Dobre pomiary: Miernik AX-2040 w testach - TESTY - POMIARY - TME - AXIOMET - MULTIMETRY - MIERNIKI CĘGOWE - APARATURA KONTROLNO-POMIAROWA - UTRZYMANIE RUCHU - MULTIMETR CEGOWY
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Dobre pomiary: Miernik AX-2040 w testach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dobre pomiary: Miernik AX-2040 w testach

fot. TME

Marka AXIOMET istnieje od około 7 lat i obejmuje szeroki asortyment urządzeń pomiarowych: multimetrów uniwersalnych, mierników cęgowych, pirometrów czy oscyloskopów i generatorów, dostępnych w ofercie TME. Przedstawię Państwu możliwości multimetru cęgowego AXIOMET AX-2040, który jest szczególnie wart uwagi ze względu na wyjątkową łatwość obsługi.

 

 

1. Cechy ogólne 

Kupując miernik AX-2040, dostajemy w swoje ręce uniwersalny multimetr cęgowy, który potrafi mierzyć natężenie prądu przemiennego, napięcia stałe i przemienne sinusoidalne oraz rezystancję, bezdotykowo wykrywa obecność napięcia, a przy tym ma na swoim panelu zaledwie siedem przycisków. Dlaczego tak mało? Otóż AX-2040 to w pełni zautomatyzowane urządzenie, które włączamy zaledwie jednym przyciskiem. Multimetr sam wykrywa, jaką wielkość fizyczną mierzymy, a także samodzielnie dostosowuje aktualny zakres pomiarowy.

W dostarczonym opakowaniu - etui zapinanym na ekspres z pętlą do trzymania - znajdują się: miernik, przewody pomiarowe wraz z osłonkami końcówek i instrukcja obsługi. Uwaga, w komplecie nie ma baterii potrzebnych do uruchomienia miernika (potrzebne są 2 baterie typu LR6 – popularne paluszki AA)

Obudowa jest dwukolorowa: żółtą część wykonano z plastyku, natomiast szare elementy przypominają w dotyku twardą gumę. Dzięki temu urządzenie pewnie trzyma się w dłoni.

2. Obsługa i funkcjonalność 

Miernik uruchamia się dużym, okrągłym przyciskiem, który należy przytrzymać przez około sekundę, aby wyeliminować możliwość przypadkowego włączenia. Po włączeniu urządzenie wydaje testowy dźwięk, a na wyświetlaczu LCD wszystkie symbole zostają zaciemnione.

Po ukończeniu autotestu na wyświetlaczu ukazuje się napis „Auto”. Oznacza to, że miernik znajduje się w domyślnym stanie automatycznych pomiarów. Jeśli miernik wykryje w cęgach pole magnetyczne, wyświetli na wyświetlaczu wartość zmierzonego prądu. Jeśli na doprowadzeniach kabli pomiarowych wykryje napięcie, wskaże jego wartość. Jeśli nie wykryje napięcia, zmierzy opór elektryczny i wyświetli wartość zmierzonej rezystancji.

Układ przycisków miernika AX-2040
Układ przycisków AX-2040

A co, jeśli miernik wykryje przepływ prądu i jednocześnie podamy na doprowadzenia napięcie elektryczne? Doświadczenie pokazuje, że z walki o miejsce na wyświetlaczu zwycięsko wychodzi pomiar prądu. Drugi w kolejce jest oczywiście pomiar napięcia, a na końcu pod względem ważności znajduje się pomiar rezystancji.

 

Jeśli chcemy zatrzymać na wyświetlaczu aktualnie wyświetlaną wartość, używamy przycisku HOLD. Tego samego przycisku używamy do zwolnienia wyświetlacza, aby ten dalej wskazywał wynik aktualnie wykonywanego pomiaru.

Jeśli chcemy zapisać w pamięci miernika aktualnie mierzoną wartość, używamy przycisku SAVE. Urządzenie zapamiętuje maksymalnie dziesięć pomiarów. Do odczytu zapisanych pomiarów służy przycisk READ. Z trybu odczytu pomiarów zapisanych w pamięci wychodzimy, używając przycisku RESET.

Przycisk RESET przydatny jest również, kiedy chcemy wprowadzić urządzenie w stan domyślny. Po wciśnięciu tego przycisku urządzenie przeprowadza autotest. Odpowiada to więc ręcznemu wyłączeniu i włączeniu urządzenia. Wciśnięcie przycisku NCV powoduje przejście miernika w tryb bezdotykowego wykrywania napięcia. Jest to jedyny tryb, który po włączeniu urządzenia musi być aktywowany wciśnięciem dodatkowego przycisku. Powrót do trybu automatycznego następuje po ponownym wciśnięciu tego samego przycisku. Sam tryb wykrywania napięcia działa prawie bez zarzutu. Jest na tyle czuły, że potrafi wykryć kabel w ścianie, ale pojedynczymi piknięciami sygnalizuje również obiekty metalowe. Przy wykrywaniu napięcia w okablowaniu, które nie jest ukryte w ścianach, działa doskonale, głośno i często oznajmiając piknięciami obecność napięcia.

Zadaniem ostatniego przycisku, który wyróżniony jest kolorem niebieskim, jest włączenie podświetlenia wyświetlacza, zrealizowanego za pomocą dwóch białych diod LED. Wyświetlacz jest czytelny, a jego podświetlenie dość równomierne.

3. Dokładność 

W poniższej tabeli przedstawione zostały dokładności poszczególnych funkcji multimetru na podstawie danych dostarczonych przez producenta. Warto także wspomnieć o skali wyświetlacza. W omawianym przyrządzie jest to 3,75 cyfry, podczas gdy większość przyrządów tej klasy ma wyświetlacz o szerokości 3,5 cyfry.

Funkcja

Zakres

Dokładność

ACV

4V – 600V

±(1,2% + 4 cyfry)

DCV

4V – 400V

±(0,7% + 4 cyfry)

 

400V – 600V

±(0,8% + 5 cyfr)

Ω

400Ω – 4MΩ

±(0,8% + 2 cyfry)

 

4MΩ – 40MΩ

±(2,0% + 5 cyfr)

ACA (50 – 60) Hz

40A – 400A

±(1,8% + 5 cyfr)

4. Bezpieczeństwo 

Multimetr spełnia wymagania IEC 1010-1 1000V CAT II, posiada kategorię III przepięć według IEC 61010-1 i może pracować w środowisku o drugim stopniu zanieczyszczenia.

5. Wady 

Jak w każdym urządzeniu, tak i w multimetrze AX-2040 można dopatrzyć się pewnych minusów. Pierwszym z braków, które dostrzegłem, jest brak możliwości pomiaru prądów stałych. Dość często przydaje się taka możliwość, jeśli w środowisku przemysłowym chcemy sprawdzić prąd wyjściowy zasilaczy urządzeń automatyki, a nie chcemy lub nie możemy rozłączyć obwodu, aby włączyć szeregowo w obwód amperomierz. Możliwość pomiaru prądów stałych oferuje np. przyrząd AXIOMET AX-203.

Dość istotny jest brak pomiarów RMS. W zasadzie więc, multimetr AX-2040 może być wykorzystywany przy pomiarach przebiegów o charakterze czysto sinusoidalnym i stałym.

Trzecim minusem urządzenia firmy AXIOMET jest brak trybu wykrywania zwarcia. Brzęczyk, który sygnalizuje obecność połączenia galwanicznego, jest bardzo przydatny we wszelkich pracach serwisowych, a jego brak ma duże znaczenie.

Kupując AX-2040, będziemy musieli przyzwyczaić się do braku wyświetlania zera.
Pomiar o wartości zero wyświetlany jest jako Auto, ponieważ miernik nie rejestrując żadnej wielkości elektrycznej, nie wie, jaką wyświetlić jednostkę.

Podsumowanie

Multimetr AX-2040 to bardzo przyzwoite urządzenie w pełni warte swojej ceny. Za około 150 złotych dostajemy solidny miernik, który służy do wykonania podstawowych pomiarów elektrycznych z akceptowalną dokładnością.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl