Port kart pamięci w sterowniku to widok, który nikogo już nie dziwi. Na karcie takiej można zapisać dane. No właśnie. Ale na co oprócz tego karta pozwala i do czego można ją w praktyce wykorzystać? Obsługa wymiennych nośników rozwiązuje wiele problemów, z jakimi spotykały się osoby serwisujące instalacje bezobsługowe i rozproszone.
Problem braku danych
Rozwiązaniem problemu okazało się lokalne składowanie danych wraz z metką czasową na kartach zainstalowanych w sterowniku. Po powrocie komunikacji pliki z danymi można było pobrać ze sterownika i uzupełnić nimi brakujące miejsca w bazie.
Luka w danych spowodowana utratą komunikacji
Zdanie, które wielu integratorów chciałoby powiedzieć do swoich klientów, do których trzeba jechać w celu aktualizacji programu w sterowniku. Zwykle jest to kłopotliwe, ponieważ należy klientowi udostępnić program sterujący, klucz licencyjny do oprogramowania narzędziowego, zmusić go do zainstalowania tegoż oprogramowania na komputerze, przeprowadzić przez telefon szkolenie z podłączania sterownika i wgrywania programu. Okazuje się jednak, że do klienta możemy wysłać kartę z wgranym programem, który będzie zabezpieczony przed nieautoryzowanym użyciem – pozwala na to specjalna funkcja w oprogramowaniu Cscape. Klient natomiast będzie musiał jedynie kartę zainstalować i restartować zasilanie w sterowniku. Po ponownym uruchomieniu sterownik wystartuje z nowym programem sterującym.
Wielu producentów maszyn, dając gwarancję na swoje produkty, określa w jakim środowisku i z jakimi parametrami maszyna ma pracować. Może zdarzyć się tak, że klient, chcąc podnieść wydajność linii, przyspiesza pracę maszyny, narażając ją na uszkodzenia oraz skracając jej żywotność. W celu monitorowania pracy maszyny oraz archiwizacji pojawiających się alarmów i ostrzeżeń można wykorzystać kartę pamięci.
Wszystkie pojawiające się alarmy zostaną automatycznie zapisane w pliku wraz z datą i godziną wystąpienia oraz potwierdzenia alarmu. Jeśli to nie wystarcza, odpowiednia konfiguracja panelu spowoduje wykonanie zrzutu z ekranu operatorskiego i zapisania go również na karcie pamięci. Dodatkowo funkcjonalność sterownika pozwala generować i drukować raport bezpośrednio do pliku zapisanego na karcie pamięci. Dzięki temu bez najmniejszego problemu możemy dokładnie prześledzić pracę maszyny.
Istnieje wiele aplikacji, które mogą wykonywać różne czynności bądź detale w zależności od tego, jak są ustawione i skonfigurowane. Szybkie przezbrojenie oraz parametryzacja pracy wymaga wielokrotnej zmiany nastaw kilkunastu czy kilkudziesięciu parametrów, co przy wprowadzaniu ręcznym mogło by zająć sporo czasu. Dlatego gotowe zestawy parametrów czy receptur mogą zostać przygotowane na komputerze, przegrane na kartę pamięci i z niej zaktualizowane w sterowniku. Znacząco przyspiesza to pracę oraz uniezależnia nas od komputera przy każdej wizycie na instalacji w celu parametryzacji pracy maszyny.
Sterowniki Horner APG z wbudowanym portem Ethernet w połączeniu z kartą pamięci mają możliwość obsługi funkcji serwera WWW. Karta pamięci wykorzystywana jest do przechowywania kodu stron internetowych, napisanego w dowolnym edytorze. Wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych daje możliwość zapisu i odczytu danych wprost ze sterownika. Możliwe jest również oglądanie plików z grafikami zapisanymi na katach pamięci, dzięki czemu – jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt – możemy wyświetlać w przeglądarce obraz z kamery podłączonej do sterownika.
REKLAMA |
REKLAMA |