minimum 8-10mm^2, 2 odcinki po 3,5-4m (najlepiej w kolorze czerwonym i czarnym)
do tego 4 krokodylki (2 sztuki czerwone i 2 sztuki czarne)
i wykonać przewody rozruchowe, będą dużo wytrzymalsze niż te z marketu, a sami będziemy mieli satysfakcję.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
KOŁA SEP Studenckie, pracownicze czy inne - wszystkie koła związane z działalnością Stowarzyszenia ... |
LabVIEW Grupa użytkowników środowiska programowania LabVIEW. |
Amatorskie urządzenia ... Zapraszam do zbierania, prezentowania, dyskutowania nad amatorskimi rozwiązaniami energetycznymi, ... |
REKLAMA |