Rys. 7. Wykorzystanie śmigłowca do wciągania liny wstępnej i montażu przewodów na linii budowanej w terenie leśnym (fot. E. Piechoczek) [15] |
W latach 90. rozpoczęto w Polsce stosowanie śmigłowców do prac pod napięciem na liniach najwyższych napięć, ale tylko w zakresie diagnostyki. Zastosowanie techniki lotniczej dla potrzeb PPN w wielu krajach pozwoliło na skrócenie czasu napraw oraz posłużyło do szybkiego przemieszczenia się ekip monterskich [15]. Do prac przy wymianie lub naprawie przewodów używa się małych i lekkich śmigłowców, zdolnych do wejścia i zawisu między przewodami linii.
Śmigłowce są również stosowane do budowy nowych oraz modernizacji starych linii energetycznych wszystkich poziomów napięć (rys.7)
W opinii firm zajmujących się wykorzystaniem śmigłowców do wymienionych prac metoda ta wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Głównie stosuje się ją na przęsłach krzyżujących się z szerokimi rzekami, w terenie trudno dostępnym, zalesionym czy tam, gdzie trudno jest dojechać ciężkim sprzętem. Wykorzystanie śmigłowca do wciągania samego przewodu OPGW nie jest stosowane, gdyż istnieje uzasadniona obawa o jego uszkodzenie, a naprawy są kosztowne i mogą prowadzić do nieprzewidywanego wzrostu budżetu.
Technika prac pod napięciem posługuje się uniwersalną zasadą postępowania przy doborze metod redukcji ryzyka. Przede wszystkim powinno się rozważyć możliwość eliminacji zagrożenia elektrycznego. Jeżeli okaże się to niemożliwe, to należy ograniczyć dostęp do zagrożenia do niezbędnego minimum.
Należy przyjąć, że zagrożenia będą obecne w całym procesie pracy i dlatego należy je kontrolować i analizować za pomocą skutecznych środków, zwiększając bezpieczeństwo odpowiednimi środkami ochronnymi.
W celu bezpiecznego prowadzenia instalacji przewodów czy to odgromowych, czy OPGW, czy fazowych należy spełnić następujące wymagania: zastosować połączenie i uziemienie urządzeń wciągających i naprężających, zastosować uziemienie ślizgowe uziemiające wciągane przewody, zastosować siatkę uziemiającą (matę uziemiającą) w miejscu pracy oraz uziemienia rolek montażowych na słupach (rys. 8).
Rys. 8. Schemat prawidłowego uziemiania miejsca pracy [10]
Wszystkie urządzenia w procesie zakładania przewodów powinny mieć przewidziany jeden punkt do przyłączania uziemienia, zwykle w najdogodniejszym miejscu ramy.
Zaleca się, aby do ramy wszystkich urządzeń była przyspawana fabrycznie szyna uziemiająca, przeznaczona do przyłączenia zacisku uziemiającego. Zacisk uziemiający powinien być przyłączony poprzez przewód uziemiający do siatki uziemiającej i uziemień ślizgowych.
Zaleca się, aby na każdym instalowanym przewodzie (roboczym, odgromowym oraz linie wciągającej) stosowane było uziemienie jezdne ślizgowe. To uziemienie zakładane jest bezpośrednio na przewód przed naprężarką w miejscu jej usytuowania i na linę wciągająca przed wciągarką w miejscu jej ustawienia (rys. 9). Natomiast do uziemienia bloków, rolek montażowych do przewodów służą zaciski uziemiające i przewody uziemiające je łączące (rys.10).
Rys. 9. Sposoby uziemienia przewodu poprzez uziemiacz ślizgowy: a) schemat [3], b) praktyczne rozwiązanie
Rys. 10. Sposoby uziemienia przewodu poprzez blok: a) schemat [3], b) praktyczne rozwiązanie
|
REKLAMA |
REKLAMA |