Rezystancyjny moduł zwalniania wentylatora - WIATRAK - CHŁODZENIE - WENTYLATOR - REGULATOR PRĘDKOŚCI OBROTÓW - RADIATOR
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Rezystancyjny moduł zwalniania wentylatora
DIY
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rezystancyjny moduł zwalniania wentylatora

Większość dostępnych regulatorów amplitudy napięcia sieciowego powoduje 'syfienie' w sieci energetycznej i skutkuje uciążliwym 'buczeniem' silnika wentylatora. Zaprezentuję sposób może nie najtańszy w eksploatacji za to skuteczny a straty energii są na prawdę niewielkie, nasze dobre samopoczucie jest tego warte.

Po nieudanych próbach zastosowania regulatora napięcia z gotowców typu AVT i Jabel postanowiłem w jak najprostszy sposób coś skleić aby się tylko  nie spaliło.

Pomysł stanął na tym aby w kilku stopniach zmniejszyć amplitudę  zasilającego wentylator co powodowałoby jego zwolnienie.

Najprościej szeregowo do wentylatora można podłączyć żarówkę i trzymać ich komplet 10W,25W,40W,60W i 75W na wspólnym gwincie Edisona E27.

Jako ciekawostka powiem, że literka E przed oznaczeniami gwintów E14 i E27 pochodzi właśnie od nazwiska Edisona a cyferki to nic innego jak średnica gwintów. 

W porządku, wstawienie żarówek skutecznie zwalnia wentylator jednak wentylator zwalniamy szczególnie na noc kiedy chcemy mieszać gorące powietrze w pokoju a nie chcemy aby przeszkadzał nam we śnie hałasujący wiatrak. 

Aby wiatrak kręcił wolniej wkładamy coraz mocniejsze żarówki, co się lekko mija z charakterystyką spania, raczej nikt nie chciałby spać przy włączonej żarówce 75W!

To skłoniło mnie do szukania innych rozwiązań, zastępujących żarówkę.

Czym jest żarówka? Bańka z próżnią a w środku wolframowa sprężynka która jest elementem o charakterze..... zgadza się rezystancyjnym - przynajmniej tak mi się wydaje i takie było założenie.

 

Szukamy zatem rezystora, no ale rezystorki typu:

się do tego nie nadają, szukamy zatem rezystorów mocy

 

Potraktowałem wiatrak również jako element rezystancyjny Pomiar miernikiem wskazał 1kOhm

Zatem aby zmniejszyć wartość napięcia zasilającego wiatrak muszę w szeregu dorzucić rezystancję o wartości ok 1kOhm a moc jako funkcja kwadratu napięcia spadnie wtedy o 75%.

Do wentylatora podpiąłem szeregowo 6 rezystorów ceramicznych o mocy maksymalnej 10W/sztukę oraz wstawiłem 3 włączniki, które posłużą mi do skracania łańcucha rezystorów.

Pierwsze 2 o wartości 150Ω każdy (szeregowo) są wpięte na stałe, kolejne 2x 150Ω podpięte dalej w szeregu możemy zewrzeć włącznikiem co spowoduje wyłączenie ich z użycia. Kolejne to 2 sztuki 180Ω i tu każdy z nich osobno możemy zewrzeć włącznikiem.

Włączniki powodują zamknięcie obwodu i prąd popłynie drogą o mniejszej rezystancji stąd włączenie przycisku powoduje wyłączenie rezystora z obiegu i przyspieszenie wentylatora.

Proszę nie doszukiwać się kolejności połączeń na obrazkach ponieważ używałem kabelków o kolorach jakie aktualnie miałem pod ręką, i nawet zielono żółty poszedł w ruch.

 

Pamiętamy o tym, że wydzielenie nawet 10W na rezystorach skutkuje sporą ilością ciepła które należy odprowadzić. Być może obudowa by to wytrzymała jednak proszę mi wierzyć nagrzewała się i to bardzo.

Zamknięta w standardowej obudowie całość została wyposażona w stary radiator komputerowy z powycinanymi blaszkami w taki sposób, aby dało się go zaczepić na siatkę wentylatora, który z kolei skutecznie odbiera ciepło z radiatora.

Rezystory posmarowałem pastą izolacyjną termoprzewodzącą aby zwiększyć wydajność przekazywania ciepła.

Rezystory posmarowałem pastą izolacyjną termoprzewodzącą aby zwiększyć wydajność przekazywania ciepła.

I co muszę przyznać - fajnie wyszło - przy użyciu wszystkich rezystorów napięcie spało mniej więcej o 50% na wentylatorze moc układu (oryginalnie 50W) spadła na 26W z czego ok połowa mocy w postaci ciepła była tracona na rezystorach ceramicznych. Za to wentylator pracował wolno i cicho.

Krótka kalkulacja śpimy 8 godzin z czego przez ten czas pracuje wentylator. Dla uproszenia obliczeń podzielę moc układu 26W na 13,5W (wentylator) i 12,5W rezystory.

8*12,5=100Wh

przez 10 dni 10*100Wh=1kWh

miesiąc ma 30 dni 30*100Wh=3kWh miesięcznie

Myślę że każdy z nas byłby w stanie poświęcić 2zł w skali miesiąca za bardziej komfortowy sen nawet w najgorętsze miesiące.

Efekt końcowy nieskromnie napiszę, że jest zadowalający:

Dziękuję za uwagę i liczę na konstruktywną krytykę i propozycje modyfikacji.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Adamo
A ja podmieniłem silnik z 230VAC na (chyba)12VDC z jakiejś drukarki solwentowej. Jest to silnik z bardzo dużym momentem obrotowym, więc nawet przy małych obrotach nie ma problemu z samoczynnym zatrzymywaniem się śmigła wentylatora, a już dość małe napięcie potrafi rozkręcić go praktycznie bezgłośnie do obrotów wystarczających do wytworzenia przyjemnego wiaterku w pokoju. Latem nie ma nic przyjemniejszego w czasie spania. Takie silniki przy dozie szczęścia można kupić za grosze na alledrogo. Ja kupiłem taki z uszkodzonym impulsatorem. Drugi taki wentylator wykonałem na silniku z drukarki atramentowej. Do tego mała robótka na tokarce, aby wydłużyć ośki i wentylatory można zasilać nawet z baterii. Obrotami steruję najprostszą aplikacją stabilizatora LM317.
Brak obrazka
Wentylator ma regulację, a ja lekki sen i nawet na najniższym biegu jest denerwujący. Chodziło o 'mieszanie' powietrza. Wiedzy elektronicznej niestety nie mam aby samemu coś zaprojektować.
No avatar
Gość
Taaaa.... w lecie grzejnik rezystorowy przy 25 stopniach nocą to marzenie każdego domownika.... nie prościej dołożyć grosza i kupić inny lepszy wentylator z regulacją obrotów n przełączniku?
Na upartego można założyć prosty układ na triaku a przed nim filterek na małym dławiku... wilk syty i owca cała....

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Studenci i absolwenci Politechniki Białostockiej Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej
Sieci telekomunikacyjne Sieci telekomunikacyjne Grupa stworzona dla teleinformatyków, osób tworzących, zarządzających różnymi typami sieci ...
Falowniki Falowniki Informacje na temat elektrycznych systemów napędowych.
Elektryka Samochodowa Elektryka Samochodowa Grupa skierowana do osób zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko elektyrką samochodową.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl