WZ Eurocopert w Szczecinku jest czołowym producentem kopert w Polsce i Europie, we wszystkich formatach z zastosowaniem EN ISO 9001. Ponad połowa z niespełna miliardowej produkcji skierowana jest na rynki krajów Europy Zachodniej i Wschodniej. Spółka należy do Wegener Group, posiadającej ugruntowaną pozycję na europejskim rynku kopert.
Produkcja kopert odbywa się na liniach produkcyjnych, a osiągana wydajność (ze względu na specyfikę procesu produkcyjnego) jest w istotnym stopniu związana z efektywną współpracą mechanika (obsługującego daną linię produkcyjną) i bezpośredniego operatora. Na złożoność tych procesów wpływa chociażby fakt, że przedsiębiorstwo ma w swej ofercie ponad tysiąc – mniej lub bardziej zróżnicowanych – wyrobów w postaci kopert. Korelacja powyższych czynników ma diametralny wpływ na osiąganą jakość i tym samym pośrednio na wydajność.
Zatem wprowadzenie elektronicznej kontroli, tzw. monitoringu online, z tworzeniem zapisów archiwalnych prędkości obrotowej – jednego z podstawowych parametrów linii produkcyjnej – stało się nieodzownym narzędziem, w kierunku pełnego elektronicznego monitoringu wydajności linii produkcyjnych. We wspomnianym systemie określenie monitoringu prędkości obrotowej linii produkcyjnych, zostało przyjęte jako podstawowy parametr do wyznaczania dynamiki przebiegu produkcji – w odniesieniu do określonego czasu wielozmianowego systemu pracy. Kolejnym argumentem, przemawiającym za powyższym rozwiązaniem, była konieczność gromadzenia elektronicznych zdarzeń, w kontekście przewidywanej automatyzacji indywidualnych rozliczeń wydajności pracowników, w integracji z Systemem Kontroli Wydajności Linii Produkcyjnych (SKWLP).
Rys. 1. Raport stanu maszyny.
Firma Abis Sp. z o.o. Spółka Komandytowa została wybrana jako koordynator projektu i wykonawca oprogramowania. Podstawowe rozwiązania systemu to: sterowniki swobodnie programowalne XLe firmy Horner oraz zapis danych w bazie opartej na Wonderware Historian. Podwykonawcą instalacji była firma APISystems sp. z o.o.
SKWLP został uzupełniony o kalendarz planowanych przestojów i kolejną funkcjonalność w postaci rozbudowy raportów o zliczanie ilości obrotów pomiędzy zmianami stanów tzw. progu przestoju (określonej prędkości obrotowej). Projekt systemu Kontroli Wydajności Linii Produkcyjnych (SKWLP), w zakresie monitoringu prędkości obrotowej linii produkcyjnej, obecnie funkcjonuje produkcyjnie.
Rys. 2. Raport wydajności maszyny.
Dalszy rozwój systemu i integracja z CDN XL przewidziane są na lata 2012-14. Integracja ma dotyczyć np. obsługi tzw. technologicznych przestojów produkcyjnych przez pracowników obsługujących poszczególne linie produkcyjne bezpośrednio ze stanowisk PC (umieszczonych w obrębie tych urządzeń). Taka integracja umożliwiłaby kontrolę ciągłości pracy linii produkcyjnych, w korelacji z wcześniejszymi założeniami planowanego obciążenia tychże linii i wpływu na utrzymanie optymalnych warunków produkcyjnych, czynnika obsługi technicznej. Byłoby to też skuteczne narzędzie do oceny i weryfikacji określonych procesów technologicznych, jak i właściwego optymalizowania nowo tworzonych technologii.
Wprowadzenie pierwszego etapu SKWLP udostępniło narzędzie do weryfikacji przyczyn zróżnicowanej wydajności poszczególnych linii produkcyjnych i oceny powstających przestojów, tak w odniesieniu do planowanych przestojów produkcyjnych (tzw. technologicznych) jak i wszelkich innych czynników wpływających na przestoje nieplanowane i przyczyny braku tzw. płynności pracy danej linii produkcyjnej.
REKLAMA |
REKLAMA |