Etapy realizacji systemu KNX/EIB - KNX EIB - INTELIGENTY DOM - REALIZACJA INTELIGENTNEJ INSTA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Etapy realizacji systemu KNX/EIB
drukuj stronę
poleć znajomemu

Etapy realizacji systemu KNX/EIB

Gdy wejdziesz do domu, włączy się przyjemne oświetlenie, zasuną się rolety i zasłony, włączy się Twoja ulubiona muzyka, film, lub program TV. Nie musisz też nerwowo ustawiać poziomu światła lamp w salonie, gdy zaskoczy Cię wizyta gości - wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby uruchomić scenę (klimat) np. "przyjęcie" lub "wizyta gości". Gdy wychodzisz z domu, po przekręceniu klucza w zamku włącza się system alarmowy, zamykają się rolety zewnętrzne, obniża się temperatura w pokojach, a niezgaszone lampy i sprzęt AV same się wyłączają. Nikogo nie ma w domu, więc po co zużywać tak cenną energię. A gdyby woda z niedokręconego kranu miała zalać dom...? System automatycznie zamknie dopływ wody i zadzwoni na przenośny telefon właściciela. Tak działają instalacje inteligentne...

fot. Inteligentny DomGŁÓWNE INFORMACJE POMOCNE NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH

ETAP I – Projekt instalacji

1. Jakie dane są potrzebne do stworzenia projektu?

Do sprawnego opracowania projektu systemu KNX/EIB potrzebujemy:
-rzuty (najlepiej w AutoCAD) poszczególnych kondygnacji budynku z zaznaczonymi punktami elektrycznymi (lampy, gniazda, rolety, ogrzewanie podłogowe itp.) i grzejnymi (rozdzielacze, grzejniki).
-określenie na rzutach liczby (mocy), miejsc i funkcji opraw oświetleniowych (włączanie, ściemnianie, panele LCD itp.)
-określenie liczby i miejsc poszczególnych gniazd (230V, TV, Tel, PC) i punktów sterujących (przyciski, panele LCD itp.)
-miejsca zasilania, pobór mocy i przeznaczenie urządzeń jedno i trójfazowych, jakie należy zasilić oprócz typowych gniazdek i opraw oświetleniowych (ogrzewanie podłóg, luster, podjazdów, wentylatory, kuchnia, piec, klimatyzacja itp.)
-możliwe miejsca usytuowania rozdzielnic elektrycznych najlepiej w centralnej części domu (np. w garderobie, pod schodami itp.) oraz ich maksymalnych wymiarów (potrzebujemy zwykłej pustej ściany o wielkości drzwi)
-dane kontaktowe do architekta oraz osób z innych branż zajmujących się tematami związanymi z zasilaniem czy sterowaniem (automatyka basenu, ogrzewanie, klimatyzacja, rolety, wentylacja, bramy, alarm, AV, PC/Tel)
-docelowy przydział mocy dla obiektu, typ przewodu zasilającego (liczba żył i przekrój)


2. Co zawiera projekt?

Projekt systemu KNX/EIB zawiera:
rzuty kondygnacji budynku z zaznaczonymi obwodami elektrycznymi (oświetlenie, gniazda, rolety, przyciski itp.)
opis dla elektryków układających instalację,
opis zastosowanego w budynku sterowania oświetleniem, ogrzewaniem/klimatyzacją, podgrzewaniem podłóg, schodów zewnętrznych, rynien i podjazdu,
opis sterowania bramami,
opis integracji z instalacją alarmową, telefoniczną, AV,
schematy instalacji i rozdzielnic elektrycznych,
obliczenia długości i przekrojów przewodów.

ETAP III – Rozdzielnica

3. Co to jest rozdzielnica i co zawiera?

Rozdzielnica to serce instalacji elektrycznej, do niej sprowadzane są wszystkie przewody (zarówno z domu jak i z otoczenia budynku). W rozdzielnicy następuję przekazanie (rozdział) energii do poszczególnych gniazd, lamp i innych urządzeń elektrycznych. Rozdzielnice budowane dla systemu KNX/EIB powinny zawierać:

rozłącznik główny pozwalający jednym ruchem wyłączyć prąd w całym domu
dla budynków o większej kubaturze wyłącznik przeciwpożarowy (przycisk umiejscowiony przy wejściu do budynku), odłączający wszystkie obwody poza wybranymi (światła awaryjne, zasilanie pomp) np. w przypadku pożaru, by Straż mogła rozpocząć gaszenie (pod napięciem się nie zgodzą),
wskaźnik kontroli faz, informuje nas o obecności lub braku którejś z 3 faz.
zabezpieczenie przeciwprzepięciowe - budynki wyposażone są w dużą ilość urządzeń zawierających elektronikę bardzo wrażliwą na chwilowe, nagłe skoki napięcia, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe chroni przed uszkodzeniem urządzeń w takich sytuacjach.
zabezpieczenie różnicowoprądowe – chroni przed dotykiem pośrednim. Po dotknięciu przez domownika przewodu pod napięciem, automatycznie i w bardzo krótkim czasie zostanie on odłączony. Teoretycznie takie dotknięcie nie będzie odczuwalne. Dodatkowo zabezpieczenie różnicowoprądowe chroni przed pojawieniem się niebezpiecznego napięcia na obudowie urządzenia np. pralka, oraz przed pożarem.
zabezpieczenia nadprądowe - chronią, automatycznie odłączając obwód w przypadku zwarcia lub po wykryciu zbyt dużego poboru prądu (np. gdy podłączymy za dużo urządzeń do jednego gniazdka), co chroni przed przeciążeniem i np. pożarem,
urządzenia automatyki (wyjścia binarne do załączania lamp, gniazd, bram, wentylacji, ściemniacze lamp, sterowniki rolet, zasilacze, złącza komunikacyjne itd.
zaciski do wprowadzenia czasem kilkuset przewodów do takiej „małej skrzynki”.

Przykładowa rozdzielnica dla domu o powierzchni 200 m2 przedstawiona jest poniżej:
fot. Inteligentny DomETAP IV – Przyciski

4. Jakie są rodzaje przycisków?

Oferujemy Państwu komfort swobodnego wyboru widocznych w pomieszczeniach urządzeń (przyciski, czujniki ruchu, panele LCD itp.) tak, aby były zgodne z Państwa potrzebami i możliwościami w zakresie funkcji i estetyki. W naszej ofercie znajdują się urządzenia wiodących na świecie producentów (m.in. ABB, Berker, Gira, Hager, Jung, Merten), co jest gwarancją najwyższej jakości. Oprócz standardowych urządzeń na bieżąco uzupełniamy ofertę o nowości odpowiadające najświeższym trendom.

5. Jakie przyciski wybrać?

Najpierw należy określić, jakie funkcje powinny się w nich znaleźć. Do typowych funkcji należą (w nawiasach podano liczbę klawiszy, jakie zajmuje dana funkcja):
włączanie lampy lub gniazda (1),
włączanie lampy+regulacja mocy światła (2),
sterowanie roletą (żaluzją, karniszem) lub ich grupą (2),
otwieranie/zamykanie bramy, furtki, okna dachowego (1),
uruchamianie sceny lub funkcji centralnej (1),
funkcja OFF - by zgasić wszystkie lampy, np. przy wyjściu z pomieszczenia lub przed włączeniem sceny (1).

Przykłady scen i funkcji centralnych:

sceny: goście, sprzątanie, kawa, film, czytanie, przyjęcie, gotowanie, kolacja, randka, sen (wyłączenie wszystkich lamp, opuszczenie rolet, uzbrojenie alarmu), pobudka, alarm (włączanie lamp na zewnątrz domu, by odstraszyć intruza),
wyjście z pokoju - wyłącza wszystkie światła,
wyjście z domu - wyłącza wszystkie światła, opuszcza rolety, zmniejsza ogrzewanie,
opuszczanie/podnoszenie wszystkich rolet,
załączenie lamp zewnętrznych - możliwe także automatyczne uruchamianie o zmroku

Czym można sterować?

Sterować można praktycznie wszystkim, a w szczególności: oświetleniem, wentylacją, ogrzewaniem, klimatyzacją, nawilżaczem powietrza, roletami, markizami, zasłonami, żaluzjami, bramami, furtkami, oknami dachowymi, podgrzewaniem rynien i podjazdu (przeciw oblodzeniu) oraz zazbrajeniem alarmu (rozbrojenie należy wykonać z klawiatury).

Przyklady użytecznych funkcji pomocniczych:

sygnalizacja przepełnienia szamba,
sygnalizacja otwartego okna (by nie zapomnieć go zamknąć przed wyjściem z domu),
sygnalizacja awarii pomp,

Należy zsumować liczbę klawiszy, jakie są potrzebne, by zrealizować wszystkie oczekiwane funkcje w pomieszczeniu i następnie dobrać preferowany przez Państwa przycisk odpowiedniej wiekości (lub kilka mniejszych). Przy obliczeniach prosimy nie zapominać o lampach na zewnątrz domu, które muszą być zapalane np. z salonu (i ew. pilota radiowego używanego w ogrodzie).

6. Jak zaplanować funkcje na klawiszach?

Najlepiej, gdy sporządzą Państwo prostą tabelkę (np. w programie MS Excel) według wzoru:
fot. Inteligentny DomETAP V – Uruchomienie Systemu7. Jakie dane są potrzebne, aby sprawnie uruchomić System KNX/EIB?

Abyśmy mogli sprawnie uruchomić system zgodnie z Państwa oczekiwaniami, musimy je uprzednio dobrze poznać, co oznacza, że niezbędne jest, aby Państwo je dla nas spisali. Do tego celu pomocne mogą się okazać następujące pytania:
Jakie funkcje chcą Państwo uruchamiać z pilotów radiowych? - np. brama wjazdowa, brama garażowa, oświetlenie w ogrodzie,
Czy i jak system ma reagować na warunki zewnętrzne? - np. włączanie lampy w ogrodzie po zapadnięciu zmroku oraz opuszczanie ogrzewania po wyjściu z domu,
Jakie zdarzenia lub sygnały z innych systemów mają być wprowadzone do Systemu KNX/EIB? - np. sygnał o naruszaniu strefy alarmu, aby włączyć światła i oświetlić intruza, sygnał o otwarciu okna, aby wyłączyć ogrzewanie w danym pomieszczeniu czy też sygnał z alarmu o zalaniu łazienki, aby odciąć dopływ wody do pralki,
Jakie sygnały maja być wyprowadzone z Systemu KNX/EIB do systemów zewnętrznych? - np. sygnał włączenia pieca, klimatyzatora czy sygnał do komunikatora GSM,
Jakie sygnały obecne w Systemie KNX/EIB (także sygnały wprowadzone z innych systemów) maja być pokazane na ekranie komputera/wyświetlacza? - (gdy zdecydują się Państwo na komputer czy wyświetlacz) - np. wartości temperatur w poszczególnych pomieszczeniach z możliwością ich zmiany, informacje o otwartych oknach i załączonych urządzeniach specjalnych, takich jak pompy.

Chcesz wiedzieć więcej o inteligentnych instalacjach? zapisz się na bezpłatny poradnik.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl