Nie wszystko żarówka, co się świeci: rzecz o poprawnym nazewnictwie źródeł LED - LED - OŚWIETLENIE LED - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA LED - LAMPY LED - LEDÓWKI
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Nie wszystko żarówka, co się świeci: rzecz o poprawnym nazewnictwie źródeł LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nie wszystko żarówka, co się świeci: rzecz o poprawnym nazewnictwie źródeł LED

fot. Ledecco

W języku potocznym przyjęło się na dobre określanie źródeł LED terminem „żarówka LED”, jest to jednak nazwa błędna i tak naprawdę powinniśmy zamiast tego mówić: „ledówka”. Zespół Ledecco zwracając uwagę na poprawne nazewnictwo przybliża najważniejsze zasady dzielące te dwie odmienne technologie oświetlenia.


Pojawienie się technologii LED datowane jest na początek XX wieku, jednak dopiero kilka ostatnich lat pozwoliło na uzyskanie na tyle zadowalających parametrów, że możliwe stało się wykorzystanie diod LED na szeroką skalę w przemyśle oświetleniowym. Źródła LED zdobywają popularność w coraz większej ilości obszarów zastosowania, wkraczając z powodzeniem w sferę oświetlenia domowego i ogólnego. Jak to się często dzieje w przypadku pojawiania się na rynku nowych, nieznanych dotąd rozwiązań, wyjątkowo dynamiczny rozwój technologii LED wyprzedza wiedzę konsumentów oraz upowszechnianie się prawidłowego nazewnictwa. W codziennym użyciu oraz w sieci pojawiło się już wiele różnych nazw, z których największą popularnością cieszy się określenie „żarówka LED”, które z merytorycznego punktu widzenia jest określeniem najmniej właściwym.

Jeśli nie żarówka, to co?

Oczywiście, język rządzi się swoimi prawami, a nazywanie „żarówką” wszystkich źródeł światła jest rozwiązaniem umownym i symbolicznym, wygodnym w potocznym języku. Błąd merytoryczny polega jednak na przejęciu nazwy, która adekwatna w stosunku do jednej technologii, nie ma absolutnie nic wspólnego z inną, w tym przypadku z technologią LED. 

W celu zrozumienia różnicy, należy przybliżyć podstawy działania tych dwóch odmiennych źródeł światła. Żarówką nazywać możemy źródło światła z elementem żarzącym, najczęściej drutem wolframowym umieszczonym w szczelnej bańce, przez który przepływa prąd elektryczny. W ten sposób powstaje energia, której tylko niewielka część  zostaje wyemitowana w postaci światła, a większość utracona poprzez wydzielanie ciepła.

Działanie diody LED opiera się natomiast na zupełnie innym mechanizmie: dioda LED świeci dzięki zjawisku elektroluminescencji. Zbudowana jest ze złącza półprzewodnikowego złożonego z dwóch warstw półprzewodnika, gdzie jedną  jest warstwa typu „n” gdzie nośnikiem większościowym są elektrony, drugą natomiast – warstwa „p” gdzie nośnikiem większościowym są dziury. Prąd przepływający przez złącze p-n w kierunku przewodzenia, czyli od warstwy p do warstwy n powoduje intensywny ruch elektronów oraz wydzielanie energii. W miejscu złącza p-n dochodzi zatem do uwolnienia nadmiaru powstałej energii w postaci fotonu (światła).

Ledówka, diodówka, żarówka, lampa LED...

Według specjalistów od projektowania oświetlenia w firmie Ledecco najlepszym rozwiązaniem jest używanie nazw źródła światła LED lub lampy LED, których poprawność potwierdziła kadra z ośrodków naukowych specjalizujących się w technice świetlnej. Można także zauważyć, że temat poprawnego nazewnictwa oświetlenia w technologii LED coraz częściej pojawia się na fachowych forach i portalach. Zdaniem Ledecco wątek adekwatnego używania nazw jest okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę rzetelnego informowania konsumentów. Jest to sprawa istotna, bowiem bazując na danych pochodzących z niezależnych instytucji badających rynkowe trendy źródła LED będą w przyszłości odgrywać coraz większą rolę w szeroko pojętej branży oświetleniowej.

LEDecco

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (9)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
LEDówki są wszędzie!
No avatar
Gość
A tak przy okazji - dioda LED to masło maślane :)
No avatar
Katarzyna
"...nazw źródła światła LED lub lampy LED, których poprawność potwierdziła kadra z ośrodków naukowych specjalizujących się w technice świetlnej."
jakaś nazwa tych ośrodków i zapis potwierdzający, że źródła światła LED lub lampy LED to poprawna nazwa ?
bardzo bardzo bardzo proszę o rzetelne źródło informacji na ten temat.
No avatar
Mariusz
...żarówka... ...lampa LED... ...jest okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę rzetelnego informowania konsumentów...
Coś się wam pomyliło. Rzetelne informowanie klientów to wyraźne oznakowanie tych swoich wyrobów parametrami takimi jak:
- lm (lumen), lm/W (lumen na wat), temeratura barwowa i trwałość najlepiej taką czcionką, żeby nie trzeba było używać lupy i w takim miejscu, żeby nie trzeba było tego szukać 10 minut, a reszta mnie nie interesuje, możecie se nazwać lampiszcze albo światłodaj. Życzę dużo zdrowia, można dostrzec objawy paranoi czytając takie teksty...
No avatar
Gość
Niech ......... naszkrobią ustawę zakazującą używania słowa żarówka! Co za problem?
No avatar
Gość
lampa LED a nie żarówka LED. Mówiąc żarówka LED mam na myśli zamiennik zwykłej żarówki - lampę LED z trzonkiem od zwykłej żarówki
No avatar
LEDfan
Jeśli już musi być używana w nazwie "żarówka" to mówmy o diodowym zamienniku tradycyjnej żarówki, tak też jest poprawnie.
No avatar
RGB
racja, w Polsce przyjęło się, że to co świeci to "żarówka", tak jak nazwa 'świetlówka' marnie się przyjęła tak i 'ledówka' nie przejdzie . Światło = żarówka ;) i kropka
No avatar
robert
tylko że ledówka to się bardziej z lodówką kojarzy
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl