Duże jest w Polsce zainteresowanie inteligentnymi systemami?
Zaczęliśmy się tym interesować niecałe 20 lat temu. Myśleliśmy, że dopiero około roku 2004 stanie się to interesem dochodowym. Jednak już w 2000 roku wzmogło się zainteresowanie rynku. Dynamika rozwoju jest bardzo duża.
Nie jest jednak taka jak w Niemczech?
Blokadą jest głównie niewiedza społeczeństwa. Ludzie nie kupiliby sobie telewizora bez pilota, a do włącznika mogą podejść. Nie kupiliby samochodu bez klimatyzacji czy ABS-u, jednak własny dom traktują inaczej.
Czy elektrycy znają systemy inteligentne?
Elektrycy, którzy nie znają inteligentnych systemów na pewno zniechęcają do nich potencjalnych klientów i w ten sposób zachowują pracę. Wystarczyłoby jednak pół godziny, by elektryk zrozumiał, o co chodzi w takiej instalacji. W rzeczywistości połączenie drutów i układanie jest nawet łatwiejsze.
Organizujemy bezpłatne szkolenia dla elektryków. Po ukończeniu szkolenia mogą zarobić nawet do 20% więcej.
Duże jest zainteresowanie szkoleniami?
Zwykle w szkoleniu uczestniczy nie więcej niż 4-6 osób, a organizujemy je z różną częstotliwością, w sumie około 20 rocznie. Liczymy na to, że elektryk, który pozna inteligentny system będzie go proponował swoim klientom.
Ma większą szansę na zlecenie, coraz częściej ludzie poszukują nowoczesnych rozwiązań.
Tak dość duża grupa klientów to ludzie, którym zależy na oszczędzaniu energii czy to ze względów ekonomicznych, czy ekologicznych. Ta instalacja pozwala na znaczną redukcję zużycia energii.
Ile można zaoszczędzić?
Nie ma tu uczciwej odpowiedzi. W zależności od tego, jaki przyjmiemy poziom marnotrawstwa. Jeśli ktoś bardzo pilnuje pracy urządzeń, zaoszczędzi niewiele, ale jeśli nie pamięta o tym, by wyłączyć grzejnik, gdy otwiera okno czy zdarza mu się zostawić zapalone światło w łazience to oszczędności mogą wynieść nawet 70-80%.
Klienci twierdzą, że po zainstalowaniu magistrali, przy tym samym trybie życia zyskują ok. 30-40% na opłatach za energię.
Wszystkie elementy instalacji przez Was proponowanej są produkowane przez niemiecką firmę Gira. Czy można za jakiś czas dołączyć do niej elementy innych firm?
Jest to instalacja KNX, która jako jedyna posiada aprobatę europejską, amerykańską i chińską. W stowarzyszeniu EIB/KNX działa ponad 100 firm, których elementy są ze sobą kompatybilne.
Jakie są koszty założenia inteligentnej instalacji?
W zależności od tego, jakich materiałów stosuje się do budowy, jest to najczęściej od 1,5-2%. W przypadku remontu będzie to kwota nieco wyższa, choć nie sądzę, by wyniosło powyżej 5%.
Czy współpracujecie z architektami na etapie budowania?
Architekci mówią jak dane urządzenie ma się prezentować. Z reguły nie ma przeszkód, bo nasze urządzenia są bardzo elastyczne, jeśli chodzi o design.
Na życzenie organizujemy szkolenia dla architektów, a także bierzemy udział w różnych konferencjach organizowanych dla projektantów wnętrz.
Jaki inwestor jest najbardziej zainteresowany inteligentnymi systemami?
Developerzy z pewnością najmniej. Ludzie kupując mieszczanie, czy dom patrzą na złote klamki i marmurowe posadzki, a nie to, co daje im rzeczywisty komfort.
Jak dotąd najwięcej zleceń pochodzi od klienta indywidualnego. Trochę biurowców. Mniejsza część dotyczy budynków publicznych.
Dla dużych firm mamy atrakcyjną ofertę. Jeden administrator za pośrednictwem internetu może zawiadować kilkoma lub kilkunastoma budynkami.
Dziękuję za rozmowę.
Źródło: chronmyklimat.pl
|
REKLAMA |
REKLAMA |