Większość dostępnych regulatorów amplitudy napięcia sieciowego powoduje 'syfienie' w sieci energetycznej i skutkuje uciążliwym 'buczeniem' silnika wentylatora. Zaprezentuję sposób może nie najtańszy w eksploatacji za to skuteczny a straty energii są na prawdę niewielkie, nasze dobre samopoczucie jest tego warte.
Po nieudanych próbach zastosowania regulatora napięcia z gotowców typu AVT i Jabel postanowiłem w jak najprostszy sposób coś skleić aby się tylko nie spaliło.
Pomysł stanął na tym aby w kilku stopniach zmniejszyć amplitudę zasilającego wentylator co powodowałoby jego zwolnienie.
Najprościej szeregowo do wentylatora można podłączyć żarówkę i trzymać ich komplet 10W,25W,40W,60W i 75W na wspólnym gwincie Edisona E27.
Jako ciekawostka powiem, że literka E przed oznaczeniami gwintów E14 i E27 pochodzi właśnie od nazwiska Edisona a cyferki to nic innego jak średnica gwintów.
W porządku, wstawienie żarówek skutecznie zwalnia wentylator jednak wentylator zwalniamy szczególnie na noc kiedy chcemy mieszać gorące powietrze w pokoju a nie chcemy aby przeszkadzał nam we śnie hałasujący wiatrak.
Aby wiatrak kręcił wolniej wkładamy coraz mocniejsze żarówki, co się lekko mija z charakterystyką spania, raczej nikt nie chciałby spać przy włączonej żarówce 75W!
To skłoniło mnie do szukania innych rozwiązań, zastępujących żarówkę.
Czym jest żarówka? Bańka z próżnią a w środku wolframowa sprężynka która jest elementem o charakterze..... zgadza się rezystancyjnym - przynajmniej tak mi się wydaje i takie było założenie.
Szukamy zatem rezystora, no ale rezystorki typu:
się do tego nie nadają, szukamy zatem rezystorów mocy
Potraktowałem wiatrak również jako element rezystancyjny Pomiar miernikiem wskazał 1kOhm
Zatem aby zmniejszyć wartość napięcia zasilającego wiatrak muszę w szeregu dorzucić rezystancję o wartości ok 1kOhm a moc jako funkcja kwadratu napięcia spadnie wtedy o 75%.
Do wentylatora podpiąłem szeregowo 6 rezystorów ceramicznych o mocy maksymalnej 10W/sztukę oraz wstawiłem 3 włączniki, które posłużą mi do skracania łańcucha rezystorów.
Pierwsze 2 o wartości 150Ω każdy (szeregowo) są wpięte na stałe, kolejne 2x 150Ω podpięte dalej w szeregu możemy zewrzeć włącznikiem co spowoduje wyłączenie ich z użycia. Kolejne to 2 sztuki 180Ω i tu każdy z nich osobno możemy zewrzeć włącznikiem.
Włączniki powodują zamknięcie obwodu i prąd popłynie drogą o mniejszej rezystancji stąd włączenie przycisku powoduje wyłączenie rezystora z obiegu i przyspieszenie wentylatora.
Proszę nie doszukiwać się kolejności połączeń na obrazkach ponieważ używałem kabelków o kolorach jakie aktualnie miałem pod ręką, i nawet zielono żółty poszedł w ruch.
Pamiętamy o tym, że wydzielenie nawet 10W na rezystorach skutkuje sporą ilością ciepła które należy odprowadzić. Być może obudowa by to wytrzymała jednak proszę mi wierzyć nagrzewała się i to bardzo.
Zamknięta w standardowej obudowie całość została wyposażona w stary radiator komputerowy z powycinanymi blaszkami w taki sposób, aby dało się go zaczepić na siatkę wentylatora, który z kolei skutecznie odbiera ciepło z radiatora.
Rezystory posmarowałem pastą izolacyjną termoprzewodzącą aby zwiększyć wydajność przekazywania ciepła.
I co muszę przyznać - fajnie wyszło - przy użyciu wszystkich rezystorów napięcie spało mniej więcej o 50% na wentylatorze moc układu (oryginalnie 50W) spadła na 26W z czego ok połowa mocy w postaci ciepła była tracona na rezystorach ceramicznych. Za to wentylator pracował wolno i cicho.
Krótka kalkulacja śpimy 8 godzin z czego przez ten czas pracuje wentylator. Dla uproszenia obliczeń podzielę moc układu 26W na 13,5W (wentylator) i 12,5W rezystory.
8*12,5=100Wh
przez 10 dni 10*100Wh=1kWh
miesiąc ma 30 dni 30*100Wh=3kWh miesięcznie
Myślę że każdy z nas byłby w stanie poświęcić 2zł w skali miesiąca za bardziej komfortowy sen nawet w najgorętsze miesiące.
Efekt końcowy nieskromnie napiszę, że jest zadowalający:
Dziękuję za uwagę i liczę na konstruktywną krytykę i propozycje modyfikacji.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
CSS - tworzenie stron WWW Grupa poruszająca temat tworzenia stron z wykorzystaniem CSS. Można pisać wszystko co dotyczy rozwiązania ... |
Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej |
Oprogramowanie projektowe Grupa zrzeszająca osoby i poruszająca tematy z zakresu projektowania za pomocą oprogramowania CAD |
POMOC elektroonline.pl Masz problem z jakąś funkcjonalnością portalu, nie możesz dodać zdjecia video?? pisz pomożemy!! |
REKLAMA |
Na upartego można założyć prosty układ na triaku a przed nim filterek na małym dławiku... wilk syty i owca cała....