Wymiana danych ze sterownikami Siemens - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - PANELE OPERATORSKIE - ASTRAADA HMI - EKRANY OPERATORSKIE - STEROWNIKI PRZEMYSŁOWE - SIEMENS S7-1200
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Wymiana danych ze sterownikami Siemens
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wymiana danych ze sterownikami Siemens

fot. ASTOR

Wszystkie panele operatorskie Astraada HMI Panel mają możliwość wymiany danych ze sterownikami marki Siemens. W zależności od wersji i modelu sterownika panel operatorski może komunikować się z powyższymi urządzeniami wykorzystując odpowiedni driver komunikacyjny, wbudowany w oprogramowanie narzędziowe Astraada HMI CFG: MPI do komunikacji w sieciach szeregowych, oraz ProfiNet do wymiany danych w sieciach opartych o standard Ethernet.

Uruchomienie komunikacji musi jednak zostać poprzedzone odpowiednią konfiguracją drivera po stronie panelu oraz sterownika, a poniższy artykuł pokazuje, jak należy to wykonać w sposób prawidłowy w oprogramowaniu Astraada HMI CFG, tak aby możliwa była wymiana danych ze sterownikiem Siemens S7-1200. Dzięki temu rozwiązaniu automatyka przemysłowa zyskała fantastyczne narzędzie.

I. Dodanie nowego łącza

Konfiguracja portu w panelu realizowana jest z poziomu oprogramowania Astraada HMI CFG. Obsługę portu komunikacyjnego musimy dodać do panelu z poziomu Menadżera projektów. Klikając prawym klawiszem myszy na łącza i wybieramy opcję Dodaj łącze...

Dodaj łącze...

II. Konfiguracja typu łącza

Po dodaniu nowego łącza należy określić jego nazwę, typ łącza (szeregowe lub Ethernet) oraz wybrać protokół, w jakim będzie realizowana komunikacja. W naszym przypadku aby nawiązać połącznie ze sterownikiem S7-1200 port oraz typ łącza musimy określić jako Ethernet. Z rozwijalnej listy musimy wybrać urządzenia, z którym będziemy się łączyć (w naszym przypadku Siemens AG) oraz driver, w którym będą wymieniane dane (SIMATIC S7 Ethernet). Jeśli status komunikacji ma być rejestrowany, musimy dodatkowo skonfigurować rejestr, w którym będzie on przechowywany. Ostatnim elementem, który należy skonfigurować, to czas, po jakim na ekranie panelu pojawi się monit informujący o braku połączenia na wskazanym porcie komunikacyjnym.

Konfiguracja typu łącza

III. Konfiguracja parametrów łącza

Po zdefiniowaniu typu łącza należy skonfigurować parametry, z jakimi panel będzie się łączył do sterownika. Realizowane jest to na zakładce Parametry okna Właściwości łącza i w naszym przypadku sprowadza się do podanie adresu IP sterownika, z którym będziemy się łączyć, a następnie portu, na którym będzie realizowana komunikacja (domyślnie 102) oraz adresu węzła w sieci ProfiNet.

Konfiguracja parametrów łącza

IV. Budowanie listy zmiennych i ekranów operatorskich

Po konfiguracji drivera komunikacyjnego należy zdefiniować listę zmiennych wraz z adresami, o które panel będzie odpytywał sterownik. Jeśli lista taka jest gotowa, istnieje możliwość zaimportowania jej z pliku SCV bezpośrednio do projektu – w przypadku rozbudowanych aplikacji taka procedura znacząco skraca czas konfiguracji panelu i przygotowania aplikacji.

Aby skonfigurować listę zmiennych ręcznie, należy w oknie Menadżera projektu kliknąć dwukrotnie na obiekcie Tags dostępnym w drzewku projektu.

Aby skonfigurować listę zmiennych ręcznie, należy w oknie Menadżera projektu kliknąć dwukrotnie na obiekcie Tags dostępnym w drzewku projektu.

Zakresy obsługiwanych zmiennych prezentują poniższe tabele. Zmienne panelowe będą adresowane zgodnie z przyjętą notacją, wynikającą z wybranego przez nas drivera komunikacyjnego. Po dodaniu listy zmiennych i zbudowaniu ekranów operatorskich, aplikację należy wgrać do panela. Należy pamiętać, że aby komunikacja działała prawidłowo, adresy IP panela operatorskiego oraz sterownika muszą być z tej samej klasy, a urządzenia muszą pracować w tej samej podsieci.

Budowanie listy zmiennych i ekranów operatorskich

Przykładowe konfiguracje oraz dokumentację techniczną opisującą komunikację w innych protokołach można bezpłatnie pobrać z serwisu platforma.astor.com.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl