Na co zwracać uwagę przy wyborze automatu do bram? - AUTOMATYKA - AUTOMATY DO BRAM
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Na co zwracać uwagę przy wyborze automatu do bram?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na co zwracać uwagę przy wyborze automatu do bram?

Brak awataru
autor: automacik

Kiedy kupujesz automaty do bram, zwróć uwagę na kilka czynników, które mogą mieć decydujące znaczenie w trakcie użytkowania. Oto sześć z nich. Bramy automatyczne to świetna sprawa. O ile zamontowane są w sposób fachowy, a automatyka działa bez zarzutów.

1. Jakiej bramy potrzebujesz? 

Wybór automatów do bram najlepiej zacząć od decyzji dotyczącej rodzaju samej bramy. Opcji jest bowiem kilka, a rodzaj napędu zależy od tego, co konkretnie będzie uruchamiał. Co konkretnie ma do dyspozycji osoba, która chciałaby w sprawny sposób otwierać i zamykać swój garaż?

Najpopularniejszą do niedawna opcją były bramy garażowe składające się z dwóch skrzydeł, czyli czysta klasyka. Coraz częściej jednak wybierane są obecnie rozwiązania odmienne. Najchętniej – bramy uchylne, które otwierają się do góry. Alternatywnie – takie, które są przesuwane. Nawet na podstawie tych trzech rodzajów bram widać, że automatyka do ich otwierania będzie się nieco różnić. Dobrze, żeby była dopasowana do konkretnej opcji.

2. Wybierz urządzenie o właściwej mocy 

Przykładem różnic może być moc napędów automatyki do bram. Generalna zasada jest prosta: im cięższe jest skrzydło, tym większa musi być moc silnika. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, że bramy podnoszone także wymagać będą nieco mocniejszej automatyki. Co innego bowiem przesunąć ciężkie wrota, a co innego je unieść.

Przyjmuje się, że odpowiednio mocny napęd powinien dysponować mniej więcej 800-1000 N. Słabsze automaty do bram mogą sobie nie poradzić z cięższymi elementami bramy, mocniejsze natomiast sprawdzą się w przypadku cięższych wrót. W niektórych przypadkach napęd może mieć regulację siły, z jaką otwiera bramę. Wówczas można ją dopasować do własnych potrzeb.

3. Szybkość otwierania 

Pochodną mocy bramy jest szybkość, z jaką jest otwierana, choć zależność ta nie jest prosta i niekoniecznie zachodzi. Z reguły przyjmuje się, że bramy nie powinny otwierać się z prędkością większą niż 12 metrów na sekundę. Choć wydaje się, że to dużo (bo ponad 40 km/h), to jednak ze względu na niewielką odległość, jaką pokonuje brama, jest to szybkość normalna.

Jeśli brama otwiera się z taką prędkością, potrzeba od 15 do 30 sekund, żeby całkowicie odsłonić wjazd do garażu. Może się zdarzyć, że dostępne będą napędy automatyczne do bram dysponujące większą prędkością. Można sobie na nią pozwolić, ale nie jest to konieczne. Zbyt duża prędkość to większe zużycie urządzeń i wyższy pobór mocy.

4. Uważaj na pilota 

Instalowanie automatyki do bram ma sens wtedy, gdy można rzeczywiście sterować wrotami w sposób nie wymagający użycia siły. Częścią procesu jest więc wysiadanie z samochodu w celu otwarcia wjazdu. Lepiej, żeby automatyczne urządzenie dysponowało pilotem, dzięki któremu otworzymy sobie bramę bez wysiadania z auta.

Tu jednak trzeba uważać. Jeśli bowiem częstotliwość radiowa wykorzystywana przez urządzenie będzie inna, niż zarezerwowana dla rozwiązań tego typu, pojawią się zakłócenia i problemy z działaniem (np. brama będzie otwierała się wtedy, gdy w okolicy ktoś będzie rozmawiał przez CB radio). Pilot powinien więc działać na 433,92 MHz.

5. Jak wygląda serwis automatów? 

Chociaż kupując automatykę do bram większość zakłada, że urządzenia będą pracowały bez zarzutu (w końcu są nowe, instalowane przez fachowców i mają gwarancję) warto zorientować się, jak funkcjonuje ich serwis. W czasie użytkowania wiele może się zdarzyć, niekoniecznie z winy samego napędu czy użytkownika.

6. Co mówią o producencie?

Ponieważ w dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo przekonać się, czy obietnice producentów to rzeczywistość czy tylko frazesy, warto z tych możliwości skorzystać. Z reguły organizacje konsumenckie udostępniają różnego rodzaju testy (jeśli nie polskie, to na pewno niemieckie). Można też zasięgnąć języka w internecie. Przejrzeć fora dyskusyjne i komentarze, pamiętając jednak, że na dziesięciu niezadowolonych klientów, którzy wylewają swoje żale w sieci przypada tylko jedne zadowolony.

Kiedy wreszcie uda się dokonać wyboru, nie zostanie nic innego, jak zlecić montaż automatyki do bram. A potem już tylko otwierać i zamykać, otwierać i zamykać, otwierać i zamykać...

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
Inne artykuły tego użytkownika:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Zapewne chodzi o prędkość 1,2 m/s :)
Brak obrazka
Czy jest obecnie jakiś lider na rynku polskim do bram garażowych unoszonych? Chodzi mi o kompromis między tanio i dobrze.
No avatar
Gość
12m/s ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Systemy mikroprocesorowe Systemy mikroprocesorowe Grupa skierowana do konstruktorów, programistów i hobbystów zajmujących się systemami ...
Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
Koło naukowe programistów Koło naukowe programistów Koło naukowe poruszające zagadnienia związane z programowaniem w różnych językach: C/C++/C# , ...
PHP PHP PHP: problemy,porady,ciekawe rozwiązania
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl