Bezprzewodowa automatyka domowa MyHome Legrand Radio Zigbee® - INTELIGENTNY DOM - AUTOMATYKA DOMOWA - ONNINEN - LEGRAND - ZIGBEE - CELIANE - MYHOME
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Bezprzewodowa automatyka domowa MyHome Legrand Radio Zigbee®
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezprzewodowa automatyka domowa MyHome Legrand Radio Zigbee®

Technologia radiowa w automatyce domowej zyskuje coraz większe znaczenie i znajduje coraz więcej zastosowań w inteligentnych instalacjach. Jest też kilka istotnych powodów zastosowania technologii radiowej ZigBee® w nowych produktach systemu MyHome Legrand – Celiane. Technologia ZigBee® bazuje na częstotliwości radiowej 2,4 GHz, zapewniającej realizację niezawodnej i łatwej w użyciu komunikacji.

MyHome Legrand ZigBee®

ZigBee® to powszechny międzynarodowy standard, który umożliwia efektywną realizację sterowania inteligentnym domem, jak również możliwość rozbudowy systemu o przewodowe rozwiązania z magistralą sterującą BUS/ SCS. Inną zaletą będącą konsekwencją stosowania technologii ZigBee®, jest wydłużenie długości życia baterii sterowników od 3 do 5 lat oraz tzw. struktura „mesh” (sieciowa). Praca urządzeń w strukturze sieciowej sprawia, że w przypadku awarii jednego elementu, sygnał sterujący wybiera inną dostępną drogę, by wykonać polecenie nadajnika (rys. 1). Ta ogromna zaleta stała się przyczyną wypierania dotychczas stosowanych rozwiązań radiowych w systemach automatyki domowej.

Realizacja inteligentnego domu przy wykorzystaniu systemu MyHome Legrand ma pomóc użytkownikowi nie tylko zaoszczędzić pieniądze i czas, ale również stworzyć środowisko bardziej ekologiczne, bezpieczne i tańsze w utrzymaniu. Firma Legrand stworzyła swój własny profil w standardzie ZigBee®, co oznacza przejęcie odpowiedzialności za działanie systemu zbudowanego wyłącznie z produktów Legrand.

Rys. 1. Sieciowa struktura pracy urządzeń MyHome w technologii ZigBee®:

Sieciowa struktura pracy urządzeń MyHome w technologii ZigBee®:

Jakie może być zastosowanie systemu MyHome Legrand w technologii, ZigBee®?

Jest to przede wszystkim podniesienie standardów remontowanych tradycyjnych instalacji w inteligentne oraz budowania nowych inteligentnych instalacji wyposażonych w proste funkcje automatyczne. Jest też kilka istotnych powodów zastosowania technologii radiowej ZigBee® w nowych produktach systemu MyHome Legrand – Celiane. Technologia ZigBee® bazuje na częstotliwości radiowej 2,4 GHz, zapewniającej realizację niezawodnej i łatwej w użyciu komunikacji. Instalacja taka może być wykonana przez każdego instalatora pracującego dotychczas z tradycyjną instalacją elektryczną. Okablowanie niczym nie różni się od tradycyjnego z tą różnicą, że jest mniej skomplikowane a konfiguracja odbywa się za pomocą zwykłego przycisku. Przy wykonywaniu automatyki radiowej nie ma potrzeby instalacji dodatkowej rozdzielnicy a najważniejszą zaletą jest duża elastyczność w realizacji sterowania.

Elementy systemu My Home Legrand ZigBee®

Podstawowym elementem systemu MyHome Legrand w technologii ZigBee® są łączniki oświetlenia w wersji pojedynczej i podwójnej (rys. 2). 

Mogą to być zarówno łączniki w wersji osprzętowej lub do montażu na zewnątrz budynku, do zabudowy w obudowie lampy czy suficie podwieszanym (rys. 3).

Łącznik podwójny 2 x 1000 W MyHome Legrand – Celiane Skóra Bordo Łącznik uniwersalny 2500 W MyHome Legrand do zabudowy w suficie
Rys. 2 Łącznik podwójny 2 x 1000 W
 
MyHome Legrand – Celiane Skóra Bordo
Rys. 3 Łącznik uniwersalny 2500 W 
MyHome Legrand do zabudowy w suficie

Oprócz zwykłego włączania oświetlenia, możemy zastosować również ściemniacze uniwersalne z identyfikacją poziomu natężenia oświetlenia. Ściemniacze te mogą być wyposażone w płyty dotykowe w wykończeniach ze szkła kaolinowego, grafitowego lub tytanowego (rys. 5).

Wszystkie elementy wykonawcze systemu MyHome połączone na stałe z obciążeniem mogą być sterowane przez nadajniki radiowe. Nadajnik może być umieszczony w dowolnym miejscu i zainstalowany na ścianie bez puszek podtynkowych. Odległość między urządzeniami nie powinna przekraczać 150 m w otwartej przestrzeni a może zmniejszyć się do 15 m w najbardziej niekorzystnych warunkach. Przykładowo ściany działowe murowane mogą ograniczyć odległość do około 40% wartości maksymalnej.

Nakładka/łącznik na gniazdo  2P+Z MyHome LegrandRys. 5 Ściemniacz 300 W MyHome Legrand – Szkło Grafitowe
Rys. 4 Nakładka/łącznik na gniazdo 
2P+Z MyHome Legrand
Rys. 5 Ściemniacz 300 W MyHome Legrand – Szkło Grafitowe

Oprócz wymienionych rozwiązań do sterowania oświetleniem system umożliwia również realizację sterowania roletami. Sterowanie to może być zrealizowane również za pomocą łączników do zabudowy lub w postaci osprzętu (rys. 6). 

Nadajniki radiowe umożliwiają sterowanie poszczególnymi typami odbiorów jak oświetlenie czy rolety, natomiast do powiązania działania różnych typów funkcji w cztery scenariusze, służy sterownik scenariuszy. Tu również mamy dowolność, jeśli chodzi o wybór rodzaju urządzenia. Może być to pilot kieszonkowy, pilot jak do TV, czujniki ruchu, płyty dotykowe lub w postaci osprzętu (rys. 7).

Łącznik do rolet  MyHome Legrand – Celiane Stal Szlachetna  Sterownik scenariuszy  MyHome Legrand – Celiane Skóra Camel
Rys. 6. Łącznik do rolet 
MyHome Legrand – Celiane Stal Szlachetna
Rys. 7. Sterownik scenariuszy
MyHome Legrand – Celiane Skóra Camel

Kolejnym ważnym elementem w systemie są również nakładki na gniazdo do zdalnego włączania urządzeń przenośnych (rys. 4). Dzięki temu rozszerzeniu każde dowolne urządzenie zewnętrzne może być powiązane w system sterowania. 

Dla zachowania bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców, system umożliwia realizację automatycznego zapobiegania wypadkom losowym, jak zalanie wodą, wyciek gazu, czy pożar. Czujniki techniczne (rys. 8) powiązane z elementami wykonawczymi, mogą skutecznie ustrzec domowników przed najbardziej typowymi nieszczęśliwymi zdarzeniami.

Dla zapewnienia użytkownikowi pełnej swobody, całość systemu można nadzorować i kontrolować również przy wykorzystaniu internetu. Nowe rozwiązania bezprzewodowe ZigBee® są tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej. Po większe możliwości sięgniemy w systemie magistralnym, ale już na tym poziomie możemy uzyskać satysfakcjonujące użytkownika rezultaty, przy nieznacznie większej wiedzy instalatora.

Rys. 8. Czujnik zalania w zestawie z nadajnikiem radiowym MyHome Legrand:

Czujnik zalania w zestawie z nadajnikiem radiowym MyHome Legrand

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Onninen Sp. z o.o.
ul. Emaliowa 28, Warszawa
tel.  22 567 90 30
fax.  22 567 90 09
www.onninen.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl