Torebka cukru co pół sekundy. Włoska napełniarka z automatyzacją firmy Bosch Rexroth - BOSCH REXROTH - PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY - SERCOS III - MAGISTRALA - AUTOMATYZACJA PRODUKCJI
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Torebka cukru co pół sekundy. Włoska napełniarka z automatyzacją firmy Bosch Rexroth
drukuj stronę
poleć znajomemu

Torebka cukru co pół sekundy. Włoska napełniarka z automatyzacją firmy Bosch Rexroth

fot. Bosch Rexroth

Można je spotkać wszędzie, od gastronomi po biura: różne formy małych opakowań z cukrem są niezbędne tam, gdzie serwuje się gorące napoje. W samej Europie konsumenci zużywają kilkaset milionów tych opakowań rocznie. Cena jednostkowa poniżej 0,5 centa, niskie koszty i wysoka wydajność to kluczowe cechy związane z ich produkcją. Włoska firma M.F. snc Macchine Automatiche ma w swojej ofercie nową wysokowydajną maszynę pakującą do napełniania małych opakowań. M.F. opiera się na automatyce firmy Bosch Rexroth z zastosowaniem komunikacji w czasie rzeczywistym poprzez magistralę SERCOS.

Firma specjalizuje się w produkcji urządzeń do napełniania pojedynczych, zgrzewanych opakowań z wyrobami o różnej konsystencji: ziarnistymi jak cukier, sproszkowanymi, ciekłymi, kremowymi, a także w postaci zwartej bryły. M.F. uwzględnił szczególne aspekty napotykane przy przetwarzaniu cukru. Małe, białe ziarenka i cząstki niezwykle szybko się ścierają i zmieniają w lepki syrop w przypadku zbyt dużej wilgotności. To właśnie dlatego włoscy specjaliści od opakowań, tam gdzie było to możliwe, wymienili mechaniczne elementy synchronizujące na osobne napędy elektryczne, aby zwiększyć żywotność podzespołów i zmniejszyć koszty utrzymania.

"Przemysł opakowaniowy często wymaga indywidualnych rozwiązań. Z tego właśnie powodu dostosowujemy nasze maszyny i systemy do potrzeb klientów", zauważa Fabio Fuzzi, właściciel i dyrektor naczelny M.F. Nowa maszyna dozująca Stick Pack, której używa się do napełniania długich "pałeczek z cukrem", ma wysokowydajną i kompaktową automatykę o doskonałej elastyczności działania na dużych prędkościach. Napełnia do 600 opakowań na sekundę na dziesięciu ścieżkach. Aby przestawić produkt na inne ilości czy rozmiary opakowań, wszystko co należy zrobić, to wybrać inną recepturę w sterowniku.

 Cykl roboczy trwający jedynie 0,6 sekundy wymaga precyzyjnej koordynacji zaangażowanych serwomechanizmów. Aby temu sprostać, firma M.F. polega na automatycznym rozwiązaniu o nazwie IndraMotion for Packaging firmy Bosch Rexroth. Funkcje logiczne i ruchowe są zintegrowane w jednym urządzeniu. Dla kompaktowego urządzenia Stick Pack producenci wybrali wariant IndraMotion MLD ze sterownikiem PLC w napędzie. Zmniejsza to ilość okablowania, a główny napęd może sterować nawet 9 serwonapędami. Otwarty sterownik PLC zgodnie z normą IEC 61131-3 nadzoruje ciąg procesów i przejmuje całą wizualizację systemu. Bosch Rexroth wciąż rozwija wbudowane w sterowniku PLCopen biblioteki ruchowe wraz z własnymi funkcjami, które mają na celu obsługę zastosowań opakowaniowych. Oznacza to, iż IndraMotion for Packaging zastąpił wiele złożonych zadań w celu zaprogramowania maszyny poprzez wprowadzenie szybkiej parametryzacji.

Rozwiązania systemowe IndraMotion dla przemysłu opakowaniowego pomagaja zwiększyć efektywność pracy maszyn

Rozwiązania systemowe IndraMotion pomagają zwiększyć efektywność pracy maszyn pakujących
 

Prosta technologia dzięki CamBuilder 

Cukier jest dostarczany w workach o wadze pomiędzy 500 a 1000 kg, a następnie przesyłany do leja rurociągiem ssawnym. Czujnik pojemnościowy utrzymuje stały poziom cukru w leju przez cały czas operacji. Maszyna zatrzymuje się, gdy tylko lej opróżni się z cukru, co zapobiega wytwarzaniu pustych opakowań. Cukier przechodzi przez lej do układu dozującego. "Opakowania napełniają się cukrem dzięki wibracyjnej napełniarce objętościowej, tak że objętość wyrobu można łatwo zwiększać lub zmniejszać", wyjaśnia Fabio Fuzzi. Waga zapewnia wysoki poziom powtarzalnej dokładności. "Za pomocą wagi jesteśmy w stanie osiągnąć wartość tolerancji na poziomie jednego procenta", stwierdza z dumą właściciel. Następne stanowisko nadzoruje zgrzewanie opakowania – maksymalnie z trzech stron.

M.F. wykorzystuje środowisko techniczne IndraWorks do wykonywania szybkich i wysoce dynamicznych ruchów we wszystkich kierunkach/osiach. Obejmuje to wszystkie wymagane narzędzia do programowania, parametryzacji, realizacji i diagnostyki sterowania i napędów. Jednocześnie funkcje innowacyjne, takie jak CamBuilder, upraszczają pracę. Włoscy inżynierowie mogą stworzyć szybką graficzną ilustrację krzywek natomiast oprogramowanie automatycznie generuje kod maszynowy. W przypadku zmiany parametru ruchy pozostałych osi nastawiają się automatycznie. M.F. dostarcza Stick Pack wraz z 200 recepturami, pomiędzy którymi użytkownik urządzenia może w łatwy sposób dokonywać wyboru. Wszystkie dane napędowe oraz dane PLC są przechowywane w karcie pamięci.

SERCOS: redundancja zapewnia przepływ danych nawet przy przerwaniu kabla 

Niezwykle krótki czas cyklu wymaga niezawodnej komunikacji w czasie rzeczywistym pomiędzy sterownikiem a napędami. Automatyczna magistrala SECROS oferuje właściwą wydajność dzięki deterministycznemu przesyłowi danych. Przede wszystkim zwiększa niezawodność maszyny. Solidna budowa pierścieniowa zapewnia, że komunikacja jest utrzymywana nawet w przypadku przerwania kabla. Jeśli pierścień jest rozłączony, SECROS przełącza się bezpośrednio na topologię podwójnych łączy. Wraz z rosnącą liczbą producentów M.F. wykorzystuje SECROS jako magistralę automatyki: Stick Pack łączy wszystkie peryferia maszyny wyposażone w standardowy Ethernet poprzez osobny kanał odseparowany od komunikacji w czasie rzeczywistym.

Ponadto połączenie SECROS z IndraMotion for Packaging umożliwia integrację innych modułów, takich jak urządzenia do formowania pudełek czy zgrzewarki automatyczne, w procesie technologicznym. Aby to wykonać, M.F. łączy sterowniki odpowiednich modułów z maszyną poprzez kabel Ethernet. Podłączone moduły automatyczne są synchronizowane z cyklem maszyny poprzez IndraMotion MLD.

Dla Fabio Fuzzi ścisła współpraca z firmą Bosch Rexroth miała jasny cel: "Rozwijamy się wraz z Bosch Rexroth. Nasze wyroby zawsze są innowacyjne, a my stale stawiamy czoła zmianom. Jest to niezbędne, by iść naprzód. Dzięki tej współpracy możemy wdrażać innowacje natychmiast w kolejne nasze maszyny".

Elastyczność jest kluczem. SERCOS jest już dobrze zakorzenionym rozwiązaniem w przemyśle spożywczym i opakowaniowym

Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Paweł Krzesak
tel.: +48 71 3647327
e-mail: pawel.krzesak@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl