Budynki inteligentne stają się coraz bardziej popularne. Dzisiaj już prawie każdy może zmienić swój dom w inteligentny budynek, a konkretniej w inteligentny dom. Może to zrobić nie naruszając struktury budynku, w łatwy i tani sposób, dzięki innowacyjnej technologii Z-Wave. Jest to protokół komunikacji bezprzewodowej, czyli każde urządzenie wyposażone w chip Z-Wave może działać w sieci inteligentnego budynku.
Z-Wave Alliance to konsorcjum około 250 firm z całego świata, produkujących urządzenia w standardzie Z-Wave. Dzięki temu, decydując się na zmianę budynku w budynek inteligentny i wybierając bezprzewodową technologię Z-Wave, mamy do wyboru szeroką gamę produktów od różnych producentów.
13 lat temu Duńska firma Zen-Sys opracowała technologię Z-Wave. Nowatorska technologia spodobała się producentom urządzeń użytku domowego i powstało konsorcjum skupiające ich pod nazwą Z-Wave Alliance. W tym momencie konsorcjum skupia ok 250 firm a w czerwcu bieżącego roku liczba produktów w standardzie Z-Wave osiągnęła 650. Konsorcjum Z-Wave Alliance skupia wokół siebie firmy takie jak: Danfoss, Fakro, Leviton, Universal Electronics, GE, Samsung, Cooper Devices, 2GIG, Evolve. W roku 2008, firma Zen-Sys została wykupiona przez Sigma Designs. Z-Wave Alliance cały czas się powiększa i cały czas powstają nowe produkty w bezprzewodowym standardzie inteligentnego budynku Z-Wave.
Z-Wave jest technologią sieci kratowych MESH. Jest to protokół komunikacji bezprzewodowej, gdzie każde urządzenie może zarówno wysyłać jak i odbierać informacje. Rozumiemy przez to, że każde urządzenie, jakikolwiek sterownik, może odbierać informacje od jednostki centralnej (czyli sterować czymś), oraz wysyłać informacje (informować jednostkę centralną o stanie urządzenia, przekazywać informacje dalej). Urządzenia mogą się komunikować między sobą, ale nadzór nad wszystkim ma jednostka centralna.
Budynek inteligentny stworzony w technologii Z-Wave, umożliwia użytkownikowi sterowanie z dowolnego miejsca na świecie, dzięki podłączeniu jednostki centralnej do Internetu. Poza tym sterować można poprzez przyciski, piloty, telefon komórkowy, smartfon z odpowiednią aplikacją, komputer. W przypadku większych domów problemem staje się zasięg urządzeń bezprzewodowych. Standard Z-Wave pozwala na przekazywanie informacji sterujących pomiędzy wszystkimi elementami instalacji, tzw. “routing”. Pozwala to na praktycznie dowolne zwiększanie zasięgu. Budynek inteligentny w standardzie Z-Wave to także prostota programowania i sterowania. Programowania dokonuje się przy pomocy komputera z zainstalowaną aplikacją sterującą lub przy pomocy innego kontrolera. Dzięki temu każdy może dowolnie programować swój budynek inteligentny i w każdej chwili wprowadzać zmiany. Wcześniej jednak należy dodać elementy do sieci, poprzez naciśnięcie przycisku programującego.
W Polsce także powstają firmy korzystające ze standardu Z-Wave. Jedną z najszybciej rozwijających się jest firma Fibaro. Firma produkuje swoje urządzenia, a także korzysta z rozwiązań innych firm. Bardzo interesujący jest ich interfejs sterujący instalacją – wygodny, łatwy w obsłudze i miły dla oka. Urządzenia wykonawcze ich produkcji charakteryzują się znaczną miniaturyzacją – jeśli chodzi o bezprzewodowe instalacje budynku inteligentnego, to są one najmniejsze na świecie.
Budynek inteligentny w standardzie Z-Wave, to ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają już wykończone domy i mieszkania. Oczywiście nie ma też najmniejszego problemu z zamontowaniem systemu w powstającym budynku. Daje to duże możliwości późniejszej rozbudowy instalacji inteligentnej. Na początku artykułu padło stwierdzenie, że system w standardzie Z-Wave jest tani. Oznacza to, że prawie każdy może sobie na niego pozwolić. Cena całej instalacji nie zaczyna się od pięciocyfrowej kwoty, jak to bywa w przypadku niektórych systemów. Przykładowo, koszt podstawowej automatyki w systemie Fibaro, dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m² to ok. 6500 zł netto. W takim systemie mamy już możliwość sterowania swoją instalacją z telefonu komórkowego, laptopa, iPada, przez Internet. Budynek inteligentny w standardzie Z-Wave pozwala na rozbudowę o różne urządzenia dostępne u 250 producentów, a więc nie trzeba już na początku wiele inwestować, ale można rozbudowywać instalację z czasem. Więcej informacji o bezprzewodowych instalacjach inteligentnego budynku można znaleźć na stronie www.budynek-inteligentny.com
REKLAMA |
REKLAMA |
Ja bym się chętnie wybrał, ale nie wiem czy dam radę. Wejściówka kosztuje 15 Euro :)
Audio&Video, Bang&Olufsen (SV Design) i cała masa innych. Chyb tam pojadę z ciekawości ;) a wy?
Rozumiem więc, że jeśli sąsiad nie naciśnie tego przycisku to urządzenie nie wejdzie w tryb dodawania do sieci. Czyli sąsiad może przejąć kontrole nad naszym domem jeśli uda mu się włamać do naszej wewnętrznej sieci komputerowej i dostać do jednostki centralnej systemu. Chociaż z tego co wiem, sam system jest jeszcze zabezpieczony dodatkowym hasłem. Dostęp przez internet też jest zabezpieczony hasłem i nazwą użytkownika. W takim razie jeśli jest możliwy włam, to jest on możliwy też do sieci przewodowych...