Przemienniki częstotliwości Astraada w pompowni - CIĘCIE - FALOWNIKI - CHŁODZENIE - PRZEMIENNIKI - PRZETWORNICE CZĘSTOTLIWOŚCI - ASTRAADA - POMPY - PRZEMIENNICE CZĘSTOTLIWOŚCI - CNC - FREZARKI CNC - ZAKŁAD KAMIENIARSKI - INSTALACJA WODNA - ASTRAADA DRIVE - POMPOWNIA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Przemienniki częstotliwości Astraada w pompowni
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przemienniki częstotliwości Astraada w pompowni

fot. ASTOR

Multi Stone Sp. z o. o. to nowoczesny i bardzo ceniony zakład kamieniarski na Podkarpaciu. Jego profil produkcji skierowany jest na wysokiej jakości wyroby z kamieni naturalnych. Jak w większości takich zakładów stosuje się tu metody obróbki kamienia, w tym: polerowanie, frezowanie oraz cięcie. Wymienione technologie nierozerwalnie związane są z wodą, która stanowi medium chłodzące, usuwające szlam oraz tnące.

Falowniki w pompowni

W okresie ostatnich trzech lat zakład został wyposażony w wysoko wydajne maszyny, jak boczkarka, frezarka CNC, maszyna do cięcia wodą oraz piły sterowane numerycznie. Poszerzenie parku maszynowego wymusiło zapotrzebowanie na wydajne źródło wody technologicznej. Dotychczasowe rozwiązanie oparte na hydroforze było mało efektywne, kosztowne w utrzymaniu i awaryjne. Chcąc zapewnić stabilną pracę zakładu i ciągłość produkcji należało zmodernizować instalację wodną. Na podstawie zebranych doświadczeń określono czym powinno się charakteryzować nowe rozwiązanie:

  • swobodny dostęp do wody technologicznej na poszczególnych stanowiskach obróbki maszynowej i ręcznej,
  • odporność instalacji na zanieczyszczenia zwłaszcza na szlam granitowy, który jest bardzo agresywny dla elementów metalowych,
  • jak najmniejsza ilość wody w obiegu,
  • zapewnienie wydajności zgodnej z zaleceniami producentów poszczególnych maszyn,
  • utrzymywanie stabilnego ciśnienia niezależnie od rozbioru,
  • elastyczność polegająca na możliwości rozbudowy systemu,
  • prostota obsługi,
  • jak najmniejsze zużycie energii elektrycznej.

Spełnienie wymagań zawartych w czterech pierwszych punktach polega na odpowiednim zaprojektowaniu i wykonaniu infrastruktury hydraulicznej. Bazę stanowi sieć rur z tworzywa sztucznego o odpowiednich przekrojach doprowadzona do poszczególnych stanowisk wyposażonych w szybkozłączki. Zamiast klasycznego zewnętrznego otwartego stawu, pod posadzką hali produkcyjnej jest wybetonowany dwukomorowy zbiornik, gdzie jedna komora pełni rolę odstojnika a druga jest komorą czerpną dla pomp. Woda technologiczna krąży w systemie kanałów spływając do zbiornika głównego. Wymogi związane z wydajnością zachowane są poprzez zastosowanie dwóch monoblokowych jednostopniowych pomp o odpowiednio dobranej wydajności. Pompy te posiadają prostą budowę, co pozwala na szybką wymianę elementów zużywających się w wyniku eksploatacji w obecności czynnika agresywnego.

Kolejne cztery punkty wymagań funkcjonalnych są spełnione dzięki zastosowaniu falownika Astraada Drive CHV160A dedykowanego do zastosowań w gospodarce wodno-ściekowej. Zaimplementowany w tym przemienniku algorytm sterowania współpracujący z regulatorem PID pozwala na elastyczne sterowanie zainstalowanymi pompami. Praca przemiennika dopasowana jest do konkretnej aplikacji poprzez prawidłowy dobór zestawu parametrów. Obecnie na rynku istnieje kilku producentów przemienników dedykowanych do aplikacji pompowych lecz produkt firmy ASTOR stanowi ciekawą alternatywę cenową z jednoczesnym zachowaniem kryteriów dotyczących jakości.

Na kolektorze głównym omawianej instalacji hydraulicznej zamontowany jest czujnik ciśnienia pełniący rolę źródła sygnału pomiarowego dla regulatora. Częstotliwość wyjściowa przemiennika sterującego obrotami pompy jest generowana na podstawie różnicy pomiędzy wartością zadaną a wartością mierzoną. Jeśli rozbiór wody jest duży i pompa pracuje na częstotliwości maksymalnej przez czas określony w parametrach, przełączana jest stycznikiem na zasilanie sieciowe a do pracy załączana jest kolejna pompa o regulowanych obrotach.

Spadek poboru wody powoduje odłączenie pompy zasilanej z sieci. Pompa o regulowanych obrotach pozostaje w pracy do momentu osiągnięcia ciśnienia zadanego. Brak rozbioru oznacza stabilizacje ciśnienia na zadanym poziomie, spadek częstotliwości do minimalnej i przejście przemiennika do stanu tzw. "uśpienia" (ang. dormancy). Pompy pozostają wyłączone do momentu aż ponownie pojawi się rozbiór wody.

Cześć układu hydraulicznego
Część układu hydraulicznego

Rozwiązanie takie pozwala na precyzyjne dopasowanie wydajności pomp do aktualnego zapotrzebowania na wodę z jednoczesnym minimalnym zużyciem energii elektrycznej. Zamontowana w przemienniku karta pompowa posiada dziewięć wyjść przekaźnikowych co pozwala na sterowanie czterema pompami pracującymi w trybie przemiatanym z wędrującą pompą regulowaną co w przyszłości daje możliwość dalszej rozbudowy systemu. Jeśli użytkownik zdecyduje się na pracę pomp w trybie kaskadowym tzn. bez przemiatania to konfiguracje można rozbudować do dziewięciu pomp.

Czas realizacji układu sterowania jest krótki ze względu na fakt, że przemienniki częstotliwości sprzedawane są z magazynu ASTOR-a.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że rozmiary szafki sterowniczej nie są duże ponieważ konfiguracja układu sterowania dla dwóch pomp sprowadza się do: przemiennika, czterech styczników i dwóch zabezpieczeń silnikowych.

Po zakończonym procesie uruchomienia układ sterowania jest praktycznie bezobsługowy, wszelkie czynności serwisowe związane są z wymianą uszczelnień w pompach mających bezpośredni kontakt z brudną wodą.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl