Zdalny pulpit sterowniczy InTouch Remote Desktop - MICROSOFT - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - WINDOWS - ETHERNET - PULPITY KONTROLNO-STEROWNICZE - WONDERWARE - PANELE OPERATORSKIE - RDP - REMOTE DESKTOP PROTOCOL - WONDERWARE INTOUCH
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Zdalny pulpit sterowniczy InTouch Remote Desktop
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zdalny pulpit sterowniczy InTouch Remote Desktop

fot. ASTOR

Obok standardowego uruchamiania programu na komputerze, jednym z coraz popularniejszych sposobów korzystania z oprogramowania Wonderware InTouch jest tzw. Zdalny Pulpit korzystający z usług terminalowych. Remote Desktop Protocol czyli RDP to protokół pozwalający na komunikację z usługą Terminala Graficznego w Microsoft Windows (Terminal Services).

Protokół ten wykorzystywany jest także w systemach operacyjnych innych niż Microsoft producentów jednak Windows jako środowisko pracy programu wizualizacyjnego InTouch będzie nas tu szczególnie interesował. W kontekście wizualizacji uruchamianej zdalnie właśnie MS Windows w wersji serwerowej ma dużo do zaoferowania. Z jednej strony jest to ułatwienie zarządzania aplikacjami i uruchomionymi na serwerze sesjami co wydatnie obniża koszt ich używania oraz ułatwia ich serwisowanie (dystrybucja poprawek oraz uaktualnień). Z drugiej można znacznie lepiej wykorzystać potencjał obliczeniowy komputera serwerowego dzieląc go pomiędzy działające sesje wg ich rzeczywistego zapotrzebowania.

Z technicznego punktu widzenia aplikacja uruchomiona w ramach RDP działa na serwerze natomiast widoczna jest na terminalu, który może być końcówka wizualizacyjną. Wymagane jest jedynie połączenie sieciowe pomiędzy nimi co w praktyce oznacza standardową sieć ethernetową. Istotnym elementem takiego systemu jest licencjonowanie klientów sieciowych Windows. Wraz z pojawieniem się Windows Server 2008 R2 nazwa usług została zmieniona na Remote Desktop Services. Licencje dostępowe również zmieniły nazwę z Terminal Services CAL na Remote Desktop Services CAL. Licencjonowanie obejmuje RDS na urządzenie lub RDS na użytkownika – daje to elastyczność przy wyborze wymaganego typu dostępu przez konkretny komputer lub też użytkownika mogącego logować się na dowolnej końcówce terminalowej.

Z punktu widzenia użytkownika wizualizacji InTouch istotnym jest fakt, że jest ono w pełni przystosowane do działania w środowisku RDP. Co więcej, pozwala to także używać jako końcówek terminalowych urządzenia wyposażone w inne niż Windows systemy operacyjne a więc także mobilne tablety czy nawet smartfony. Oczywiście nie chodzi tu o używanie małego ekranu smartfonu do sterowania procesem ale o umożliwienie podglądu procesu produkcji praktycznie z każdego miejsca z dostępnym dowolnym rodzajem sieci (3G, WiFi). Otwiera to zupełnie nowe możliwości współpracy osób znajdujących się bezpośrednio przy maszynach produkcyjnych z takimi, które są w innej lokalizacji lecz posiadają wiedzę jaka mogą wspomóc rozwiązywanie zaistniałego problemu lub awarii.

RDP nie jest nową technologią jednakże w połączeniu z będącymi dziś w naszych rękach urządzeniami stanowi bardzo ciekawe rozszerzenie funkcjonalności oprogramowania wizualizacyjnego wpływając w ten sposób na polepszenie efektywności linii produkcyjnych.

Zdalny pulpit InTouch Remote Desktop

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
cosinus
z punktu widzenia działu IT to niezłe rozwiązanie, minimalizuje nakłady pracy potrzebne na utrzymanie stacji roboczych
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl