Technologia radiowa w automatyce domowej zyskuje coraz większe znaczenie i znajduje coraz więcej zastosowań w inteligentnych instalacjach. Jest też kilka istotnych powodów zastosowania technologii radiowej ZigBee® w nowych produktach systemu MyHome Legrand – Celiane. Technologia ZigBee® bazuje na częstotliwości radiowej 2,4 GHz, zapewniającej realizację niezawodnej i łatwej w użyciu komunikacji.
ZigBee® to powszechny międzynarodowy standard, który umożliwia efektywną realizację sterowania inteligentnym domem, jak również możliwość rozbudowy systemu o przewodowe rozwiązania z magistralą sterującą BUS/ SCS. Inną zaletą będącą konsekwencją stosowania technologii ZigBee®, jest wydłużenie długości życia baterii sterowników od 3 do 5 lat oraz tzw. struktura „mesh” (sieciowa). Praca urządzeń w strukturze sieciowej sprawia, że w przypadku awarii jednego elementu, sygnał sterujący wybiera inną dostępną drogę, by wykonać polecenie nadajnika (rys. 1). Ta ogromna zaleta stała się przyczyną wypierania dotychczas stosowanych rozwiązań radiowych w systemach automatyki domowej.
Realizacja inteligentnego domu przy wykorzystaniu systemu MyHome Legrand ma pomóc użytkownikowi nie tylko zaoszczędzić pieniądze i czas, ale również stworzyć środowisko bardziej ekologiczne, bezpieczne i tańsze w utrzymaniu. Firma Legrand stworzyła swój własny profil w standardzie ZigBee®, co oznacza przejęcie odpowiedzialności za działanie systemu zbudowanego wyłącznie z produktów Legrand.
Rys. 1. Sieciowa struktura pracy urządzeń MyHome w technologii ZigBee®:
Jest to przede wszystkim podniesienie standardów remontowanych tradycyjnych instalacji w inteligentne oraz budowania nowych inteligentnych instalacji wyposażonych w proste funkcje automatyczne. Jest też kilka istotnych powodów zastosowania technologii radiowej ZigBee® w nowych produktach systemu MyHome Legrand – Celiane. Technologia ZigBee® bazuje na częstotliwości radiowej 2,4 GHz, zapewniającej realizację niezawodnej i łatwej w użyciu komunikacji. Instalacja taka może być wykonana przez każdego instalatora pracującego dotychczas z tradycyjną instalacją elektryczną. Okablowanie niczym nie różni się od tradycyjnego z tą różnicą, że jest mniej skomplikowane a konfiguracja odbywa się za pomocą zwykłego przycisku. Przy wykonywaniu automatyki radiowej nie ma potrzeby instalacji dodatkowej rozdzielnicy a najważniejszą zaletą jest duża elastyczność w realizacji sterowania.
Podstawowym elementem systemu MyHome Legrand w technologii ZigBee® są łączniki oświetlenia w wersji pojedynczej i podwójnej (rys. 2).
Mogą to być zarówno łączniki w wersji osprzętowej lub do montażu na zewnątrz budynku, do zabudowy w obudowie lampy czy suficie podwieszanym (rys. 3).
Rys. 2 Łącznik podwójny 2 x 1000 W MyHome Legrand – Celiane Skóra Bordo | Rys. 3 Łącznik uniwersalny 2500 W MyHome Legrand do zabudowy w suficie |
Oprócz zwykłego włączania oświetlenia, możemy zastosować również ściemniacze uniwersalne z identyfikacją poziomu natężenia oświetlenia. Ściemniacze te mogą być wyposażone w płyty dotykowe w wykończeniach ze szkła kaolinowego, grafitowego lub tytanowego (rys. 5).
Wszystkie elementy wykonawcze systemu MyHome połączone na stałe z obciążeniem mogą być sterowane przez nadajniki radiowe. Nadajnik może być umieszczony w dowolnym miejscu i zainstalowany na ścianie bez puszek podtynkowych. Odległość między urządzeniami nie powinna przekraczać 150 m w otwartej przestrzeni a może zmniejszyć się do 15 m w najbardziej niekorzystnych warunkach. Przykładowo ściany działowe murowane mogą ograniczyć odległość do około 40% wartości maksymalnej.
Rys. 4 Nakładka/łącznik na gniazdo 2P+Z MyHome Legrand | Rys. 5 Ściemniacz 300 W MyHome Legrand – Szkło Grafitowe |
Oprócz wymienionych rozwiązań do sterowania oświetleniem system umożliwia również realizację sterowania roletami. Sterowanie to może być zrealizowane również za pomocą łączników do zabudowy lub w postaci osprzętu (rys. 6).
Nadajniki radiowe umożliwiają sterowanie poszczególnymi typami odbiorów jak oświetlenie czy rolety, natomiast do powiązania działania różnych typów funkcji w cztery scenariusze, służy sterownik scenariuszy. Tu również mamy dowolność, jeśli chodzi o wybór rodzaju urządzenia. Może być to pilot kieszonkowy, pilot jak do TV, czujniki ruchu, płyty dotykowe lub w postaci osprzętu (rys. 7).
Rys. 6. Łącznik do rolet MyHome Legrand – Celiane Stal Szlachetna | Rys. 7. Sterownik scenariuszy MyHome Legrand – Celiane Skóra Camel |
Kolejnym ważnym elementem w systemie są również nakładki na gniazdo do zdalnego włączania urządzeń przenośnych (rys. 4). Dzięki temu rozszerzeniu każde dowolne urządzenie zewnętrzne może być powiązane w system sterowania.
Dla zachowania bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców, system umożliwia realizację automatycznego zapobiegania wypadkom losowym, jak zalanie wodą, wyciek gazu, czy pożar. Czujniki techniczne (rys. 8) powiązane z elementami wykonawczymi, mogą skutecznie ustrzec domowników przed najbardziej typowymi nieszczęśliwymi zdarzeniami.
Dla zapewnienia użytkownikowi pełnej swobody, całość systemu można nadzorować i kontrolować również przy wykorzystaniu internetu. Nowe rozwiązania bezprzewodowe ZigBee® są tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej. Po większe możliwości sięgniemy w systemie magistralnym, ale już na tym poziomie możemy uzyskać satysfakcjonujące użytkownika rezultaty, przy nieznacznie większej wiedzy instalatora.
Rys. 8. Czujnik zalania w zestawie z nadajnikiem radiowym MyHome Legrand:
REKLAMA |
REKLAMA |