Jak wykorzystać karty Micro SD? - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - KOMUNIKACJA - STEROWNIKI - STEROWANIE - ETHERNET - KARTA SD - TRANSMISJA DANYCH - HORNER APG - ZDALNE STEROWANIE - MICRO SD - LUKA W DANYCH
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Jak wykorzystać karty Micro SD?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak wykorzystać karty Micro SD?

fot. ASTOR

Port kart pamięci w sterowniku to widok, który nikogo już nie dziwi. Na karcie takiej można zapisać dane. No właśnie. Ale na co oprócz tego karta pozwala i do czego można ją w praktyce wykorzystać? Obsługa wymiennych nośników rozwiązuje wiele problemów, z jakimi spotykały się osoby serwisujące instalacje bezobsługowe i rozproszone.

Problem braku danych

Największym problemem w takich aplikacjach była utrata komunikacji z systemem nadrzędnym, który oprócz wizualizacji pracy obiektu odpowiedzialny był za zbieranie danych procesowych i składowanie ich w przemysłowych bazach danych. W momencie utraty komunikacji z układem oddalonym w bazie pojawiały się braki w danych, których w żaden sposób nie można było uzupełnić.

Rozwiązaniem problemu okazało się lokalne składowanie danych wraz z metką czasową na kartach zainstalowanych w sterowniku. Po powrocie komunikacji pliki z danymi można było pobrać ze sterownika i uzupełnić nimi brakujące miejsca w bazie.

Luka w danych spowodowana utratą komunikacji

Luka w danych spowodowana utratą komunikacji

„Może Pan sobie sam zaktualizować program w sterowniku”

Zdanie, które wielu integratorów chciałoby powiedzieć do swoich klientów, do których trzeba jechać w celu aktualizacji programu w sterowniku. Zwykle jest to kłopotliwe, ponieważ należy klientowi udostępnić program sterujący, klucz licencyjny do oprogramowania narzędziowego, zmusić go do zainstalowania tegoż oprogramowania na komputerze, przeprowadzić przez telefon szkolenie z podłączania sterownika i wgrywania programu. Okazuje się jednak, że do klienta możemy wysłać kartę z wgranym programem, który będzie zabezpieczony przed nieautoryzowanym użyciem – pozwala na to specjalna funkcja w oprogramowaniu Cscape. Klient natomiast będzie musiał jedynie kartę zainstalować i restartować zasilanie w sterowniku. Po ponownym uruchomieniu sterownik wystartuje z nowym programem sterującym.

Analiza pracy maszyn i urządzeń

Wielu producentów maszyn, dając gwarancję na swoje produkty, określa w jakim środowisku i z jakimi parametrami maszyna ma pracować. Może zdarzyć się tak, że klient, chcąc podnieść wydajność linii, przyspiesza pracę maszyny, narażając ją na uszkodzenia oraz skracając jej żywotność. W celu monitorowania pracy maszyny oraz archiwizacji pojawiających się alarmów i ostrzeżeń można wykorzystać kartę pamięci.

Wszystkie pojawiające się alarmy zostaną automatycznie zapisane w pliku wraz z datą i godziną wystąpienia oraz potwierdzenia alarmu. Jeśli to nie wystarcza, odpowiednia konfiguracja panelu spowoduje wykonanie zrzutu z ekranu operatorskiego i zapisania go również na karcie pamięci. Dodatkowo funkcjonalność sterownika pozwala generować i drukować raport bezpośrednio do pliku zapisanego na karcie pamięci. Dzięki temu bez najmniejszego problemu możemy dokładnie prześledzić pracę maszyny.

Receptury i parametry pracy – gotowe zestawy danych

Istnieje wiele aplikacji, które mogą wykonywać różne czynności bądź detale w zależności od tego, jak są ustawione i skonfigurowane. Szybkie przezbrojenie oraz parametryzacja pracy wymaga wielokrotnej zmiany nastaw kilkunastu czy kilkudziesięciu parametrów, co przy wprowadzaniu ręcznym mogło by zająć sporo czasu. Dlatego gotowe zestawy parametrów czy receptur mogą zostać przygotowane na komputerze, przegrane na kartę pamięci i z niej zaktualizowane w sterowniku. Znacząco przyspiesza to pracę oraz uniezależnia nas od komputera przy każdej wizycie na instalacji w celu parametryzacji pracy maszyny.

Potrzebuję zdalnego dostępu do sterownika

Sterowniki Horner APG z wbudowanym portem Ethernet w połączeniu z kartą pamięci mają możliwość obsługi funkcji serwera WWW. Karta pamięci wykorzystywana jest do przechowywania kodu stron internetowych, napisanego w dowolnym edytorze. Wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych daje możliwość zapisu i odczytu danych wprost ze sterownika. Możliwe jest również oglądanie plików z grafikami zapisanymi na katach pamięci, dzięki czemu – jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt – możemy wyświetlać w przeglądarce obraz z kamery podłączonej do sterownika.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl