Nowoczesne projektowanie stanowisk zrobotyzowanych - PROJEKTOWANIE - ROBOTYKA - MODELE 3D - KAWASAKI - ROBOTY PRZEMYSŁOWE - STANOWISKA ZROBOTYZOWANE - PC-ROSET - K-ROSET
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Nowoczesne projektowanie stanowisk zrobotyzowanych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowoczesne projektowanie stanowisk zrobotyzowanych

fot. ASTOR

Firma Kawasaki dostarcza roboty przemysłowe od ponad 40 lat. W tym czasie ciągle rozwija swoje konstrukcje dbając, aby zawsze stały na jak najwyższym poziomie. Rozwojowi podlegają nie tylko maszyny, ale również narzędzia wspierające tworzenie i zarządzanie zrobotyzowanymi stanowiskami. Kawasaki oferując nowy kontroler serii E zadbało, aby również narzędzia symulacyjne podążały za zmianami.

Roboty z kontrolerami serii C i D wyposażone były w narzędzie zwane PC-Roset, które umożliwiało symulację i analizę stanowiska jeszcze na etapie koncepcyjnym. Najnowsza linia robotów wyposażona w kontrolery serii E uzupełniona została o oprogramowanie K-Roset – nowoczesny odpowiednik PC-Roset’a.

K-Roset umożliwia symulację trajektorii ruchu robota, analizę czasu cykli, kontrolę kolizji oraz analizę możliwych pozycji umieszczenia robota na stanowisku. To wszystko pozwala na optymalizację stanowiska bez kosztownych testów na rzeczywistym obiekcie, a jedynie na realistycznym modelu elektronicznym. Możliwość pisania i symulacji programów, a następnie szybkiego ich przenoszenia na robota, przyśpiesza proces tworzenia i rozwijania aplikacji, co wydatnie skraca czas potrzebny na oddanie gotowego stanowiska. Dzięki bardziej intuicyjnemu interfejsowi wszystko to można wykonać dużo szybciej i jeszcze prościej niż w oprogramowaniu PC-Roset. Blisko 100% zgodność wyników symulacji z rzeczywistymi parametrami robota została uzyskana dzięki zastosowaniu emulatora kontrolera robota. K-Roset wyposażony jest w moduł PC-AS, będący emulatorem systemu pracującego na kontrolerze robota. Dzięki temu symulacja polega na faktycznym wykonaniu programu na komputerze przy zachowaniu parametrów kontrolera.

Nowe oprogramowanie ma znacznie poszerzone możliwości. K-Roset pozwala na umieszczenie w jednej aplikacji do 10 robotów i jednoczesną ich symulację. Mocno popracowano również nad grafiką w programie. Wykonana symulacja może zostać zapisana jako film, dzięki czemu jest łatwa do zaprezentowania. Program umożliwia również łatwy zapis zrzutów ekranu.

Zmieniony również został sposób tworzenia modeli oraz ich importu. Wbudowany edytor modeli 3D ma znacznie większe możliwości, niż ten z PC-Roset. Kolejną zaletą jest zmiana podstawowego formatu importowanych modeli na STL. Następną istotną zmianą jest zastosowanie struktury umożliwiającej rozbudowę K-Roset o kolejne funkcje w postaci wtyczek. Zasób tych doinstalowywanych opcji będzie ciągle rozbudowywany i dostarczany użytkownikom w miarę potrzeb. Jedną z pierwszych wtyczek jest narzędzie do definiowania przez użytkownika widoków, do których może się odwołać w dowolnym momencie symulacji. Kolejnym przykładem takiego narzędzia jest kreator dodatkowych osi. Dodatkowe osie mogą zostać dodane krok po kroku w sposób analogiczny do postępowania w rzeczywistym kontrolerze, lub automatycznie z wykorzystaniem kreator.

Okno programu K-Roset

Fot. Okno programu K-Roset

K-Roset to program, który znajduje zastosowanie zarówno u integratora systemu w fazie opracowywania koncepcji stanowiska, jak również u użytkownika w czasie korzystania z gotowego stanowiska.

Zdjęcia, filmy oraz wyniki analizy stanowiska i symulacji pracy robota mogą być bardzo istotnym uzupełnieniem oferty składanej przez integratora systemu. Możliwość programowania offline oraz „bezkarnego” wprowadzania i testowania zmian w programie robota, bez zatrzymywania rzeczywistej aplikacji, jest zaletą, z której chętnie korzystają zarówno użytkownicy, jak i integratorzy.

W celu zapewnienia wszystkim korzystającym z K-Roset jak najlepszego wsparcia produkt ten jest licencjonowany. Istnieją trzy wersje licencji, każda z nich wymaga zarejestrowania się. Wersja Light jest to bezterminowa i bezpłatna wersja przypisana do konkretnego komputera. Pozwala ona na korzystanie z ograniczonej liczby narzędzi pakietu K-Roset. Kolejna możliwość korzystania z K-Roset to pełna i bezpłatna wersja na okres dwóch miesięcy. Ta licencja również wymaga zarejestrowania się i przypisana jest do komputera. Pozwala ona zapoznać się z pełną gamą narzędzi i poznać prawdziwe możliwości oprogramowania K-Roset. Ograniczeniem jest czas użytkowania. Wersja ta jest aktywna przez dwa miesiące. Następnie można otrzymać licencję Light lub zakupić pełną wersję.

Trzecia wersja to licencja na pełną wersję K-Roset. Jest to płatna licencja w postaci klucza sprzętowego. Umożliwia korzystanie z K-Roset bezterminowo na dowolnym komputerze, który aktualnie ma zainstalowany klucz. W celu uzyskania każdej z licencji wymagany jest kontakt z firma ASTOR.

Trzy typy licencji pozwalają na wykorzystanie K-Roset’a dokładnie w takim zakresie, jaki jest potrzebny danej firmie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Firma ASTOR chętnie udziela porad związanych zarówno z robotami Kawasaki, jak również udostępnia K-Roset oraz wspiera i prowadzi szkolenia z obsługi tego narzędzia.

Zachęcam do kontaktu z firmą ASTOR, przetestowania narzędzia K-Roset i stosowania go w celu lepszego, szybszego i tańszego projektowania stanowisk zrobotyzowanych.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Potwierdzam to co napisałem porzednio- Postęp techniczny w tej dziedzinie jest bardzo ogromny. Mnie jako technologowi wydaje się, że ważne tu jest rownież wspólpraca odpowiednich systemów, które powodowały by wwydobycie detalu o dowolnym kształcie zoorientowanie go w przestrzeni i ustawienie w odpowiednim miejscu gotowego do obróbki. Chodzi o coś podobnego co opisałem wartykule:
Udana próba wspólpracy systemu
MSA 80 z robotem IRb -60 ).
Piszę coś podobnego, bo tu miały szansę jedynie feromagnetyki.
Może byłoby możliwe wykorzystanie kamery - pierwsze próby - systemu analizy obrazu dla robota przemysłowego były przez nas przeprowadzone - co zostanie przez nas opisane w w komentarzu do naszego artykułu: Udana próba wspólpracy systemu MSA 80 z robotem IRb -60 ).
No avatar
danbog
Postęp techniczny w tej dziedzinie jest bardzo ogromny.
Oceniam to z pozycji - jednego z twórców stanowiska zrobotyzowanego (40 lat temu)
w ITBM Politechniki Częstochowskiej ( artykuł : Udana próba wspólpracy systemu
MSA 80 z robotem IRb -60 ).
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl