Fibaro – kompleksowe rozwiązanie automatyki budynkowej przy wykorzystaniu standardu Z-WAVE - INTELIGENTNY DOM - INTELIGENTNE INSTALACJE - AUTOMATYKA DOMOWA - INTELIGENTNE SYSTEMY - Z-WAVE - FIBARO - POWER METERING - HOME CENTER 2
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Fibaro – kompleksowe rozwiązanie automatyki budynkowej przy wykorzystaniu standardu Z-WAVE
drukuj stronę
poleć znajomemu

Fibaro – kompleksowe rozwiązanie automatyki budynkowej przy wykorzystaniu standardu Z-WAVE

fot. FIBARO

Jednym z największych producentów elementów automatyki budynkowej kompatybilnych ze standardem Z-WAVE jest firma Fibar Group producent systemu FIBARO. System FIBARO to kompleksowe rozwiązanie automatyki budynkowej w pełni skierowane na uniwersalność, prostotę obsługi oraz wysoką jakość produktów.

Podstawowym elementem systemu FIBARO jest kontroler sieci Z-WAVE – HOME CENTER 2. Home Center 2 umożliwia konfigurację, zarządzanie oraz sterowanie systemem Z-WAVE. Należy zaznaczyć, że dzięki standardowi kontroler jest kompatybilny z dowolnym urządzeniem Z-WAVEowym. Mogą to być czujniki, przekaźniki, ściemniacze, urządzenia grzewcze zarówno produkcji Fibar Group jak i dowolnego producenta, którego produkty uzyskały certyfikację Z-WAVE ALLIANCE. Użytkownik steruje systemem poprzez interfejs konfiguracyjny (dostępny poprzez przeglądarkę internetową) lub aplikacje natywne (dostępne na systemy iOS lub Android). 

W przeciwieństwie do starszych rozwiązań systemów automatyki budynkowej projektując kontrolery sieci Z-WAVE (w tym Home Center 2) dużą wagę przywiązuje się do prostoty obsługi i konfiguracji systemu. System jest dedykowany przede wszystkim dla domu, dlatego do konfiguracji urządzeń Z-WAVE nie jest wymagana grupa wysoko-wykwalifikowanych inżynierów, lecz może być wykonana przez jednego integratora lub nawet użytkownika systemu. Podobnie sterowanie oraz zmiany w systemie mogą być przeprowadzone w każdej chwili nawet przez użytkownika końcowego. Należy jednak zaznaczyć, że prostota obsługi nie oznacza ograniczonych możliwości.

Oprócz Home Center 2 system FIBARO posiada całą gamę produktów – urządzeń wykonawczych kompatybilnych ze standardem Z-WAVE. Analogicznie jak w przypadku Home Center 2 urządzenia są kompatybilne z każdym kontrolerem sieci Z-WAVE, dlatego użytkownik może wybrać kontroler według własnych upodobań.

Ściemniacz Fibaro Dimmer 500W FGD-211

Elementy systemu FIBARO są w pełni produktem polskim zaprojektowanym oraz wyprodukowanym w fabryce w Poznaniu. W skład modułów wchodzą:

  • Włącznik przekaźnikowy Relay Switch 2x1,5kW oraz 3kW – uniwersalny łącznik przekaźnikowy umożliwiający wysterowanie dowolnego obciążenia
  • Uniwersalny Ściemniacz Dimmer – moduł dedykowany do obwodów oświetleniowych, kompatybilny z wszystkimi rodzajami instalacji elektrycznych
  • Sterownik rolet Roller Shutter – najmniejszy Z-WAVEowy kontroler rolet
  • Uniwersalny Sensor Binarny – moduł integrujący dowolny czujnik binarny ze standardem Z-WAVE
  • Sensor kontaktronowy Door/Window sensor – najmniejszy tego typu sensor Z-WAVEowy, posiadający dodatkową możliwość dokładnego pomiaru temperatury
  • Włącznik przekaźnikowy typu PLUG umożliwiający pomiar mocy oraz energii elektrycznej zużywanej przez odbiornik

Włącznik przekaźnikowy typu PLUG umożliwiający pomiar mocy oraz energii elektrycznej zużywanej przez odbiornik

Wszystkie powyższe elementy są w pełni bezprzewodowe, zasilane z sieci elektrycznej lub bateryjnie. W przeciwieństwie do standardów przewodowych system FIBARO nie wymaga jakichkolwiek przeróbek w istniejących instalacjach elektrycznych. Może być zastosowany zarówno w nowych budynkach jak i istniejących ze starszym typem instalacji elektrycznych. Moduły FIBARO to najmniejsze moduły Z-WAVE na świecie.

Zastosowania

Wykorzystując moduły sieci Z-WAVE, np. moduły systemu FIBARO zrealizowano na całym świecie szereg instalacji. Mimo że Z-WAVE został zaprojektowany dla użytkowników domowych to dzięki swojej uniwersalności znajduje co raz szersze zastosowania Użytkownikami systemu są właściciele domów jednorodzinnych oraz apartamentowców. W takich aplikacjach system pozwala na sterowanie m.in. oświetleniem, ogrzewaniem, systemami alarmowymi oraz urządzeniami multimedialnymi.  Co raz częstszym klientem są także developerzy oferując „inteligentne” apartamentowce, w których zdalnie można zarządzać całym domem.  Z racji na skalowalność oraz prostotę instalacji system znajduje zastosowania także w budynkach użyteczności publicznej. Co raz silniejszym trendem jest power metering w urządzeniach wykonawczych standardu Z-WAVE, więc korzystanie z systemu prowadzi do realnych oszczędności i ochrony środowiska, szczególnie w dużych obiektach. Z tego względu system co raz częściej montowany jest także w hotelach oraz pensjonatach.

Dzięki standardowi Z-WAVE system FIBARO jest obecnie dostępny globalnie w 44 krajach świata znajdując zastosowanie u kilku tysięcy klientów.

Sam Z-WAVE jest jednym z najszybciej rozwijanych standardów automatyki budynkowej oferując ponad 700 wzajemnie kompatybilnych, różnorodnych produktów w ofercie ponad 160 producentów.

Wraz z popularyzacją domowych systemów automatyki będzie rosło znaczenie systemów bezprzewodowych. Użytkownicy doceniają fakt, że ich system nie jest niczym ograniczony i jest dedykowany specjalnie do ich potrzeb często rezygnując z archaicznych rozwiązań przemysłowych. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych urządzeń kompatybilnych ze standardem, więc w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych urządzeń elektroniki powszechnego użytku, które będą umożliwiać integrację z inteligentnym domem.

System FIBARO

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Fibar Group sp. z o.o.
ul. Lotnicza 1, Poznań
tel.  +48 734 462 908 +48 734 462 945
www.fibaro.com
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl