Tania energia elektryczna - ENERGIA ELEKTRYCZNA - CENY ENERGII - ZUŻYCIE ENERGII
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Tania energia elektryczna
drukuj stronę
poleć znajomemu

Tania energia elektryczna

Awatar użytkownika
autor:

Media donoszą, że ceny energii elektrycznej znów pójdą w górę i to o 30% w ciągu 2 lat. Nie będę dziś przypominał powodów tego stanu rzeczy jednak w brew obiegowej opinii postaram się udowodnić, że energia elektryczna jest tania.

Prowadząc szkolenia mam okazję zapoznać się ze spojrzeniem społeczeństwa na kwestie energetyczne. Często na warsztatach pytam uczestników czy ich zdaniem energia elektryczna jest droga i tu średnio 95% odpowiada, że tak. Rozwijając temat pojawia się pytanie o średnią cenę kilowatogodziny energii i tu średnio 5-10% osób potrafi podać odpowiedni rząd wielkości. Dla mnie to pewna sprzeczność, jeżeli nie jesteśmy w stanie podać ceny dobra, które w naszej ocenie jest drogie? Większości osób sprawia problem także poprawne wymienienie urządzeń, które w domu zużywają najwięcej energii nie mówiąc już, że na palcach jednej ręki mógłbym policzyć osoby, które potrafiły w miarę poprawnie podać zużycie energii przez takie popularne urządzenia, z których korzystamy, na co dzień jak lodówka, telewizor, czy komputer. Oczywiście pojawiają się głosy, że rachunki są niezrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy.

Faktem jest jednak, że energii elektrycznej nie oszczędzamy, jako społeczeństwo, bo nas na nią stać a wydatków na nią nie odczuwamy znacząco w naszym portfelu -> wniosek: jest tania! Dlatego nie bardzo interesuje nas ile kosztuje kWh-a czy ile energii zużywają poszczególne urządzenia. Dla przykładu surowcem energetycznym, który rzeczywiście jest drogi są paliwa i osobiście nie znam kierowcy, który nie znałby ceny paliwa czy przybliżonego spalania samochodu, którym codziennie jeździ.

Bogdan Szymański, Źródło: http://solaris18.blogspot.com/

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (8)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
szanowny Panie,
Pana artykuł o źródłach światła to 10/10 i tego bym się trzymał bo wydaje sie że prawdy są trzy (tak twierdzi ksiądz tischner) albo kilka miliardów bo każdy jak d....... ma swoją. polecam również artykuł w polityce: http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1531213,1,jak&
#45;dajemy-sie-oglupiac.read

pozdrawiam
No avatar
Gość
"cena energii jest za wysoka i Pan o tym doskonale wie.maly agregat pradotworczy w domu i odzyskiwanie ciepla z chlodzenia silnika dla ogrzewania zapewnia rzeczywiste potrzeby a enea pozostanie zasilaniem awaryjnym. " jak??


@gościu: skąd zatem tak niskie zainteresowanie zmianą dostawcy wśród konsumentów? gdyby nie kosztowna kampania informacyjna URE mało kto by o tym słyszał... hahaha znasz procedurę i niby na kogo formir małapa wp.pl
No avatar
polonista ;)
"w brew" - pięknie Boguś!
No avatar
P.R.L.
Postawię problem inaczej. Jaki jest sens oszczędzania energii elektrycznej dostarczanej siecią ? Bo prąd dostarczony do sieci, jeśli nie zostanie zużyty to się zmarnuje - uleci w niebyt. Co innego, kiedy korzysta się z własnego akumulatora. W tym przypadku ważny jest każdy amper i wat. Dlatego uważam, że nie należy zachęcac do oszczędzania sieciowego prądu. Wysokie jego zużycie poprawi bowiem efektywność wykorzystania żródła pierwotnego, czyli paliwa. Ideałem byłoby zrównoważenie podaży prądu do sieci z jego zużycjiem przez odbiorców. A to jest, niestety trudne i niewykonalne. Problem ceny jest pojęciem względnym. Można w tym przypadku mówić o dostępności energii dla określonych odbiorców. Tu działa prawo podaży i popytu. Jeśli granica powszechnej dostepności do energii zostanie przekroczona, to odbiorcy skorzystają z innych propozycji. Energetycy i państwowy fiskus powinni poważnie to zagadnienie analizować i nie traktować odbiorców jak stado baranów do ostrzyżenia.
No avatar
gosc
cena energii jest za wysoka i Pan o tym doskonale wie.maly agregat pradotworczy w domu i odzyskiwanie ciepla z chlodzenia silnika dla ogrzewania zapewnia rzeczywiste potrzeby a enea pozostanie zasilaniem awaryjnym.
No avatar
pio11
Panie Bogdanie - a czy w swoich skrupulatnych wyliczeniach (które pewnie Pan zrobił tylko zapomniał zaprezentować), uwzględnił Pan koszt przesyłu prądu, koszty stałę instalacji itp?

Elektrownia serwuje nam je w postaci ok. +45% kosztów doliczając je do prądu. Czy na CPN-ach też tak jest? I niech Pan z łaski swojej podliczy ile miesięcznie wydaje na paliwo i na "energię elektryczną" - to się Pan pewnie zdziwi.
U mnie to stosunek 0.8 do 1. Na korzyść co prawda energii elektrycznej, ale termin "tania" uważam, za lekką przesadę.
No avatar
@gościu: skąd zatem tak niskie zainteresowanie zmianą dostawcy wśród konsumentów? gdyby nie kosztowna kampania informacyjna URE mało kto by o tym słyszał...
No avatar
Gość
Co ty wygadujesz! Prąd jest za drogi w stosunku do zarobków. Każdy kierowca zna cenę ponieważ tankuje o wiele częściej niż opłaca się rachunek za prąd, poza tym wydaje na to o wiele więcej dlatego zaczyna zauważać cenę. Poza tym płacąc rachunek za prąd płaci się zazwyczaj kilka rachunków na raz stąd małe rozeznanie Polaków ile kosztuje prąd
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Projektanci sieci elektroenergetycznych nN i SN Projektanci sieci ... Pomocna dłoń w problemach związanych z projektowanie nowych i modernizowaniem istniejących sieci ...
Politechnika Gdańska Politechnika Gdańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej.
Telefon dla elektryka Telefon dla elektryka Telefon dla elektryka. Znajdź zakupowe okazje! Z nami wybierzesz najlepszą i w dodatku w atrakcyjnej cenie. ...
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl