Sieć na „okrągło” - podnoszenie dostępności systemów automatyki - AUTOMATYKA - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA - SIECI - ETHERNET - ASTRAADA NET
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Sieć na „okrągło” - podnoszenie dostępności systemów automatyki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sieć na „okrągło” - podnoszenie dostępności systemów automatyki

fot. ASTOR

Sterowniki PLC, układy I/O, panele operatorskie, serwery, stacje operatorskie – większość tych urządzeń komunikuje się między sobą przy użyciu sieci Ethernet. Niektóre z urządzeń posiadają nawet zwielokrotnione interfejsy komunikacyjne. Im struktura połączonych urządzeń bardziej rozproszona i rozbudowana, a przesyłane dane bardziej istotne dla prowadzenia procesu, tym większa odpowiedzialność spoczywa na urządzeniach pośredniczących i kablach komunikacyjnych tworzących sieć.

Bez dogłębnej analizy można stwierdzić, że warto w takich przypadkach zainstalować rozwiązania sieciowe bardziej niezawodne od prostych biurowych elementów, gdzie czasowa utrata połączenia jest utrudnieniem, ale przeważnie nie generuje dużych strat finansowych.

Wśród zaawansowanych urządzeń przemysłowych – przełączników sieci Ethernet (switch) na szczególną uwagę zasługują rozwiązania Astraada Net z serii JET-NET-4010/4510/5010G/5428G. Charakteryzują się one atrakcyjną ceną i oferują zaawansowane możliwości pozwalające na podniesienie niezawodności sieci. Podstawową cechą (dostępną również w prostszych modelach tej serii) jest możliwość podłączenia zasilania z niezależnych źródeł. Jednak jedną z najbardziej istotnych cech jest możliwość tworzenia redundantnych połączeń sieciowych typu Ring.

Struktura połączenia typu Ring (pierścienia) – w przeciwieństwie do połączenia kilku przełączników pracujących w układzie gwiazdy – wykazuje znacznie większą odporność na pojedyncze uszkodzenie połączenia pomiędzy przełącznikami. W układzie gwiazdy zerwanie połączenia to brak transmisji, w przypadku połączenia typu Ring to jedynie krótkotrwała przerwa, potrzebna na odblokowanie połączenia rezerwowego. „Zestawienie” rezerwowej drogi komunikacyjnej zajmuje przełącznikom Astraada Net mniej niż 5 ms, co dla większości urządzeń sieciowych podłączonych do przełączników jest czasem niezauważalnym i nie wpływa na ciągłość procesu. Bardzo krótki czas przełączenia rezerwowej linii komunikacyjnej jest jednym z wyróżników przełączników Astraada Net.

Topologia pierścienia zbudowana w oparciu o switche Astraada Net

 

Rys. 2. Topologia pierścienia zbudowana w oparciu o switche Astraada Net

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl