Złącza przemysłowe ILME - ZŁĄCZA - OBUDOWY - TME - TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK - ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE - ILME
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Złącza przemysłowe ILME
drukuj stronę
poleć znajomemu

Złącza przemysłowe ILME

fot. ILME

Od wszelkich połączeń elektrycznych oczekuje się przede wszystkim trwałego styku elektrycznego o niskiej rezystancji, i to niezależnie od warunków otoczenia.

 

Wystarczy wyobrazić sobie nowoczesne elektryczne urządzenia przemysłowe, pracujące w hutach, elektrowniach czy w innych miejscach o wyjątkowo wysokich temperaturach otoczenia, żeby zdać sobie sprawę, że złącza tam stosowane muszą wytrzymać naprawdę trudne warunki. Zapewnienie takich elementów o wysokiej jakości jest bardzo trudne. Co więcej, oczekiwania, jakie złącza mają spełniać, są również przeciwstawne – z jednej strony ich zadaniem jest odpowiednio zabezpieczyć połączenie elektryczne i mechaniczne, a z drugiej muszą być stosunkowo proste i łatwe do rozłączenia podczas rutynowych czynności serwisowych.

Dodatkowo urządzenia przemysłowe coraz częściej są sterowane wyspecjalizowanymi komputerami. Przewody, więc nie tylko dostarczają zasilanie, ale i przekazują do urządzeń wrażliwe na zakłócenia sygnały sterujące i odbierają je z różnych przetworników. Z tych powodów stosowane złącza muszą spełniać dodatkowe surowe wymagania.

Do zastosowań w miejscach, gdzie temperatura otoczenia jest szczególnie nieprzyjazna, jest przeznaczona seria złącz „czerwonych” ILME (może pracować w temperaturach -40 -+180ºC). Na kompletne złącze składają się odpowiednie obudowy i wkłady, które należy dobrać w zależności od potrzeb, tzn. maksymalnej liczby pinów wkładu czy kształtu samej obudowy.

Oferowane wkłady (CNE … RY), składające się z tzw. części żeńskiej i męskiej, charakteryzują się liczbą pinów od 6 do 48 (6, 10 ,16, 24, 2x24) plus uziemienie. Możliwe do podłączenia przekroje przewodów powinny się mieścić w zakresie 0,5÷4 mm2 (AWG 20 - 12). Graniczne wartości elektryczne złącz to prąd do 16A oraz napięcie do 500V (według EN 61984), rezystancja przejścia jest mniejsza od 1mΩ, a rezystancja izolacji większa od 10GΩ.

Wkłady wykonane są z samogaszącej, termoplastycznej żywicy spełniającej klasyfikację V0 normy UL 94.

6-pinowe wkłady dla złącz 180ºC      10-pinowe wkłady dla złącz 180ºC

Rys. 1. Przykładowe wkłady 6- i 10-pinowe dla złącz 180ºC

Połączenie przewodów z gniazdami i wtykami jest zabezpieczone mechanicznie za pomocą zacisków śrubowych, a styki robocze tych komponentów dodatkowo są pokryte warstwą srebra.

Obudowy serii 180ºC są wykonane z odlewanego ciśnieniowo stopu aluminium i pokryte specjalnym termoutwardzalnym proszkiem odpornym na wysokie temperatury. Przed przypadkowym otwarciem złącze chronią mechanizmy zamykające: dźwignie, kołki, klamry itd., wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej.

Przed warunkami zewnętrznymi dodatkowo zabezpieczają uszczelki wykonane ze specjalnego materiału (ang. fluoroelastomer) odpornego na starzenie.

Możliwe do uzyskania stopnie ochrony tych złącz to, w zależności od konfiguracji, IP65, IP66 oraz IP69K. Przy tym należy jeszcze je uzupełnić o tzw. dławik kablowy - uszczelnienie pomiędzy przewodem a wnętrzem obudowy wtyczki.

 a)                                                                      b)
obudowy gniazd o profilu zamkniętym, z bocznym wejściem przewodu, montowane na ściance urządzeniobudowy wtyczek z wyprowadzeniem przewodu z góry lub z boku

Rys. 2. Przykładowe obudowy dla wkładów 6-pinowych CNE … RY

Dostępne są między innymi profile obudów:

  • obudowy wtyczek z wyprowadzeniem przewodu z góry lub z boku (rys. 2b)
  • obudowy gniazd o profilu zamkniętym, z bocznym wejściem przewodu, montowane na ściance urządzenia (rys. 2a)
  • obudowy gniazd o profilu otwartym montowane na otworze w ściance urządzenia (rys. 2a)

Trzeba wziąć pod uwagę to, że złącza mogą pracować w skrajnie wysokich temperaturach i przy szacowaniu prądów przez nie płynących należy opierać się na danych producenta. Na rys3 przedstawiona jest zależność pomiędzy maksymalnym prądem płynącym przez złącze a temperaturą otoczenia dla rożnych przekrojów przewodów. Graniczną wartość tego prądu odczytujemy jako punkt przecięcia pionowej linii (określa temperaturę otoczenia) z krzywą dla danego przekroju przewodu.

W przypadku złącza 6-pinowego (rys. 3) maksymalny prąd płynący przez złącze w temperaturze otoczenia np. 145ºC to około 15A dla przewodów o przekroju 2,5 mm2.

Rys. 3. Prąd roboczy w funkcji temperatury otoczenia dla złącza 6-pinowego i różnych przekrojów przewodów

Rys. 3. Prąd roboczy w funkcji temperatury otoczenia dla złącza 6-pinowego
i różnych przekrojów przewodów

Wszystkie elementy kompletnego złącza - wkłady żeńskie, męskie i obudowy - zostały tak zaprojektowane, aby klient mógł swobodnie budować z nich najbardziej optymalne dla siebie rozwiązania. Opisane komponenty to tylko niewielki fragment bogatego asortymentu producenta.

W celu doboru odpowiednich złącz prosimy o kontakt z działem sprzedaży TME. Nasi doradcy pomogą w skompletowaniu właściwych obudów i wkładów z szerokiej oferty złącz ILME.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl