Sieć na „okrągło” - podnoszenie dostępności systemów automatyki - AUTOMATYKA - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA - SIECI - ETHERNET - ASTRAADA NET
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Sieć na „okrągło” - podnoszenie dostępności systemów automatyki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sieć na „okrągło” - podnoszenie dostępności systemów automatyki

fot. ASTOR

Sterowniki PLC, układy I/O, panele operatorskie, serwery, stacje operatorskie – większość tych urządzeń komunikuje się między sobą przy użyciu sieci Ethernet. Niektóre z urządzeń posiadają nawet zwielokrotnione interfejsy komunikacyjne. Im struktura połączonych urządzeń bardziej rozproszona i rozbudowana, a przesyłane dane bardziej istotne dla prowadzenia procesu, tym większa odpowiedzialność spoczywa na urządzeniach pośredniczących i kablach komunikacyjnych tworzących sieć.

Bez dogłębnej analizy można stwierdzić, że warto w takich przypadkach zainstalować rozwiązania sieciowe bardziej niezawodne od prostych biurowych elementów, gdzie czasowa utrata połączenia jest utrudnieniem, ale przeważnie nie generuje dużych strat finansowych.

Wśród zaawansowanych urządzeń przemysłowych – przełączników sieci Ethernet (switch) na szczególną uwagę zasługują rozwiązania Astraada Net z serii JET-NET-4010/4510/5010G/5428G. Charakteryzują się one atrakcyjną ceną i oferują zaawansowane możliwości pozwalające na podniesienie niezawodności sieci. Podstawową cechą (dostępną również w prostszych modelach tej serii) jest możliwość podłączenia zasilania z niezależnych źródeł. Jednak jedną z najbardziej istotnych cech jest możliwość tworzenia redundantnych połączeń sieciowych typu Ring.

Struktura połączenia typu Ring (pierścienia) – w przeciwieństwie do połączenia kilku przełączników pracujących w układzie gwiazdy – wykazuje znacznie większą odporność na pojedyncze uszkodzenie połączenia pomiędzy przełącznikami. W układzie gwiazdy zerwanie połączenia to brak transmisji, w przypadku połączenia typu Ring to jedynie krótkotrwała przerwa, potrzebna na odblokowanie połączenia rezerwowego. „Zestawienie” rezerwowej drogi komunikacyjnej zajmuje przełącznikom Astraada Net mniej niż 5 ms, co dla większości urządzeń sieciowych podłączonych do przełączników jest czasem niezauważalnym i nie wpływa na ciągłość procesu. Bardzo krótki czas przełączenia rezerwowej linii komunikacyjnej jest jednym z wyróżników przełączników Astraada Net.

Topologia pierścienia zbudowana w oparciu o switche Astraada Net

 

Rys. 2. Topologia pierścienia zbudowana w oparciu o switche Astraada Net

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl