Wszystkie panele operatorskie Astraada HMI Panel mają możliwość wymiany danych ze sterownikami marki Siemens. W zależności od wersji i modelu sterownika panel operatorski może komunikować się z powyższymi urządzeniami wykorzystując odpowiedni driver komunikacyjny, wbudowany w oprogramowanie narzędziowe Astraada HMI CFG: MPI do komunikacji w sieciach szeregowych, oraz ProfiNet do wymiany danych w sieciach opartych o standard Ethernet.
Uruchomienie komunikacji musi jednak zostać poprzedzone odpowiednią konfiguracją drivera po stronie panelu oraz sterownika, a poniższy artykuł pokazuje, jak należy to wykonać w sposób prawidłowy w oprogramowaniu Astraada HMI CFG, tak aby możliwa była wymiana danych ze sterownikiem Siemens S7-1200. Dzięki temu rozwiązaniu automatyka przemysłowa zyskała fantastyczne narzędzie.
Konfiguracja portu w panelu realizowana jest z poziomu oprogramowania Astraada HMI CFG. Obsługę portu komunikacyjnego musimy dodać do panelu z poziomu Menadżera projektów. Klikając prawym klawiszem myszy na łącza i wybieramy opcję Dodaj łącze...
Po dodaniu nowego łącza należy określić jego nazwę, typ łącza (szeregowe lub Ethernet) oraz wybrać protokół, w jakim będzie realizowana komunikacja. W naszym przypadku aby nawiązać połącznie ze sterownikiem S7-1200 port oraz typ łącza musimy określić jako Ethernet. Z rozwijalnej listy musimy wybrać urządzenia, z którym będziemy się łączyć (w naszym przypadku Siemens AG) oraz driver, w którym będą wymieniane dane (SIMATIC S7 Ethernet). Jeśli status komunikacji ma być rejestrowany, musimy dodatkowo skonfigurować rejestr, w którym będzie on przechowywany. Ostatnim elementem, który należy skonfigurować, to czas, po jakim na ekranie panelu pojawi się monit informujący o braku połączenia na wskazanym porcie komunikacyjnym.
Po zdefiniowaniu typu łącza należy skonfigurować parametry, z jakimi panel będzie się łączył do sterownika. Realizowane jest to na zakładce Parametry okna Właściwości łącza i w naszym przypadku sprowadza się do podanie adresu IP sterownika, z którym będziemy się łączyć, a następnie portu, na którym będzie realizowana komunikacja (domyślnie 102) oraz adresu węzła w sieci ProfiNet.
Po konfiguracji drivera komunikacyjnego należy zdefiniować listę zmiennych wraz z adresami, o które panel będzie odpytywał sterownik. Jeśli lista taka jest gotowa, istnieje możliwość zaimportowania jej z pliku SCV bezpośrednio do projektu – w przypadku rozbudowanych aplikacji taka procedura znacząco skraca czas konfiguracji panelu i przygotowania aplikacji.
Aby skonfigurować listę zmiennych ręcznie, należy w oknie Menadżera projektu kliknąć dwukrotnie na obiekcie Tags dostępnym w drzewku projektu.
Zakresy obsługiwanych zmiennych prezentują poniższe tabele. Zmienne panelowe będą adresowane zgodnie z przyjętą notacją, wynikającą z wybranego przez nas drivera komunikacyjnego. Po dodaniu listy zmiennych i zbudowaniu ekranów operatorskich, aplikację należy wgrać do panela. Należy pamiętać, że aby komunikacja działała prawidłowo, adresy IP panela operatorskiego oraz sterownika muszą być z tej samej klasy, a urządzenia muszą pracować w tej samej podsieci.
Przykładowe konfiguracje oraz dokumentację techniczną opisującą komunikację w innych protokołach można bezpłatnie pobrać z serwisu platforma.astor.com.pl
REKLAMA |
REKLAMA |