Robotyzacja rozpoczęła się w zakładach motoryzacyjnych, ale obecnie dotyczy już wszystkich gałęzi przemysłu. Jak to wygląda w przemyśle spożywczym? W tym artykule przedstawię charakterystykę tego rodzaju zastosowań oraz omówię aktualne trendy i kierunki rozwoju robotów i robotyzacji w zakładach przemysłu spożywczego.
Zakłady spożywcze są bardzo wymagającym odbiorcą robotów przemysłowych, a to ze względu na charakter wykonywanych tam operacji, wymogi higieny i czystości oraz trudne warunki pracy robotów. Obecnie widoczny jest rozwój w kierunku zwiększonej wydajności i elastyczności. Wiąże się to z przejściem z systemów opartych o automaty do paletyzacji na systemy zrobotyzowane. Automaty paletyzujące są dedykowane tylko do realizacji konkretnego zadania. Stosując robota można w łatwy sposób przystosować go również do innych produktów i czynności.
Elastyczność jest szczególnie ważna przy realizacji krótkich serii. Wzrost wydajności osiąga się poprzez stosowanie niezawodnych robotów pracujących 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. W celu zwiększenia wydajności producencie oferują coraz szybsze i coraz precyzyjniejsze jednostki. Tendencją widoczną na rynku jest obniżanie czasów cyklu, tak aby robot był w stanie wykonać nawet 4 cykle na sekundę. Superszybkie roboty znajdują zastosowanie przy operacjach przenoszenia i pakowania małych produktów (batoniki, czekoladki, serki, saszetki) do opakowań jednostkowych lub zbiorczych.
Na rynku widać również coraz częstsze wykorzystanie systemów wizyjnych w połączeniu z robotem. Często stanowisko z takim systemem stosowane jest zarówno do kontroli jakości, jak i do przenoszenia lub paletyzacji. System wizyjny dokonuje kontroli, porównując zdjęcie danego produktu (punktów charakterystycznych) ze wzorcem, oraz określa położenia produktu i przesyła tą informację do robota. W ten sposób oszczędza się miejsce w zakładzie oraz skraca proces wytworzenia gotowego produktu podnosząc wydajność. To wszystko zmniejsza koszt jednostkowy produktu i poprawia jego konkurencyjność na rynku.
Nieustannie zwiększa się bezpieczeństwo stanowisk zrobotyzowanych. Dodatkowe uszczelnienia, specjalne smary, antyadhezyjne powierzchnie oraz specjalistyczne chwytaki i narzędzia sprawiają, że maszyna może pracować w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Co więcej, ma przy tym dużo mniejszy wpływ na jakość produktów, niż człowiek realizujący takie zadanie.
Zakup robota jest inwestycją, ma więc być opłacalny, a każda innowacja zwiększa tę opłacalność. Szybsze i precyzyjniejsze roboty w zakładzie produkcyjnym zmniejszają koszt produktu. Oszczędności uzyskuje się również zmniejszając ilość wadliwych produktów. Efektywne, elastyczne i niezawodne linie, w których skład wchodzą roboty, pozwalają na obniżenie kosztów magazynowania i płynne realizowanie zamówień. Oszczędza się przesuwając pracowników do realizacji innych zadań wymagających większych kwalifikacji, a prace uciążliwe i powtarzalne wykonuje robot.
Roboty stają się coraz powszechniejsze, więc ich cena spada. Obecnie większość robotów sprzedawana jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Istotnym czynnikiem obniżającym w ostatnich latach koszty inwestycji w roboty jest dobrze wyedukowane i posiadające duże doświadczenie środowisko polskich integratorów. Projektem, integracją i utrzymaniem mogą zająć się świetnie przygotowane do tego polskie firmy.
Firma ASTOR, dystrybutor robotów Kawasaki w Polsce ma w swojej ofercie całą serię robotów do zastosowań w przemyśle spożywczym. ASTOR oferuje również szereg modeli, które w łatwy sposób można przystosować do pracy z produktami spożywczymi.
Zapraszamy do kontaktu z firmą ASTOR. Chętnie przeprowadzimy dla Państwa analizę możliwości zastosowania robota w Państwa zakładzie oraz odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące robotów
w przemyśle spożywczym.
Zalety zastosowania robota w paletyzacji i pakowaniu:
REKLAMA |
REKLAMA |