Nieplanowany przestój to zawsze stres i duże wyzwanie dla służb utrzymania ruchu. W takich przypadkach najważniejszym celem jest jak najszybsze uruchomienie produkcji, ponieważ w wielu przypadkach przestój wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Jeśli system posiada opcję sterowania ręcznego, można kontynuować proces produkcji, ale dzieje się to zawsze kosztem jakości, co również naraża przedsiębiorstwo na straty. To, jak sobie radzimy w takich sytuacjach i jak szybko potrafi my rozwiązać pojawiające się problemy, zależy od wielu czynników – w tym od polityki magazynowej fi rmy oraz wykorzystywanych rozwiązań.
Duże zakłady przemysłowe posiadające magazyn części serwisowych są w stanie w miarę szybko rozwiązać problem, jeśli posiadają na stanie odpowiednie moduły zastępcze. Zdarza się jednak tak, że takich modułów nie ma i wtedy jedyne, co możemy zrobić, to liczyć na szybką reakcję ze strony dostawcy. Trzeba jednak pamiętać, że producenci – z uwagi na wprowadzanie nowych linii produktowych – powoli wycofują starsze produkty, co może oznaczać problemy z dostępnością lub dłuższy czas dostawy. Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale wykorzystywanie systemów sterowania, które powoli przestają być wspierane przez dostawcę, niesie za sobą duże ryzyko związane z uruchomieniem produkcji w razie problemów.
Pojawiająca się awaria, której nie jesteśmy w stanie szybko usunąć, to dobry moment do migracji systemu sterowania do nowszych rozwiązań wspieranych przez dostawcę. Wiadomo – w takim momencie myślimy o jak najszybszym rozwiązaniu problemu, a nie o zmianie całego systemu sterowania. Ale migracja do nowych rozwiązań wcale nie musi oznaczać, że ponowne uruchomienie systemu zajmie dużo czasu. Należy mieć również na uwadze, że jeśli pozostaniemy przy dotychczasowym rozwiązaniu, kolejna awaria może generować podobne problemy, których rozwiązanie również nie będzie łatwe.
Jeśli wykorzystujemy w naszym systemie sterowniki rodziny 90-30, migracja jest prosta. Konstrukcja kontrolera PACSystems RX3i, który jest następcą serii 90-30, posiada wiele cech wspierających nas podczas wymiany systemu sterowania. I, co ważne, migracja w takim przypadku może przebiegać etapami, pozwalając w pierwszej kolejności na szybkie uruchomienie zatrzymanej linii.
W pierwszym etapie należy wymienić podstawowe komponenty systemu: jednostkę centralną, zasilacz systemowy, kasetę montażową oraz moduły komunikacyjne. Pozostałe elementy systemu pozostają bez zmian. Jest to możliwe dzięki obsłudze modułów 90-30 w ramach kasety PACSystems RX3i. Kasety montażowe 90-30 i RX3i mają dokładnie takie same wymiary i tak samo rozmieszczone otwory montażowe, dzięki czemu ich wymiana nie wymaga żadnych modyfikacji w szafie sterowniczej. Kontroler z kolei można zaprogramować, wykorzystując program pobrany ze sterownika 90-30 lub posiadany backup aplikacji sterującej. Oprogramowanie narzędziowe Proficy Machine Edition wspiera bowiem możliwość migracji programu sterującego pomiędzy wszystkimi rodzinami sterowników GE Intelligent Platforms. Pełna wsteczna kompatybilność oprogramowania pozwala ponadto wykorzystać programy napisane w starszych wersjach narzędzia VersaPro oraz LM90, co bardzo ogranicza czas, jaki należy poświęcić na skonfigurowanie kontrolera PACSystems RX3i. Kolejnym etapem migracji systemu może być wymiana układów wejść/wyjść – można ją zrobić w późniejszym czasie, podczas planowanych przestojów serwisowych.
Najważniejsza rzecz to redukcja ryzyka związanego z wykorzystywaniem systemów, które powoli wychodzą z produkcji. PACSystems RX3i to flagowe rozwiązanie GE Intelligent Platforms, które jest nieustannie rozwijane, dostarczając użytkownikom nowych możliwości w zakresie sterowania obiektem. Programowanie na ruchu, serwis i rozbudowa systemu bez potrzeby jego zatrzymywania przekładają się na łatwiejszą i szybszą obsługę. Podwyższone stany magazynowe rozwiązują problem szybkiego dostępu do części zamiennych, a duża popularność rozwiązania wśród integratorów gwarantuje szeroki zakres i dostęp do wsparcia.
Ogromną zaletą PACSystems RX3i jest ponadto bardzo elastyczna architektura pracy oraz otwartość systemu. W zależności od naszych potrzeb, RX3i może pracować jako system autonomiczny, rozproszony lub redundantny – gwarantujący wysoką dostępność dzięki rezerwacji jednostek centralnych, zasilaczy systemowych, modułów oraz magistral komunikacyjnych. RX3i może stanowić również jądro zdecentralizowanych systemów sterowania Proficy Process Systems, pracując jako stacja procesowa.
Migracja do PACSystems RX3i nie oznacza dużych nakładów finansowych. Możliwość wykorzystania większości posiadanych elementów serii 90-30 oraz programu sterującego w połączeniu z dodatkowym upustem na elementy, które w ramach migracji należy wymienić, pozwala utrzymać koszty na bardzo atrakcyjnym poziomie.
Należy również pamiętać, że koszty szkolenia załogi z obsługi systemu nie są wysokie, z uwagi na doświadczenie pracowników w obsłudze systemów 90-30. Użytkownicy decydujący się na migrację mogą liczyć na wsparcie zarówno podczas planowania, jak i na etapie wdrożenia. Po zapoznaniu się z konfiguracją sprzętową w zakładzie produkcyjnym, inżynierowie ASTOR są w stanie szybko wskazać, które elementy nie są już produkowane i zaproponują odpowiednią ścieżkę migracji – uwzględniając wszystkie potrzeby. Wykorzystajmy więc nieplanowany przestój na zaplanowanie migracji.
Kontakt dla czytelników:
Piotr Adamczyk
Specjalista ds. systemów sterowania
tel. 12 424 00 66
piotr.adamczyk@astor.com.pl
REKLAMA |
REKLAMA |