Efektywny system klasy CMMS dla działów utrzymania ruchu - PRODUKCJA - SCADA - ERP - AUTOMATYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH - ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ - HISTORIAN - APLIKACJE KLASY ERP - UTRZYMANIE RUCHU - MES/EMI - PROFESAL MAINTENANCE - CMMS - PARK MASZYNOWY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Efektywny system klasy CMMS dla działów utrzymania ruchu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Efektywny system klasy CMMS dla działów utrzymania ruchu

fot. www.mpc.wavin.com

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na systemy wspomagające pracę służb utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych, firma ASTOR oferuje rozwiązanie Profesal Maintenance będące systemem klasy CMMS zbudowanym w oparciu o Biznesową Platformę Informatyczną Profesal.

Model parku maszynowego

Profesal Maintenance pozwala na pełne odwzorowanie struktury parku maszynowego w systemie i skuteczne zarządzanie wszystkimi dostępnymi zasobami. Dzięki wykorzystaniu struktur drzewiastych, użytkownicy systemu są w stanie szybko zamodelować i wyszukać elementy instalacji oraz określić jakie urządzenia wchodzą w skład stanowiska, dla którego zgłoszono awarię bądź zaplanowano zadanie remontowe.

Efektywność napraw

Szybki dostęp do informacji związanych z danym urządzeniem znacząco zwiększa efektywność pracy. Pracownik utrzymania ruchu, jeszcze przed przystąpieniem do naprawy bądź przeglądu urządzenia, może przejrzeć cyfrową dokumentację instalacji oraz prześledzić historię powiązanych zgłoszeń serwisowych i sposobów ich rozwiązania. Użytkownik systemu może także sprawdzić, czy awaria o podobnych symptomach miała już miejsce i przez kogo oraz w jaki sposób została usunięta. Jest to możliwe dzięki raportom dotyczącym instalacji oraz sukcesywnie tworzonej przez pracowników bazie wiedzy.

Szerokie możliwości integracji systemu

Rys. 1. Szerokie możliwości integracji systemu

Rozbudowany moduł obsługi zgłoszeń serwisowych pozwala na szybki przepływ informacji od dyspozytorów do serwisantów. Intuicyjny interfejs pozwala na natychmiastowe dostarczenie służbom krótkiego opisu zaistniałej awarii, a także informacji o jej typie i stopniu krytyczności. Po wykonaniu czynności serwisowych pracownik zmienia status zgłoszenia serwisowego na „wykonany" i dopisuje notatkę o sposobie rozwiązania problemu oraz rejestruje czas, który został zużyty na usunięcie awarii.

Planowanie pracy

W przypadku zadań planowanych, takich jak remonty i przeglądy okresowe maszyn, Profesal Maintenance dostarcza wygodne narzędzia pozwalające na harmonogramowanie zadań cyklicznych i jednorazowych. System umożliwia obsługę trybu pracy zmianowej i planowanie dostępności pracowników w wybranym przedziale czasu. Dzięki temu, kierownik działu utrzymania ruchu już w momencie planowania obsady zadań otrzymuje informacje o dostępności poszczególnych pracowników w zadanym horyzoncie czasowym. System pozwala na przechowywanie wielu informacji o pracownikach, a także o przebytych przez nich szkoleniach, posiadanych uprawnieniach i kwalifikacjach. Dzięki temu osoba tworząca harmonogram pracy na dany okres może w optymalny sposób zaplanować zadania, przydzielając odpowiednie osoby do odpowiednich prac, minimalizując w ten sposób czas i koszt wykonywania zadania.

Baza wiedzy

Profesal Maintenance umożliwia gromadzenie i przechowywanie różnego rodzaju informacji związanych z instalacją. Począwszy od dokumentacji cyfrowej poszczególnych urządzeń, po artykuły bazy wiedzy, pojedyncze notatki i rozbudowane raporty. Wartościową funkcją systemu jest możliwość wiązania wszelkiego rodzaju plików z elementami zamodelowanej instalacji, np. programów do sterowników PLC, plików licencyjnych, wersji firmware, zdjęć i innych.

Interfejs aplikacji klienckiej Profesal Maintenance

Rys. 2. Interfejs aplikacji klienckiej Profesal Maintenance

Raportowanie

System zapewnia kadrze kierowniczej dostęp do szerokiej gamy raportów informujących o najczęściej występujących awariach, urządzeniach, na których konkretny typ awarii występuje najczęściej i wielu innych, podlegających modyfikacji zgodnie z potrzebami firmy. Informacje płynące z raportów zasilanych danymi z systemu Profesal Maintenance pozwalają na wnikliwą analizę przyczyn i kosztów generowanych przez awarie. Dzięki tym informacjom, mogą zostać wypracowane metody zapobiegania powstawaniu zdiagnozowanych awarii i dobre praktyki, które zredukują straty finansowe przedsiębiorstwa wynikające z powtarzających się przestojów. Analizując awaryjność poszczególnych elementów instalacji można otrzymać informacje o urządzeniach, które psują się najczęściej i odpowiednio zaplanować nowe inwestycje.

Rozbudowa i integracja

Jedną z głównych zalet systemu jest jego wysoki stopień konfigurowalności, który pozwala przeszkolonym użytkownikom na tworzenie własnych dedykowanych profili, rozbudowanych formularzy i raportów. Możliwa jest także integracja Profesal Maintenance z systemami SCADA, MES, Historian i ERP. Dzięki temu działające już systemy zyskują nowe funkcjonalności pozwalające na efektywniejszą pracę służb utrzymania ruchu. Przykładowo:

  • integracja z systemem SCADA umożliwi szybkie zgłaszanie awarii przez operatora z poziomu obsługiwanego panelu,
  • w przypadku integracji z systemem MES wszystkie awarie i przestoje zostają zarejestrowane automatycznie, dzięki czemu pracownicy utrzymania ruchu mogą szybciej przystąpić do naprawy,
  • integrując system z przemysłową bazą danych Historian, możliwe jest automatyczne tworzenie zadań związanych z przeglądami i remontami maszyn.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Poka Yoke
Myślę, że dla utrzymania ruchu ważne byłoby również wprowadzenie metod umożliwiających unikania błędów w procesie. O tym mówi m.in. system poka-yoke, który warto wprowadzić nie tylko w firmach produkcyjnych. Tutaj https://cgrowth.pl/portfolio-item/poka-yok
e-czyli-uniknac-bledow-procesie/ możecie znaleźć informację o szkoleniach z tego zakresu - moim zdaniem warto się tym zainteresować.
No avatar
Przemek z QRmaint
New in Town! Zapraszam do wypróbowania systemu QRmaint.pl CMMS
Przetestuj za darmo i wybierz lepszy:)
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl