Modernizacja komputerowego systemu sterowania mechanizmami sceny Teatru Narodowego w Warszawie była zadaniem niezwykle skomplikowanym technicznie, wymagającym jednocześnie bardzo dokładnego przygotowania i realizacji logistyki dostaw, montażu, uruchomienia i odbiorów technicznych.
Teatr Narodowy postawił warunek, aby prace prowadzone były wyłącznie podczas letnich przerw działalności teatru, w dwóch kolejnych latach. W związku z tym realizacja projektu przebiegała w dwóch etapach, w okresach od 14 czerwca do 15 września 2010 i 2011 roku.
Część prac, takich jak wymiana kabli systemu sterowania oraz elastycznych przewodów hydraulicznych, wykonywana była przez firmy zewnętrzne.
Konieczność modernizacji systemu sterowania spowodowana była:
Teatr Narodowy zamówił w Instytucie Maszyn Roboczych Ciężkich Politechniki Warszawskiej ekspertyzę stanu technicznego dotychczasowych urządzeń. Ekspertyza wykonana przez specjalistów z dziedziny napędów i sterowań wykazała konieczność przeprowadzenia modernizacji.
Fot. Pulpit główny systemu sterowania urządzeniami mechaniki sceny
W pierwszym etapie projektu (od 14 czerwca do 15 września 2010 roku) wykonano modernizację układów sterowania centralnej stacji hydraulicznej oraz zespołu urządzeń górnej mechanizacji sceny, w tym:
Fot. Miejscowe sterowniki wciągarek prospektowych |
W drugim etapie projektu (od 14 czerwca do 15 września 2011 roku) wykonano modernizację układu sterowania zespołu urządzeń dolnej mechanizacji sceny, w tym:
W ramach modernizacji hardware wymieniono wszystkie szafy elektroniczne, w tym podrozdzielnie, szafy sterowania osi, szafę sterowania pulpitów, szafy ryglowe, szafę kurtyny głównej oraz UPS.
Wymieniono również pulpit włączający system, pulpity sterownicze, pulpity awaryjne, sterowniki napędów elektromechanicznych i hydraulicznych, sterowniki SPS, a także komputer statusu i komputer reżyserski. Dodatkowo układ sterowania wyposażono w pulpit radiowy. Cały układ sterowania jest zgodny z przepisami bezpieczeństwa SIL III.
Wymianie poddano także wybrane urządzenia w napędach. Wymieniono przetworniki częstotliwości w kurtynie głównej oraz mierniki wartości absolutnej i inkrementalnej we wszystkich urządzeniach. W napędach zapadni i wciągarek zastosowano nowe precyzyjne hydrauliczne czujniki ciśnienia. W mechanizmach pochylania zapadni wykorzystano zawory proporcjonalne. Natomiast w zapadniach scenicznych i w zapadni fosy orkiestry zastosowane zostały dodatkowe „hamulce hydrauliczne” (zawory logiczne po obu stronach cylindrów napędowych). Zastosowanie tych urządzeń było niezbędne do uzyskania zgodności zmodernizowanego systemu z przepisami SIL III.
W ramach modernizacji software w nowym systemie sterowania o symbolu SYB 2000 zastosowano szereg nowych funkcji, których nie posiadał dotychczasowy system (VTB 2000), między innymi:
W nowym systemie dostępne są oczywiście wszystkie funkcje potrzebne do zaprojektowania tzw. przemiany, sekwencji ruchu lub całego przedstawienia. Projektowanie tych funkcji w nowym systemie ma zdecydowanie więcej możliwości, a uzyskanie zamierzonych efektów jest w dużej części zautomatyzowane.
Urządzenia sceniczne Teatru Narodowego wyposażone są w tzw. mechanizm pochylania podłogi zapadni. Wprowadzanie danych niezbędnych do uzyskania takiego efektu ograniczono do minimum.
Układ posiada program do programowania nie tylko ruchów zapadni i sztankietów, ale także sekwencji ruchów wciągarek punktowych (w których elementem wykonawczym jest 1 lina). Umożliwia to tworzenie ruchu dekoracji przestrzennych, a nie tylko liniowych z wykorzystaniem wciągarek sztankietowych.
Kontakt: mgr inż. Tadeusz Głębicki
Bosch Rexroth, Polska
tel.: +48 22 738 19 01
tadeusz.glebicki@boschrexroth.pl
REKLAMA |
REKLAMA |