Astraada Drive GD35 – falowniki do zadań specjalnych - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - ASTOR - OBRABIARKI CNC - FALOWNIKI - UKŁADY NAPĘDOWE - PRZETWORNICE CZĘSTOTLIWOŚCI - PRZEMIENNIK CZĘSTOTLIWOŚCI - NAPĘDY - ASTRAADA DRIVE - PANEL STERUJĄCY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Astraada Drive GD35 – falowniki do zadań specjalnych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Astraada Drive GD35 – falowniki do zadań specjalnych

fot. ASTOR

Z nowym rokiem ASTOR wprowadza do swojej oferty napędów elektrycznych, rozbudowaną serię falowników dedykowaną do najbardziej wymagających aplikacji. Seria Astraada Drive GD35 została opracowana jako rozwinięcie platformy sprzętowej wykorzystanej w serii GD300 o sterowanie wektorowe z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego.

Jeden falownik – wiele możliwości 

Nowa seria GD35 została opracowana z myślą o zastosowaniach w układach napędowych, w których wymagana jest wysoka precyzja kontroli prędkości obrotowej i momentu przy zmiennym obciążeniu. GD35 zasilana jest 3-fazowo i umożliwia sterowanie urządzeniami o mocach 1,5 kW ~ 15 kW, w tym silnikami wysokoobrotowymi, elektrowrzecionami, serwosilnikami AC, silnikami synchronicznymi, jak i najbardziej popularnymi w przemyśle silnikami asynchronicznymi.

Głównym wyróżnikiem tej serii jest możliwość podpięcia sygnału zwrotnego z enkodera, a co za tym idzie sterowania dynamicznym wektorem strumienia pola. W wielu aplikacjach z otwartą pętlą regulacji, sterowanie napięciowe i statyczny model strumienia pola są wystarczające i tam z powodzeniem możemy stosować serie GD300. Jednak w najbardziej zaawansowanych aplikacjach, niezbędna jest bezpośrednia regulacja skracająca znaczenie czasy reakcji falownika na dynamicznie zmieniające się obciążenie i utrzymująca stałą prędkość obrotową w pełnym zakresie regulacji.

Do wymagających aplikacji 

Astraada Drive GD35 dzięki wykorzystanej platformie sprzętowej i specjalnie opracowanemu algorytmowi sterowania wektorowego w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego zapewnia:

  • szybkie czasy przyspieszania i hamowania, wysoki moment rozruchowy, krótkie czasy odpowiedzi na zmiany momentu, stabilny prąd rozruchu, niski poziom hałasu silnika i precyzję w stabilizacji prędkości;
  • wysoką przeciążalność i optymalne ograniczanie prądu, które pozwalają falownikowi utrzymywać pracę napędu z dużym obciążeniem, zmniejszając prawdopodobieństwo awarii i podnosząc płynność procesu produkcji;
  • możliwość pracy w ciężkich warunkach, dzięki wydzielonemu systemowi chłodzenia w odseparowanym kanale powietrza, zastosowanie do pracy w otoczeniu kurzu, oleju, wysokiej wilgotności lub w wysokiej temperaturze. Ponadto, niezależny kanał powietrza przyczynia się do zmniejszenia awaryjności i przedłuża żywotność przetwornicy częstotliwości;
  • wbudowany jako standardowe wyposażenie filtr wejściowy EMC, przyczyniający się do eliminacji zakłóceń z układu zasilania oraz ograniczający wyższe harmoniczne wytwarzane przez elementy przełączające prostownika;

Zastosowania w maszynach CNC

Nowa seria Astraada Drive GD35 oprócz powyższych cech posiada wbudowane, dedykowane funkcje umożliwiające stosowanie jej do sterowania pracą elektrowrzeciona w obrabiarkach sterowanych numerycznie czy centrach obróbczych CNC. Zastosowanie falownika GD35 umożliwia płynną zmianę prędkości obrotowej z jaką może obracać się narzędzie od kilku obrotów na minutę do wartości maksymalnej wrzeciona bez utraty mocy, jak również jego pozycjonowanie.

Sterowanie i monitorowanie parametrów

panel sterowania

Seria GD35, podobnie jak seria GD300, oprócz możliwości komunikacji w protokole Modbus RTU (standard w wszystkich falownikach Astraada Drive), pozwala dodatkowo na dołączenie portu sieci Profibus DP umożliwiając przesyłanie komend sterujących, monitorowanie i parametryzację urządzenia.

Z kolei duża ilość obsługiwanych sygnałów wejściowych oraz wyjściowych zwiększa możliwości sterowania oraz monitorowania pracy układu napędowego z wykorzystaniem samego falownika.

Standardowo dostarczany z falownikiem intuicyjny panel sterowania LED umożliwia konfigurację falownika, odczyt parametrów pracy i jednostek procesowych, zapewnia diagnostykę oraz zmianę bieżących nastaw. Posiada on możliwość oddalenia na odległość do 200 m oraz wyposażony jest w cyfrowy potencjometr, ułatwiający poruszanie się po menu.

Opcjonalnie w Astraada Drive GD35 dostępny jest również wielofunkcyjny panel LCD z graficznym wyświetlaczem, pozwalający m.in. na jednoczesne wyświetlanie kilku parametrów pracy oraz kopiowanie i przenoszenie ustawień z jednego przemiennika na drugi.

 

Wybrane parametry / funkcje

Opis
Zakres mocy 3-fazowe 400 VAC (±15%) : 1,5~15kW (silniki wysokoobrotowe,  elektrowrzeciona, serwosilniki AC silniki synchroniczne i  asynchroniczne)
Metody sterowania - wektorowe w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego (VC –  Vector Control)
 - wektorowe bez sprzężenia zwrotnego (SVC – Sensorless Vector  Control)
 - skalarne sterowanie częstotliwościowe U/f
Filtr EMC wbudowany filtr EMC zgodne z IEC61800-3 C3

Współczynnik regulacji prędkości

 1:1000
Dokładność regulacji prędkości  ±0.02%
Czas odpowiedzi na zmianę momentu <10ms
Dokładność sterowania momentem 5%
Początkowy moment obrotowy 200% przy 0Hz
Zadawanie częstotliwości wyjściowej - wejścia analogowe 0~10V/0~20mA, -10V~+10V,
 - wejście wysokoczęstotliwościowe,
 - magistrala komunikacyjna Modbus RTU lub Profi bus DP (opcja),
 - tryb wielobiegowy
Obsługa enkodera Współpracuje z 5V, 12V, 24V inkrementalnym enkoderem ABZ.  Maksymalna częstotliwość 300 kHz

Współpraca z wieloma typami silników, sterowanie w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, dedykowane funkcje dla maszyn CNC, praca sieciowa za pośrednictwem magistral komunikacyjnych Modbus RTU, Profibus DP, wbudowane filtry EMC oraz ponad 30 funkcji zabezpieczeń sprawiają, że nowa seria Astraada Drive GD35 jest doskonale przystosowana do zastosowań wymagających pozycjonowania i pełnej kontroli ruchu.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl