Zasilacze programowalne - ZASILANIE - LABVIEW - ZASILACZE - ZASILACZE LABORATORYJNE - NATIONAL INSTRUMENTS - AGILENT TECHNOLOGIES - GPIB - SCPI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Zasilacze programowalne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zasilacze programowalne

fot. TME

Jedną z oferowanych przez przez TME grup produktów są tzw. zasilacze programowalne. Oprócz spełniania oczywistej dla zasilacza funkcji, czyli dostarczania określonego, wcześniej zadanego i oczekiwanego napięcia i prądu, urządzenia te umożliwiają również, przy użyciu specjalnych komend lub przycisków programowanie i odczytywanie wielu parametrów przez panel czołowy lub dedykowany interfejs.

Dobrym reprezentantem tej grupy jest rodzina zasilaczy E364xA firmy Agilent Technologies. Urządzenia te charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi i dobrymi cechami funkcjonalnymi. Co najważniejsze, realizują istotną dla wielu użytkowników komunikację z komputerami klasy PC poprzez dedykowane interfejsy RS232 i GPIB.

Na panelu czołowym zasilaczy, oprócz czytelnego wyświetlacza, umiejscowione są niezbędne elementy regulacyjne, m.in. przyciski służące do ustawiania wartości napięć lub progów zabezpieczeń czy też przywołania do 5 ustawionych wcześniej i zapamiętanych wartości parametrów zasilacza z pamięci nieulotnej. Maksymalna rozdzielczość ustawiania napięcia i prądu z panelu to odpowiednio 10mv/1mA. Dodatkowo wygodne „analogowe” pokrętło pozwala na zgrubne i szybkie ustawienie napięć i prądów.

Jeśli chodzi o parametry elektryczne, zasilacze oferują moc wyjściową od 30W do 100W , przy napięciach do 60V i prądach do 8A. Znakomite parametry elektryczne zostały osiągnięte przez zastosowanie specyficznych rozwiązań regulacyjnych (rys. 1).

Znakomite parametry elektryczne zostały osiągnięte przez zastosowanie specyficznych rozwiązań regulacyjnychRys. 1

Przede wszystkim, do regulacji napięcia i prądu zastosowano nie tylko szeregowy tranzystor, ale również wstępną tzw. „regulację fazową”. Dzięki temu uzyskano szeroki zakres regulacji napięcia wyjściowego przy znacznie zredukowanej mocy traconej w szeregowym elemencie regulacyjnym (tranzystorze). Natomiast połączenie szeregowej liniowej regulacji, charakteryzującej się dużą precyzją i szybkością z monitorowaniem rzeczywistych parametrów wyjściowych (feedback control napięcia) zapewnia bardzo dużą stałość napięcia wyjściowego niezależnie od zmian obciążenia zasilacza. Rozwiązanie takie wpływa również bardzo dobrze na charakterystyki czasowe odpowiedzi zasilacza. Krótkotrwałe impulsowe zmiany obciążenia mogące mieć wpływ na stabilność napięcia są bardzo szybko kompensowane. Deklarowana odpowiedz układu to poniżej 50us.

Zastosowano również zabezpieczenia napięciowe zapobiegające uszkodzeniu podłączonych urządzeń i chroniące przed nadmiernym wzrostem napięcia.

Warto pamiętać, że zabezpieczenie jest realizowane poprzez zwieranie wyjścia zasilacza. Jeśli w zasilanym urządzeniu znajduje się inne źródło energii, może to skutkować znacznym wzrostem prądu płynącego przez zasilacz.

 

Zasilacz programowalny AGILENT TECHNOLOGIES E3645A
Zasilacz programowalny Agilent Technologies E3645A

 

Sterowanie za pomocą złącza GPIB lub RS-232 znacznie rozszerza funkcjonalność zasilacza, zmieniając go w wielofunkcyjne urządzenie warsztatowe.

Komunikacja poprzez interfejs odbywa się dwukierunkowo: możliwy jest odczyt napięcia i prądu i ustawienie tych parametrów. Można tego dokonać za pomocą prostego w użyciu standardu SCPI (Standard Commands for Programmable Instruments), pozwalającego na szybkie i skuteczne sterowanie.

Możliwe zastosowania interfejsu to :

  • szybkie, predefiniowane wcześniej, ustawianie wartości parametrów zasilacza w zależności od potrzeb konkretnych podłączonych urządzeń
  • zdejmowanie charakterystyk prądowo-napięciowych (bez dodatkowych urządzeń pomiarowych) elementów półprzewodnikowych (przy użyciu dodatkowego oprogramowania)
  • badanie zachowań układów na zmiany zasilania przy wcześniej zaprogramowanym scenariuszu zmian napięcia  przy projektowaniu i uruchamianiu prototypów układów

To tylko przykładowe zastosowania. W przypadku wykorzystania dodatkowych sterowników VXI istnieje możliwość integracji zasilaczy z innym, bardziej złożonym oprogramowaniem, jak LabVIEW czy LabWindows firmy National Instruments.

Wtedy mamy możliwość tworzenia już bardzo złożonych systemów związanych ze sterowaniem, pomiarami czy testowaniem nowo projektowanych urządzeń.

Zasilacze rodziny E364xA to solidne, nowoczesne zasilacze o doskonałych parametrach elektrycznych, zarówno statycznych jak i dynamicznych, oferujące stabilne napięcia wyjściowe przy niskich wartościach tętnień i szumów. Podłączone urządzenia są zabezpieczone przed nadmiernym wzrostem napięcia, a interfejsy GPIB i RS232 umożliwiają odczyt i ustawianie parametrów zasilacza poprzez komputer PC.

Opisane elementy są dostępne w korzystnych cenach w TME. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i zakupów na stronie www.tme.eu

 Zasilacz programowalny AGILENT TECHNOLOGIES E3649A
Zasilacz programowalny Agilent Technologies E3649A

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Jeśli potrzebujesz ograniczenia prądowego lub napięciowego musisz szukać informacji o zabezpieczeniu przeciwprzeciążeniowym ( prądowe) lub przeciwzwarciowym/przeciwprzepięciowym (napięciowym)
pzdr
No avatar
Amator
Czy w takich zasilaczach możliwość pracy w trybach CV (Constant Voltage -stabilizacja napięcia wyjściowego) i CC (Constant Current - stabilizacja prądu wyjściowego) jest od razu informacją o tym że do dyspozycji mamy ograniczenie prądowe lub napięciowe podczas stabilizacji na określonym poziomie drugiej wartości? W zaprezentowanych zasilaczach jest to na pewno ponieważ są to bardziej zaawansowane modele a poszukuję tańszego modelu do zastosowań hobbystycznych http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=AX-3005D#id_
category=112661&s_field=niski_prog&s_order
=ASC&visible_params=2%2C622%2C383%
2C74%2C55%2C72%2C1594%2C364%2C
365%2C2026%2C2027%2C1747%2C1413
7;2C2036%2C632&used_params=364%3A75221
%3B
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl