Obok standardowego uruchamiania programu na komputerze, jednym z coraz popularniejszych sposobów korzystania z oprogramowania Wonderware InTouch jest tzw. Zdalny Pulpit korzystający z usług terminalowych. Remote Desktop Protocol czyli RDP to protokół pozwalający na komunikację z usługą Terminala Graficznego w Microsoft Windows (Terminal Services).
Protokół ten wykorzystywany jest także w systemach operacyjnych innych niż Microsoft producentów jednak Windows jako środowisko pracy programu wizualizacyjnego InTouch będzie nas tu szczególnie interesował. W kontekście wizualizacji uruchamianej zdalnie właśnie MS Windows w wersji serwerowej ma dużo do zaoferowania. Z jednej strony jest to ułatwienie zarządzania aplikacjami i uruchomionymi na serwerze sesjami co wydatnie obniża koszt ich używania oraz ułatwia ich serwisowanie (dystrybucja poprawek oraz uaktualnień). Z drugiej można znacznie lepiej wykorzystać potencjał obliczeniowy komputera serwerowego dzieląc go pomiędzy działające sesje wg ich rzeczywistego zapotrzebowania.
Z technicznego punktu widzenia aplikacja uruchomiona w ramach RDP działa na serwerze natomiast widoczna jest na terminalu, który może być końcówka wizualizacyjną. Wymagane jest jedynie połączenie sieciowe pomiędzy nimi co w praktyce oznacza standardową sieć ethernetową. Istotnym elementem takiego systemu jest licencjonowanie klientów sieciowych Windows. Wraz z pojawieniem się Windows Server 2008 R2 nazwa usług została zmieniona na Remote Desktop Services. Licencje dostępowe również zmieniły nazwę z Terminal Services CAL na Remote Desktop Services CAL. Licencjonowanie obejmuje RDS na urządzenie lub RDS na użytkownika – daje to elastyczność przy wyborze wymaganego typu dostępu przez konkretny komputer lub też użytkownika mogącego logować się na dowolnej końcówce terminalowej.
Z punktu widzenia użytkownika wizualizacji InTouch istotnym jest fakt, że jest ono w pełni przystosowane do działania w środowisku RDP. Co więcej, pozwala to także używać jako końcówek terminalowych urządzenia wyposażone w inne niż Windows systemy operacyjne a więc także mobilne tablety czy nawet smartfony. Oczywiście nie chodzi tu o używanie małego ekranu smartfonu do sterowania procesem ale o umożliwienie podglądu procesu produkcji praktycznie z każdego miejsca z dostępnym dowolnym rodzajem sieci (3G, WiFi). Otwiera to zupełnie nowe możliwości współpracy osób znajdujących się bezpośrednio przy maszynach produkcyjnych z takimi, które są w innej lokalizacji lecz posiadają wiedzę jaka mogą wspomóc rozwiązywanie zaistniałego problemu lub awarii.
RDP nie jest nową technologią jednakże w połączeniu z będącymi dziś w naszych rękach urządzeniami stanowi bardzo ciekawe rozszerzenie funkcjonalności oprogramowania wizualizacyjnego wpływając w ten sposób na polepszenie efektywności linii produkcyjnych.
REKLAMA |
REKLAMA |